6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Még nem tudni, hogy Putyin ideológiai exportja a világban győzedelmeskedni fog-e, avagy sem. Az azonban világos, hogy a Kremlnek végre van egy globális narratívája: íme, Trump a bizonyíték, hogy Amerikában nem lehet megbízni. Káncz Csaba jegyzete.

Az elmúlt 100 napban az Egyesült Államok látványosan kifarolt a saját maga által létrehozott világrendből. Ennek keretében Trump elnök Európában mintha az ellenséget, Putyin elnökben pedig mintha a szövetségest találta volna meg.

Míg a Biden-kormányzat nyilvánvalóan rendszerváltást akart Oroszországban – még ha ez soha nem is hangzott el hivatalos politikai célként –, addig a Trump-kormányzat rendszerváltást akar Európában. Trumpnak az elmúlt 100 napban tett intézkedései és kijelentései azt sugallják, hogy a mélységes bizonytalanság korszakába léptünk, amelyben a válságok bármelyik pillanatban kitörhetnek és eszkalálódhatnak. Most egyetlen elv látszik érvényesülni: az erőnek igaza van („might is right”).

Végül is a nemzetközi jog középpontjában a „pacta sunt servanda” elve áll: a szerződéseket be kell tartani. Mégis, 100 nappal a Fehér Házba való visszatérése után Trump számos olyan megállapodást és kötelezettségvállalást sértett meg, érvénytelenített, vagy lépett vissza, amelyeket az Egyesült Államok korábbi kormányai – köztük az ő kormánya – kötöttek.

Putyin addig taktikázik, hogy Trump elveszti a fogást?
Putyin addig taktikázik, hogy Trump elveszti a fogást?
Fotó: Depositphotos

Putyin pezsgőt bont

Mindezen fenti lépések közvetlenül, vagy közvetve erősítik az orosz háborús bűnös rezsim helyzetét és legitimációját.  Az elit moszkvai körökben forrongó belső feszültségek ellenére – amelyeket a magas kamatlábak és a magas rangú katonai tisztviselők közelmúltbeli letartóztatásai, halála, vagy meggyilkolása táplálnak – a Kreml továbbra is szilárdan kézben tartja az irányítást.

Mi több, Oroszország úgy véli, hogy Trump segítségével végre megtalálta azt, amit a Szovjetunió összeomlása óta keresett: egy globális ideológiai narratívát. Ez az ideológiai áttörés a Kremlnek valami sokkal erősebbet ad, mint a diplomáciai győzelmek vagy a csatatéren elért eredmények – mégpedig egy világos globális célt.

A hidegháború óta először Moszkva úgy véli, hogy üzenetet kell küldenie a világnak – olyan üzenetet, amely túlmutat a regionális befolyáson, és célja egy globális narratíva kialakítása. A Kreml már nemcsak reagál a Nyugatra, hanem ismét megpróbálja meghatározni, hogy szerinte milyen legyen a világ.

A Nyugat Moszkvával szembeni álláspontjának enyhülése

Ez az újjászületett bizalom egybeesik a Trump által keltett politikai bizonytalanság növekedésével Nyugaton, különösen az Egyesült Államokban. Ráadásul Trump külpolitikai ösztönei nagyrészt izolacionista jellegűek, és a munkatársai folyamatosan olyan békejavaslatot terjesztenek elő, amely jutalmazná Oroszországot az ukrajnai agressziójáért.

A legutóbbi javaslat területi engedményeket, a szankciók feloldását és a Nyugat Moszkvával szembeni általános enyhülését tartalmazza. A Kreml tudja, hogy Steve Witkoff izolacionista békejavaslatát valószínűleg nemcsak az ukránok, de más európaiak sem fogadják el – és ez az ő nézőpontjukból bizony kedvező fejlemény.

Elutasításuk ugyanis segít alátámasztani Moszkva tágabb narratíváját: a Nyugat megosztott és megbízhatatlan. Oroszország ezzel szemben kiszámíthatóságot, koherenciát és – ami a legfontosabb – globális ideológiai alternatívát kínál.

Egy új nagyság várakozása

Ma Moszkvában egyedülálló várakozás van – egy új nagyság várakozása. Egyre nagyobb a meggyőződés, hogy Oroszországnak az a sorsa, hogy „szuperországgá” váljon – nemcsak katonai ereje, hanem más országok gondolkodásának és cselekedeteinek befolyásolására való képessége tekintetében is. Ahhoz, hogy valóban „szuper” legyen, Oroszországnak többet kell nyújtania a világnak a gáznál és az olajnál – világnézetet kell nyújtania.

A múltban Oroszország pontosan ezzel küzdött. Az olyan fogalmak, mint az „orosz világ”, vagy az ortodox kereszténység soha nem tudtak elterjedni a szláv szférán kívül. Nem tudtak lojalitást kelteni egy korlátozott kulturális és vallási kontextuson kívül.

Most azonban – részben a Nyugat érzékelt instabilitásának és erkölcsi zűrzavarának köszönhetően – egy új üzenet kezd formát ölteni. Ez egyszerűségében is teljesen világos: Amerikában nem lehet megbízni – Oroszországban viszont igen.

Ez a lényege Oroszország kialakulóban lévő globális filozófiájának – egy olyan narratívának, amely nemcsak a Nyugat elutasításán, hanem a stabilitás és a következetesség ígéretén is alapul.

