7p

A szervezett bűnözési hálózatok hozzáférést biztosítanak Oroszország számára korlátozott árukhoz, például fejlett elektronikai eszközökhöz a hadsereg számára, és megkönnyítik a pénzmosást, valamint az illegális pénzáramlást. Az orosz hírszerző szolgálatok egyre gyakrabban bűnszövetkezetekre támaszkodnak kémtevékenységeik kiegészítésére, beleértve a szabotázst, a kibertámadásokat és a merényleteket. Káncz Csaba jegyzete.

Tavaly ősszel elemeztük ezeken a hasábokon, hogy az Iráni Forradalmi Gárda és az iráni Hírszerzési Minisztérium hogyan használja föl a bűnszövetkezeteket egyre inkább az európai műveleteik végrehajtásához. Nos, érdemes egy pillantást vetni ebben az összefüggésben a Kreml műveleteire is.

Az nem újdonság, hogy Moszkva bűnözőket és szervezett bűnözői csoportokat alkalmaz erre a célra. Az Észtország elleni 2007-es kibertámadásokat Putyin kormányával kapcsolatban álló proxi csoportok szervezték. Az orosz állam erősen kriminalizált, és a bűnözői „alvilág” és a politikai „felső világ” összefonódása arra készteti a rezsimet, hogy időről időre bűnözőket használjon uralma eszközeként.

Putyin „mobilizációs állama” alatt az illegális tevékenységeket – a csempészettől a kibertámadásokig – a hadviselés alapvető eszközeinek tekintik.

Ukrajna 2022-es inváziója után Oroszország „sorköteles államból” a teljes „mobilizációs államba” való átállása fokozta a bűnözői csoportok részvételét a szankciók kikerüléséhez, a kiberháborúhoz és a hírszerzéshez kapcsolódó műveletekben. A szervezett bűnözési hálózatok hozzáférést biztosítanak Oroszország számára korlátozott árukhoz, például fejlett elektronikai eszközökhöz a hadsereg számára, és megkönnyítik a pénzmosást és az illegális pénzáramlást. Nevezetesen, az orosz hírszerző szolgálatok egyre gyakrabban bűnszövetkezetekre támaszkodnak kémtevékenységeik kiegészítésére, beleértve a szabotázst, a kibertámadásokat és a merényleteket.

A Kreml szoros kapcsolata a bűnözői világgal, amely távolról sem elszigetelt incidensek sorozata, egy mélyen beágyazott együttműködési rendszert képvisel, amely számos előnnyel jár Moszkva számára. Ennek az együttműködésnek a lényege a kölcsönös szükségszerűség. A Kreml számára a bűnözői hálózatok olyan kész infrastruktúrát kínálnak, amely képes titkos műveletek végrehajtására olyan fokú tagadhatóság mellett, amelyhez a hagyományos állami szervek ritkán férnek hozzá.

Putyin számára hasznosnak bizonyulnak
Putyin számára hasznosnak bizonyulnak
Fotó: MTI/EPA/Jurij Kocsetkov

Win-win szituáció

Ezek a csoportok pénzügyi forrásaikkal és Oroszországon és Nyugaton kiépített hálózataikkal az orosz érdekek külföldön való érvényesítésének nélkülözhetetlen eszközeivé váltak. Cserébe védelmet és legitimitást kapnak az államhatalommal való összefonódásuk révén – mecenatúra, amely lehetővé teszi számukra, hogy a munkájukban rejlő kockázatok ellenére boldoguljanak.

Ennek a kapcsolatnak a fejlesztésével a Kreml elmossa a határvonalat az államügy és a bűnöző vállalkozás között. Moszkva támaszkodása ezen csoportokra való azt jelenti, hogy a bűncselekményeket sok esetben államilag szankcionálják, még akkor is, ha soha nem viselik a kormányzati részvétel hivatalos bélyegét.

Ez a stratégiai kétértelműség nemcsak megvédi az orosz vezetést a közvetlen elszámoltathatóságtól, hanem lehetővé teszi számukra olyan célok elérését is, amelyek egyébként a nemzetközi jog keretein kívül esnének. Ez a megállapodás tehát egy erőteljes összefonódást testesít meg, amelyben a bűnözői találékonyság találkozik az állami ambíciókkal, és végül hatékony kombinációként szolgál a hatalom és befolyás globális színtéren való kivetítésére.

Ennek az együttműködésnek egy jelentős előnye a megnyíló pénzügyi csatornákban rejlik.

A szervezett bûnszervezetek hírhedtek arról, hogy nagy összegeket mozgatnak át a határokon keresztül. Ezek a tevékenységek biztosítják a Kreml számára az úgynevezett fekete készpénzhez való hozzáférést, amely különféle állami műveleteket hajt végre, különösen a titkos műveleteket. Ez a finanszírozási mechanizmus lehetővé teszi Oroszország számára, hogy megkerülje a nemzetközi testületek által bevezetett hagyományos pénzügyi ellenőrzést és a szankciókat, és ezáltal gazdasági nyomás alatt is fenntartsa stratégiai kezdeményezéseit.

Arról nem is beszélve, hogy ezeknek a bűnhálózatoknak a szakértelmét hogyan használják fel egy sor titkos tevékenység támogatására. A kibertámadásokon és merényleteken túl az információs hadviselésre, a csempészetre, sőt a külföldi államok politikai folyamatainak manipulálására is kiterjednek a készségeik. Az állami bürokráciák számára nehéz ilyen hatékonyan és kíméletlenül fellépni, különösen olyan környezetben, ahol a Kreml el akarja kerülni a nyílt katonai ,vagy diplomáciai szerepvállalást.

Moldova, a Baltiak és Ukrajna a célpontok között

Például Ukrajnában több nyomozati jelentés azt sugallja, hogy az orosz hírszerzéshez állítólagosan kötődő bűnözői elemek vesznek részt a nyugatbarát politikusok elleni rágalomkampányok megszervezésében, ami félelem és bizonytalanság légkörét teremti meg kulcsfontosságú választások előtt. Hasonlóképpen, Moldovában a helyi bűnözői hálózatokat azzal vádolják, hogy gazdasági nyomást gyakorolnak – tiltott pénzmozgások és vesztegetés révén – pénzmosásra és a Kremlnek kedvező politikai csoportok befolyásolására, hogy elfojtsák az ország lépéseit az Európai Unióval való kapcsolatok megerősítésére.

A balti államokban a jelek szerint az oroszokhoz köthető csoportok pénzügyi kényszert és színfalak mögötti lobbitevékenységet alkalmaznak a helyi politikusok aláásására, biztosítva, hogy a kormányok vagy rokonszenvesek maradjanak Moszkva programjával, vagy túlságosan megosztottak ahhoz, hogy hatékonyan ellensúlyozzák azt. Így a bűnözők beágyazásával ezekbe a műveletekbe Oroszország nemcsak a képességeit növeli, hanem el is szigeteli magát a közvetlen következményektől.

A litván ügyészek az orosz katonai hírszerzéssel, a GRU-val hozzák összefüggésbe a vilniusi IKEA áruház 2024 májusában elkövetett felgyújtását. A támadást állítólag azért tervezték, hogy elriassza Litvániát attól, hogy továbbra is támogassa Ukrajnát, és olyan közvetítőket vontak be – a hivatalos GRU-ügynökök helyett bűnözőket –, akik a szükséges fedezetet biztosították egy ilyen magas kockázatú művelethez.

Ez az incidens egyértelműen bemutatta, hogyan mozgósítják a bűnöző elemeket konkrét, rövid távú taktikai előnyök érdekében.

Ez határozottan emlékeztet arra, hogy bár ennek a szövetségnek az igazi ereje a hosszú távú, rendszerszintű előnyeiben rejlik, az időnkénti nagy horderejű szabotázs továbbra is a Kreml változatos stratégiáinak részét képezi.

Végső soron a Kreml és a szervezett bűnözés közötti kapcsolat nem egyszerűen szórványos találkozások sorozata, hanem egy gondosan ápolt, stratégiai partnerség, amely több fronton is erősíti Oroszország hadműveleti képességeit. Az államhatalom és a bűnöző vállalkozások közötti megállapodás révén a Kreml olyan pénzügyi, működési és politikai forrásokhoz jut, amelyeket nehéz lenne egyedül, hagyományos állami mechanizmusokkal biztosítani.

A hihető tagadhatóság fontossága

Ez a bonyolult együttműködés a modern geopolitika kritikus és nyugtalanító aspektusát mutatja be: amikor a bűnözői alvilág az államhatalom kinyújtott karjává válik. Ez egy olyan modell, amely lehetővé teszi Oroszország számára, hogy fenntartsa a „hihető tagadhatóság” látszatát, miközben olyan tevékenységeket folytat, amelyek megkérdőjelezik a nemzetközi jog és rend alapjait.

Miközben a globális közösség e szövetség következményeivel küszködik, nyilvánvaló, hogy mind a politikai döntéshozók, mind a szövetség befolyását ellensúlyozni kívánó biztonsági szakértők számára elengedhetetlen a kapcsolat megértése. Egyre homályosabb ugyanis a határvonal a legitim államforma és a bűnöző vállalkozás között, és ez olyan kihívásokat jelent, amelyek jóval túlmutatnak a hagyományos biztonsági megfontolások körén.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Sorsdöntő hét jön az EU számára, megszólalt egy diplomata
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 16:31
Az EU csak korlátozott megállapodásra számíthat Trump vámfenyegetései közepette.
Nemzetközi Kína az orvosi eszközökkel üt vissza az Európai Uniónak
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 15:49
Peking megtorló lépésekkel válaszolt az EU korlátozásaira.
Nemzetközi Kizárják a szexmunkások szolgáltatásait igénybe vevő tagjaikat a spanyol szocialisták
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 13:54
Új szabály tiltja a Spanyol Szocialista Munkáspárt tagjainak, hogy szexmunkások szolgáltatásait vegyék igénybe.
Nemzetközi Ennyiből él havonta egy szegény és egy gazdag német család
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 12:59
Sokan rosszul látják jövedelmi helyzetüket.
Nemzetközi Zelenszkij meglepő kijelentést tett, miután Trumppal beszélt
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 11:56
Olvad a jég?
Nemzetközi Izrael nemet mond a Hamász feltételeire
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 11:29
Újabb gázai légicsapások után Izrael és a Hamász még mindig vitázik a tűzszünet feltételeiről.
Nemzetközi Nem mindenki ijedt meg Trump határidejétől
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 10:49
A piacok meglehetősen nyugodtak.
Nemzetközi Oroszország több tucat ukrán drónt lőtt le, Ukrajna katonai repülőteret támadott
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 10:32
Voronyezsben ukrán támadás ért egy orosz katonai repülőteret.
Nemzetközi Forrongó Kaukázus: Erdogan osztja a lapokat
Káncz Csaba | 2025. július 6. 09:59
A Zangezur-folyosót most már többnek kell tekinteni, mint egy regionális logisztikai projektnek. A dél-kaukázusi geopolitikai tájkép kulcsfontosságú elemévé vált. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Nem csak fenyegetés volt: Elon Musk pártot alapított
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 09:10
Az X-en jelentette be.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG