Januári hivatalba lépése óta Trump elnök egy sor sokkoló lépést tett. Az európai szövetségesekkel való összetűzésektől kezdve a szövetségi alkalmazottak tízezreinek kirúgásán át a migránsok példátlan deportálásától Salvadorba – nos mindezek is mutatják, hogy Trump nem egykönnyen hátrál meg az éles konfliktusokat látva.
Napvilágra kerülnek a megosztottságok
Ám a szövetségeseket, barátokat és ellenségeket egyaránt megcélzó globális vámjai kritikahullámot váltottak ki a trumpista republikánusok, a MAGA soraiból. Az ellenvélemény és a kritika most olyan MAGA-szövetségesektől érkezik, mint Elon Musk, a Tesla vezérigazgatója – és egyben az újonnan alakult DOGE vezetője –, Bill Ackman milliárdos befektető, és még több régi politikai támogató is.
Még Trump olyan állhatatos támogatói is, mint Ted Cruz republikánus szenátor, az aggodalmukat fejezik ki a vámok mértéke miatt, és arra figyelmeztetnek, hogy azok „hatalmas kockázatokat rejtenek magukban”. Ron Paul szenátor, Trump másik régi szövetségese meglehetősen nyersen bírálja az elnököt: „Még mindig úgy gondolom, hogy a vámok szörnyű ötlet, de Istenem, micsoda bátorság, micsoda kitartás.” Thom Thillis észak-karolinai szenátor kedden egy meghallgatáson pedig egyenesen azt kérdezte Jamieson Greer kereskedelmi főtárgyalótól, hogy „kit kell megfojtanom, ha a terv nem sikerül?”
Fotó: Depositphotos
Ez egy olyan küzdelem, amely hónapok óta csendesen forrt. A kereskedelmi háború most nemcsak a közvélemény elé tárja a törésvonalakat, hanem fel is szítja a lángot.
Emberek sokszínű csoportja jött össze tavaly novemberben, hogy megválasszák az elnököt, de ennek változatos – és néha egymásnak ellentmondó – okai voltak, amelyek közül most többet belobbant a vámokról szóló jelenlegi vita.
Trump egyelőre hajthatatlan
Trump azonban nem zavartatja magát. „Mi a baj velük, azon kívül, hogy Trump-szindrómában szenvednek?” – posztolta nemrég a Truth Social oldalán.
A Fehér Ház ura vasárnapig beleásta magát a tárgyalásokat tiltó üzenetekbe, a vámokat a „gyógyszerekhez” hasonlítva, amelyeket az országnak be kell szednie, hogy kigyógyuljon az évek óta tartó kereskedelmi egyensúlyhiányból. Hétfőn aztán a piaci reakciók miatt pánikolókat epésen kigúnyolta.
„Trump most felforgatja a globális gazdaságot, és háborút indít a globalisták ellen az amerikai munkás nevében” – írta a MAGA befolyásos podcastere, Jack Posobiec hétfőn az X-en. „Az aranykor a másik oldalon van – az új Amerikai Álomban. Üdvözöljük a Nagy Üzletben.”
Musk nem híve a vámoknak
A Washington Post szerint Musk – aki állítólag közel 290 millió dollárral járult hozzá Trump kampányához – közvetlen felhívást intézett az elnökhöz a vámok felülvizsgálata érdekében. Ez bizony érthető, hiszen a Tesla az elektromos járműveinek több mint felét Kínában gyártja, ahova Trump haragja 104 százalékos vám formájában csapott le.
Musk Trump-vámokkal szembeni ellenállása egyértelmű volt Peter Navarro-val, a Fehér Ház legfőbb kereskedelmi tanácsadójával folytatott vitájában is, aki szigorúan megvédte a Kínával és más országokkal szembeni büntető pénzügyi intézkedéseket.
„A Harvardon szerzett közgazdasági doktori fokozat rossz dolog, nem jó dolog. Az egó/agyak problémáját eredményezi” – írta Musk Navarro tudományos hátterére és pszichológiai egészségére utalva. Navarro visszavágott, mondván, hogy a Trump-kormányzat nem látja Musk erejét a kereskedelempolitikában, mert „autógyártónak” és „autó-összeszerelőnek” tekintik, nem pedig a nemzetközi vámok szakértőjének. „Ő egy autós ember. Ez az, amit szeret” – mondta Navarro, aki úgy véli, hogy az amerikai piacok hamarosan „fellendülni fognak”.
A Matteo Salvini olasz miniszterelnök-helyettessel folytatott megbeszélésen Musk „szabadkereskedelmi övezet” létrehozását szorgalmazta Európa és az Egyesült Államok között, sürgette mindkét félnek a „nullatarifa” politikát, ami viszont a jelenlegi körülmények között valószínűtlen lépés lenne.
Trump a mindössze kevesebb mint három hónappal ezelőtti beiktatása óta a Tesla részvényei több mint 38 százalékot estek, ami arra késztette a befektetőit, hogy sürgessék Muskot: határolódjon el a Fehér Ház adminisztrációjától, és összpontosítson az üzletére.
A Wall Street szövetségesei ellenállnak
„A milliárdosok Trump ellen fordulnak” – harsogta a CNN legutóbbi főcíme, amely részletezi, hogy a hedge fund-vezetők, akik egykor Trumpot támogatták, most súlyos sérüléseket szenvednek el Washington új, agresszív tarifái miatt.
Bill Ackman, a milliárdos befektető és a Pershing Square Capital Management, egy vezető fedezeti alap vezérigazgatója határozottan figyelmeztetett: ha az amerikai elnök továbbra is hű marad a fenyegetéseihez április 9-én, az azt jelenti, hogy „gazdasági atomháborút” indítanak szerte a világon.
„Az üzlet egy bizalmi játék. Márpedig az elnök elveszíti az üzleti vezetők bizalmát szerte a világon. A következmények hazánkra és az elnököt támogató több millió polgárunkra – különösen az alacsony jövedelmű fogyasztókra, akik már amúgy is hatalmas gazdasági nyomás alatt vannak – súlyosan negatívak lesznek. Nem erre szavaztunk” – írta Ackman az X-en.
A Wall Street más jelentős szereplői is már hangot adnak az aggodalmaiknak. A JPMorgan Chase vezérigazgatója, Jamie Dimon – aki egykor hasznos eszközként méltatta a vámokat – most arra figyelmeztet, hogy „a közelmúltbeli tarifák valószínűleg növelni fogják az inflációt, és sokakat arra késztet, hogy a recesszió nagyobb valószínűségét fontolják meg”.
Tony Pasquariello, a Goldman Sachs fedezeti alap vezetője sokkolónak nevezi a tőzsdei bukást: „A Trump által meghirdetett „Felszabadulás Napja” egy lesújtó esemény volt„ – mondta az ügyfeleknek. „Van egy olyan durvasága, amely még a leghéjább embereket is meglepte, akiket ismerek.” A milliárdos befektető, Stanley Druckenmiller élethosszig tartó republikánus és Scott Bessent pénzügyminiszter korábbi mentora szintén ellenkezésének adott hangot.
Ken Fisher, a Fisher Investments alapítója és ügyvezető elnöke egyike a leginkább feldúlt Wall Street-i milliárdosoknak, akik Trump tarifáit „hülyének, helytelennek, arrogánsan szélsőségesnek, tudatlannak” tartja, amely „elhibázott eszközökkel kezeli a problémát”.
Nos, Kína mától 34-ról 84 százalékra emeli az amerikai árukra kivetett vámokat – és ez csak tovább fogja növelni a belső feszültségeket Trump táborában.
Donald Trump szerda este 90 napra felfüggesztette a kiszabott vámtételek alkalmazását – Kínát kivéve, amellyel szemben tovább, 125 százalékra emelte a vámokat, a fejleményeket itt követheti>>>
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)