A Harvard Egyetem pert indított az amerikai szövetségi kormány ellen, hogy megakadályozza az intézménynek nyújtandó, több mint 2,2 milliárd dollárnyi (jelen árfolyamon mintegy 777 milliárd forint) támogatás befagyasztását.
Az amerikai szövetségi kormány a múlt héten több mint 2,2 milliárd dollárnyi támogatás folyósítását fagyasztotta be a Harvard Egyetem számára, miután a kormány szerint az intézmény nem tett eleget az adminisztráció elvárásainak a politikai aktivizmus korlátozására.
Az intézmény által a bostoni szövetségi bíróságon benyújtott kereset szerint Donald Trump amerikai elnök széles körű támadást indított a nagy egyetemek magas színvonalú kutatásainak finanszírozása ellen, arra hivatkozva, hogy fel akarja számolni az általa antiszemitizmusnak és ideológiai elfogultságnak nevezett jelenségeket.
„Ez az ügy a kormány azon törekvését foglalja magában, hogy a szövetségi finanszírozás megvonását eszközként használja fel arra, hogy a Harvardon a tudományos döntéshozatal feletti ellenőrzést megszerezze”
- áll a keresetben.
A Harvard szerint a Trump-kormányzat intézkedései önkényesek és törvénytelenek, és sértik az egyetem szólásszabadsághoz való alkotmányos jogát.
A Boston melletti Cambridge-ben működő egyetem a perben különböző szövetségi tisztviselőket és ügynökségeket is megnevez, köztük az energiaügyi, az oktatási, és az egészségügyért és humán szolgáltatásokért felelős minisztériumot is.
Alan Garber, a Harvard elnöke a múlt héten már az intézmény közösségének címzett nyílt levélben közölte, hogy nem tesznek eleget a kormány elvárásainak. Az egyetemi vezető a levélben úgy fogalmazott, hogy a Harvard nem fogja feladni függetlenségét és nem fog lemondani alkotmányos jogairól.
Harrison Fields, a Fehér Ház szóvivője közleményében úgy fogalmazott, hogy a Harvardhoz hasonló intézményeknek nyújtott „szövetségi támogatás húsos fazeka” kimerülőben van.
„Az adófizetők pénze kiváltság, és a Harvard nem teljesíti az ehhez a kiváltsághoz való hozzáférés alapvető feltételeit”
- mondta Fields.
A szövetségi kormányzat már többször jelezte a Harvard Egyetem vezetésének, hogy összesen mintegy 9 milliárd dollárnyi szövetségi támogatást kockáztat, amennyiben 2025 augusztusáig nem intézkedik átfogó reformokról az intézmény irányításában és vezetőségében. A kormány elvárásai között szerepel az is, hogy a szövetségi támogatások fejében a felvételi eljárás, valamint alkalmazottak kiválasztása során csak az érdem számítson, és a nem, a faj, a származás ne legyen tényező.
További elvárás, hogy a feltételezett antiszemitizmussal vádolt egyetemi tanulmányi programokat átalakítsa a Harvard, reformokat hajtson végre a diákok fegyelmi eljárásait illetően és megszüntesse az úgynevezett sokszínűségi, méltányossági és befogadási (Diversity, Equity, Inclusion – DEI) programokat.
Az amerikai kormányzat március elején már 400 millió dollár szövetségi támogatás visszavonását helyezte kilátásba a Columbia Egyetem számára, amennyiben nem lépnek fel megfelelően az antiszemitizmus ellen. A New Yorkban működő egyetem ezután bejelentette, hogy teljesíti a Trump-kormány feltételeit, és intézkedéseket vezetett be az antiszemitizmus elleni fellépés érdekében, köztük a demonstrációk szabályainak módosítását és szervezeti változásokat.
(MTI)