Svájc szeretné feléleszteni elöregedő nukleáris óvóhelyeinek hálózatát, amelyeket egyre inkább értéknek tekintenek a növekvő globális bizonytalanság idején, különösen az ukrajnai orosz invázió óta — írja a Reuters.
Egy 1963-as törvénynek köszönhetően Svájc ebben már megelőzi szomszédját Németországot, mivel mind a 9 millió lakosnak, köztük a külföldieknek és a menekülteknek is, garantált helyet tudnak nyújtani egy-egy bunkerben, hogy megvédjék őket a bombáktól és a nukleáris sugárzástól.
„A következő években a Svájci Államszövetség szeretné megszüntetni a jelenlegi szabályok alóli kivételeket, és felfrissítene néhány régebbi óvóhelyet” – mondta Louis-Henri Delarageaz, Vaud kanton polgári védelmi parancsnoka a Reutersnek.
Hozzátette, hogy irodáját állandóan hívták az aggódó lakosok az óvóhelyekkel kapcsolatban, miután Oroszország 2022-ben megtámadta Ukrajnát.
Konzultáció, de nem felkészülés
A kormány októberben konzultációt kezdeményezett Svájc „fegyveres konfliktus esetén való ellenálló képességéről”, és a régi épületek 220 millió svájci frankos korszerűsítését tervezi.
„Ez nem azt jelenti, hogy konfliktusra készülünk – nem ez az üzenet –, de van egy óvóhelyhálózatunk, és fenn kell tartanunk őket, és gondoskodnunk kell a működőképességükről.”
Cserepes virágok
A Vaud kantonban található Bercher faluban a polgári védelmi tisztek narancssárga overálban egy 10 éves kötelező ellenőrzés keretében egy lakótömb alatti bunkert vizsgáltak meg. Az egyikük megpróbálta betolni a bunker ajtaját, de az nem mozdult meg. A cserepes virágok és a kődísz közé ékelt szellőzőnyílást megfelelőnek ítélték, de a pókhálókkal teli menekülési alagút egy mély, létra nélküli aknához vezetett.
„Ez az óvóhely a jelenlegi állapotban nem használható” — állapította meg Gregory Fuhrer csapatfőnök. A lakók egy évet kapnak a hibák kijavítására, különben mindenkinek 800 frankot kell fizetnie – tette hozzá.
Svájc 1815-ös semlegessége óta kimaradt a háborúkból, de a 18. században Franciaország megszállta, és a második világháborúban légi bombázások is érték.