A Kreml lojális partnerként pozicionálja magát a megbízhatatlan partnerek bonyolult világában. Ez az üzenet visszhangra talál Afrika, Latin-Amerika és Ázsia egyes részeinek kormányai körében – olyan régiókban, amelyek régóta emlékeznek arra, ahogyan a Nyugat lenézte és elhanyagolta őket.

Oroszország következetesnek mutatja magát

Az orosz diplomaták most egyértelmű üzenetet terjesztenek a Globális Délen: az Egyesült Államok elárulta Vietnamot. Aztán Irakot. Aztán Afganisztánt. Még Nyugat-Európát is. És most, mondják, Amerika arra készül, hogy elárulja Ukrajnát.

Milyen partner az, aki minden választási ciklusban megváltoztatja a véleményét? Milyen szuperhatalom az, amelyik négyévente szögesen ellentétes külpolitikát folytat?

Moszkva szemszögéből nézve ez az, ahol Oroszország ideológiája győzedelmeskedik. Putyint állandó, politikája nem függ a demokrácia szeszélyeitől és ebben a rendszerben az ő szava a végleges. Míg Amerika politikája balról jobbra, liberálisról populista irányba változik, Oroszország szilárdnak, mozdíthatatlannak és következetesnek mutatja magát.

Ez az elképzelés olyannyira érvényesült, hogy az oroszok ma már készek elfogadni a hatalmas nehézségeket – inflációt, hiányt és nemzetközi elszigeteltséget – e magasabb cél érdekében.

Amíg van kenyér a polcokon és van egy globális küldetés a kezünkben, addig a Kreml szerint az emberek kitartanak. És eddig nagyrészt így is tettek.

Az orosz néplélek

Az orosz társadalomban egy egyedülálló dualizmus gyökerezik. Sok orosz egyszerre csodálja a Nyugat bizonyos aspektusait – különösen az olyan vezetők alatt, mint Trump –, miközben alapvetően ellenzi a nyugati befolyást és eszméket.

Ez a paradoxon mélyen gyökerezik. Az átlagos orosz számára az Amerikával szembeni bizalmatlanság olyan természetes, mint sok amerikai számára a fegyvertartás.

Az orosz globalizmus új formája van kialakulóban – egy olyan, amely nem a liberális intézmények kiépítésével vagy a jólét ígéretével, hanem a nyugati zűrzavarral szembeni alternatíva felajánlásával törekszik a vezető szerepre. És paradox módon az amerikai politika káosza csak erősíti Moszkva érveit.

Még nem tudni, hogy ez az ideológiai export a világban győzedelmeskedni fog-e, avagy sem. Az azonban világos, hogy a Kremlnek végre van egy globális története: Trump a bizonyíték, hogy Amerikában nem lehet megbízni.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi „Zuckerberg nagyobb diktátor, mint Duterte” – így veszik el a szabadságunkat Maria Ressa szerint
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 15:46
Maria Ressa Nobel-békedíjas újságíró szerint a közösségi média lerombolta a demokratikus intézményeket, és az Egyesült Államok ma ugyanazt az összeomlást éli át, amit korábban a Fülöp-szigeteken tapasztaltak. Ressa szerint ha nincsenek közös tények és bizalom, a demokrácia nem tud fennmaradni – helyét a diktatúra veszi át, miközben a társadalom bénultan szemléli a folyamatot.
Nemzetközi Jogellenes az aranyvízum – lépett az EU az eladó állampolgárság ellen
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 14:54
Elkaszálták a máltai programot.
Nemzetközi Újraosztják az uniós milliárdokat 2028-tól
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 14:32
Kinek mennyi jut?
Nemzetközi Ez már a válság jeges lehellete? Bezuhant a hangulat Európában
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 13:41
Romlott a gazdasági hangulatindex az euróövezetben és az Európai Unióban áprilisban az előző havihoz képest – derült ki az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi főigazgatóságának (DG ECFIN) kedden közzétett felméréséből.
Nemzetközi Fordulat Kanadában: Mark Carney győzött, kisebbségi kormány jön
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 13:05
Mark Carney győzelemre vitte a Liberálisokat.
Nemzetközi Helyreállt az áramszolgáltatás Spanyolországban és Portugáliában a hétfői összeomlás után
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 11:21
Kedd reggel már kezdett visszarázódni az élet a megszokott kerékvágásba. A két országra kiterjedő áramkimaradás oka azonban továbbra sem ismert.       
Nemzetközi Így menekül egy megbukott oroszbarát diktátor – a pénz megy, az emberek maradnak?
Litván Dániel | 2025. április 29. 05:51
Miközben évtizedekig uralkodó rezsimje napok leforgása alatt összeomlott, Bassár el-Aszad szír elnök biztonságban landolt Moszkvában. De mit vitt magával, és kiket hagyott sorsára?
Nemzetközi Orbán Viktor fellélegzett az orosz-amerikai tárgyalások miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 19:07
Erről is beszélt egy mai sajtótájékoztatón.
Nemzetközi Megvan, mikor választják meg Ferenc pápa utódját
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 17:54
Kezdődik az utódkeresés.
Nemzetközi A nap képei: így borult sötétségbe az egész Ibériai-félsziget
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 17:22
Hétfőn óriási áramszünetet jelentettek a régióból.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG