4p

Több nagy uniós országban a fiatalok fele szerint nem a demokrácia a legjobb kormányzási forma, tízből négy fiatal pedig nem tartja demokratikusnak az EU-t. Eközben jelentősen nőtt a migrációval szemben szigorúbb fellépést szorgalmazók száma.

Riasztó és egyben elgondolkodtató trendekre világít rá az európai uniós fiatalok körében egy, a napokban nyilvánosságra hozott tanulmány.

Nem a demokrácia a legjobb? 

A The Guardian által közölt kutatás egyik legmellbevágóbb megállapítása, hogy három nagy uniós országban a fiataloknak, az úgynevezett Z-generációnak csak mintegy fele tartja a demokráciát a kormányzás legjobb formájának.

Ebben a tekintetben a legalacsonyabb arányt, 48 százalékot Lengyelországban mérték,  míg Spanyolországban 51, Franciaországban pedig 52 százalék ez a mutató.

Összességében a megkérdezett európai fiatalok 57 százaléka teszi a demokráciát, mint politikai berendezkedést a legfelsőbb polcra. A támogatók aránya Németországban a legmagasabb, 71 százalék.

Fiatalok az Európai Parlamentben  – ők még hisznek az EU-ban, de már sok a szkeptikus fiatal
Fiatalok az Európai Parlamentben – ők még hisznek az EU-ban, de már sok a szkeptikus fiatal
Fotó: Európai Parlament

Vészjósló adat az is, hogy a megkérdezettek mintegy ötöde (21 százalék) bizonyos, közelebbről meg nem nevezett körülmények között preferálná az autoriter uralmat. Ennek támogatottsága Olaszországban (24 százalék), illetve Franciaországban, Spanyolországban és Lengyelországban (23-23 százalék) a legmagasabb, míg Németországban a legalacsonyabb (15 százalék).

„Azok között, akik politikai szempontból a centrumtól jobbra állónak, gazdasági szempontból pedig hátrányos helyzetűnek érzik magukat, a demokráciát támogatók aránya egyharmadra csökkent”, mondta Thorsten Faas, a Berlini Szabadegyetem politológusa, a tanulmány egyik készítője a brit lapnak. „A demokráciára belülről és kívülről is nyomás nehezedik.”

A megkérdezettek 48 százaléka úgy véli, hogy a saját országában veszélyben van a demokrácia. Németországban jóval az átlag feletti, 61 százalék az így vélekedők aránya.

Komoly kritika az EU-nak 

Ami az EU megítélését illeti, a megkérdezett fiatalok kétharmada támogatja, hogy országa az uniós közösség tagja maradjon, amennyiben az nem bomlik fel.

Figyelmeztető jel ugyanakkor, hogy a fiatalok 39 százaléka nem tartja „különösebben demokratikusnak” az EU-t, és mindössze 6 százalék vélekedett úgy, hogy saját országának kormánya tényleg jól végzi a dolgát.                        

A fiatalok több mint fele (53 százalék) szerint az uniós közösség túlságosan a részletekre és triviális ügyekre fókuszál. Ehelyett inkább a magas megélhetési költségekre, a külső fenyegetések elleni védelem növelésére és arra kellene koncentrálnia, hogy jobb üzleti környezetet teremtsen a cégek számára a gazdaság fellendítése érdekében.             

Elgondolkodtató az is, hogy jelentősen nőtt azon fiatalok száma, akik szigorúbb fellépést követelnek a migrációval szemben. 2021-ben még 26 százalék volt ez az arány, ma már 38 százalék.

A tanulmány megállapította azt is, hogy az európai társadalmak egyre polarizáltabbak. A megkérdezett fiatalok 19 százaléka vallotta magát a centrumtól jobbra állónak (négy évvel ezelőtt 14 százalék volt ez az arány), 33 százalék centristának, 32 százalék pedig baloldalinak – a többiek sehova sem sorolták be magukat.

A felmérést  idén áprilisban és májusban készítette a YouGov intézet, amely több mint 6700, 16 és 26 év közötti fiatalt kérdezett meg Lengyelországban, Spanyolországban, Franciaországban, Olaszországban, Görögországban, Németországban és az EU-ból már kilépett Nagy-Britanniában.

Olvad a centrum, erősődés a széleken

Mindennek hátteréhez hozzátartozik – tesszük hozzá –, hogy az elmúlt években számos európai országban folytatódott a hagyományos centrumpártok visszaszorulása, valamint a populista, radikális jobb- és baloldali pártok előretörése.

Németországban az alkotmányvédelmi hivatal által szélsőjobboldali erőnek nyilvánított Alternatíva Németországért (AfD) 23 százalékos támogatottsággal már a második legerősebb párt, és különösen népszerű a keleti tartományokban, valamint a fiatalok között.

Ugyanakkor jelentősen erősödött a radikális baloldali Die Linke is (10 százalék).

Franciaországban Marine Le Pen pártja, a Nemzeti Tömörülés és szövetségesei megnyerték a tavalyi parlamenti választások első fordulóját. Lengyelországban pedig továbbra is fej-fej mellett van a populista jobboldali, EU-szkeptikus Jog és Igazságosság (PiS), valamint a centrista, EU-barát Polgári Platform. Bár most utóbbi erő kormányoz, köztársasági elnöknek nemrég kis többséggel, de a PiS által támogatott Karol Nawrockit választották meg a lengyelek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Az oroszoktól vásárolna úszó atomerőműveket Brazília
Elek Lenke | 2025. július 5. 14:22
A brazil kormány azt fontolgatja, hogy úszó atomerőműveket vásárol az orosz Roszatom állami vállalattól. Ezeket később az Amazonas folyó medencéjében használnák – írta az orosz Pravda.
Nemzetközi Fontos fejlemény a zaporizzsjai atomerőműben
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 13:40
Helyreállt az energiaellátás – közölte az ukrán áramszolgáltató.
Nemzetközi Nagy fába vágta a fejszéjét az Európai Bizottság
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 12:55
Az EU csökkenti a taxonómia rendelet szerinti bürokráciát.
Nemzetközi Dráma egy Ryanair-gépen
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 12:19
Csak azután derült ki, hogy téves volt a tűzriadó, amikor már több utas a repülő szárnyairól ugrált le.
Nemzetközi Ismét lecsaptak az oroszok – de nem késett a válasz
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 11:37
Dróntámadást intéztek Putyin emberei Ukrajna déli és keleti régiója ellen péntek éjjel. Az ukrán hadsereg mindeközben oroszországi célpontokat, például egy légibázist támadott.
Nemzetközi Itt a várva várt áttörés az orosz-ukrán háborúban?
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 10:04
Trump Putyin után Zelenszkijjel is telefonon beszélt.
Nemzetközi Eggyel csökkenhet a NATO-tagok száma?
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 09:46
A legnagyobb szlovén kormánypárt népszavazást kezdeményez az Észak-atlanti Szerződés Szervezetében meglévő tagságról.
Nemzetközi Ez az ország előbb lehet EU-tag, mint Ukrajna?
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 09:27
Moldova európai uniós integrációját támogató közös nyilatkozatot fogadtak el az első Moldova-EU csúcstalálkozón.
Nemzetközi Nagy döntést hoztak a Downing Street 10-ben
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 08:41
Betiltotta a brit kormány a Palestine Action palesztinpárti szervezetet.
Nemzetközi „Az egyik legkegyetlenebb modernkori népirtás” – bojkottra hív fel Izraellel szemben egy ENSZ-szakértő
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 19:46
Francesca Albanese szerint számos nemzetközi cég bűnrészes.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG