6p

A technológiai cégek a brit igazságügyi miniszterrel folytatott júniusi találkozójukon javasolták ezt.

Az Egyesült Királyság igazságszolgáltatási rendszere válsággal néz szembe a fogvatartási helyek szűkössége, illetve a felügyelők súlyos hiánya miatt. A hatóságok kifejezték igényüket, hogy a technológiai cégektől ötleteket szeretnének kapni a viselhető technológiák, a viselkedésfigyelés és a geolokáció használatára, hogy „börtönön kívüli börtönt” hozzanak létre.

Az érintett cégek javaslataikat a múlt hónapban Londonban, több mint két tucat technológiai vállalat részvételével Shabana Mahmood igazságügyi miniszter elnökletével tartott találkozón meg is tették, derül ki a Guardian által megtekintett jegyzőkönyvből.

A jelenlévők között voltak a Google, az Amazon, a Microsoft és a Palantir képviselői, az utóbbi cég szorosan együttműködik az amerikai hadsereggel és szerződéses viszonyban áll az Egyesült Királyság állami egészségügyi szervezetével, az NHS-szel. A nyomkövetős és biometrikus cégek mellett az IBM és a Serco magánbörtön-üzemeltető is részt vett a találkozón, a nyilvános adatkérési kérelemre adott válasz szerint.

Shabana Mahmood brit igazságügyminiszter örülne, ha használnák a technológiai újdonságokat
Shabana Mahmood brit igazságügyminiszter örülne, ha használnák a technológiai újdonságokat
Fotó: Facebook/Shabana Mahmood

Felkészül a robotzsaru

A technológiai vállalatok által a minisztereknek javasolt intézkedések között szerepelnek a bűnelkövetők bőre alá helyezett nyomkövető eszközök, a foglyok megfékezésére alkalmazott robotok és a fogvatartottak szállítására használt önvezető járművek.

Mahmood a technológiai vállalatoknak elmondta, hogy „mélyebb együttműködést szeretne a kormány és a technológia között a börtönkapacitási válság megoldása, a visszaesés csökkentése és a közösségek biztonságosabbá tétele érdekében”. Felkérte őket, hogy „mérjék fel és fejlesszék” a nyomkövetők használatát „nemcsak a megfigyelés, hanem a rehabilitáció előmozdítása és a bűnözés csökkentése érdekében”.

James Timpson börtönminiszter „technológiavezérelt igazságszolgáltatási megközelítést” szorgalmazott.

A kezdeményezés a legújabb jele annak, hogy a munkáspárti kormány hangsúlyozza elkötelezettségét a technológiai ipar iránt, hogy ezzel növelje a döcögő közszolgáltatások hatékonyságát, az iskoláktól a kórházakig. Januárban Keir Starmer miniszterelnök kijelentette, hogy a mesterséges intelligencia használata a „közszolgáltatások átalakításának” egyik módja, és a „kormányzat teljes újratervezéséről” beszélt.

A brit Igazságügyi Minisztérium törekvése összhangban áll az előző hónapban közzétett büntetés-végrehajtási felülvizsgálattal, amelyet David Gauke volt igazságügyi miniszter készített. A jelentés kevesebb és rövidebb börtönbüntetések kiszabását javasolja, valamint a mesterséges intelligencia és – esetlegesen – az arcfelismerő technológia közterületi alkalmazásának szélesebb körű bevezetését is, hogy így közel 10 ezer fővel csökkentsék a túlzsúfolt börtönpopulációt.

Mit hoz a jövő, hülye járások minisztériumát?

A múlt havi találkozón, amelyet a Tech UK nevű iparági érdekcsoport szervezett, a miniszterek azt kérdezték a technológiai cégektől, hogy szerintük hogyan nézhetne ki egy „digitális, adatalapú és technológiavezérelt igazságszolgáltatási rendszer” 2050-ben. A válaszok között szerepelt például a „valós idejű viselkedésmonitorozás és bőr alá ültetett nyomkövetés” a büntető igazságszolgáltatás hatálya alá tartozó személyek egészségének monitorozása és „viselkedésének irányítása” érdekében; mesterséges intelligencián alapuló tanácsadók az elítéltek rehabilitációjának támogatására; valamint robotika a „fogvatartottak mozgatásának és őrzésének” kezelésére, beleértve az „önvezető járműveket a foglyok szállítására”.

Az igazságügyi miniszter korábban azt nyilatkozta, hogy „nem finnyás” az olyan technológiák használatával kapcsolatban, mint a „járásfelismerés”, ami az emberek egyedi mozgásmintáinak biometrikus monitorozásának egy fajtája, és ami egyesek szerint segíthet megelőzni a börtönökben elkövetett erőszakot, mielőtt az megtörténne.

A technológiai vállalatok további javaslatai között szerepelt nagy teljesítményű kvantumszámítógépek használata a „múltbeli adatok elemzésére a jövőbeni viselkedés előrejelzése és elterelési útvonalak létrehozása érdekében”, valamint az ítéletek kiszámításának automatizálása a túlterhelt pártfogó felügyeleti szolgálatban.

Chip kézbeültetés után
Chip kézbeültetés után
Fotó: Wikipédia

Aggasztó disztópia

De aggodalmak merültek fel a technológiára való túlzott támaszkodás következményeivel kapcsolatban is. Az egyik jegyzőkönyvben rögzített válasz így hangzott: „Ha ezeket a technológiákat rosszul alkalmazzák, azok disztópikus eredményekhez vezethetnek, amelyeket nehéz visszafordítani.”

Donald Campbell, a technológia igazságosabb használatáért küzdő Foxglove nevű nonprofit szervezet igazgatója – amely a közérdekű adatigénylés révén jutott az információkhoz – „riasztóan disztópikusnak” nevezte a felvetéseket.

„Hátborzongató tudni, hogy az igazságügyi minisztérium leült a technológiai szektor képviselőivel, hogy arról tárgyaljanak, miként lehetne robotokat bevetni a fogvatartottak felügyeletére, hogyan lehet eszközöket beültetni az emberek bőre alá viselkedésük nyomon követésére, vagy számítógépek segítségével 'megjósolni', hogy mit tesznek majd a jövőben” – mondta.

Az emberi jogi aktivisták figyelmeztettek, hogy a találkozó arra utal, a kormány „túl közel kerülhet a technológiai óriásokhoz”.

A találkozónak otthont adó Tech UK azt nyilatkozta, hogy ez az igazságosabb, jobb és hatékonyabb igazságszolgáltatási rendszer létrehozására irányuló erőfeszítések része. Szóvivőjük kijelentette: „Alapvető fontosságú, hogy az igazságszolgáltatás jövőjét az átláthatóság, az elszámoltathatóság és a közbizalom köré szervezzük.”

Egy kormányzati forrás hangsúlyozta, hogy az eddig felvetett ötletek hipotetikus beszélgetési pontok voltak, amelyek a bűnelkövetők kezelésének jövőjéről szóló vitákat indíthatnak el a lakosság jobb védelme érdekében.

Az Igazságügyi Minisztérium szóvivője elmondta: „Ahogy azt a közvélemény jogosan elvárja, továbbra is olyan technológiákat keresünk, amelyek segítenek csökkenteni a bűnözést, hatékonyan ellenőrzik a bűnelkövetőket és fenntartják a közbiztonságot.”

Önkéntes jelentkezők

A Carnegie Council tavaly nyári értesülései szerint, nemzetközi szinten több mint 50 ezer ember döntött úgy, hogy mikrochipet ültettet magába, amely kulcsként, hitelkártyaként és a közösségi médiában történő azonnali megosztás eszközeként is szolgálhat. Ez a technológia különösen népszerű Svédországban, ahol a chipbeültetéseket szélesebb körben fogadják el, többek között edzőtermek használatához, elektronikus jegyekhez, valamint vészhelyzeti elérhetőségek tárolására.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Milliónyi ázsiai vendégmunkás jöhet az Urálba?
Elek Lenke | 2025. július 19. 18:26
Miközben állítólag foggal-körömmel harcolnak a „migránsok” ellen, bizonyos területeken nagy a munkaerőhiány, (hiszen a háború éppen a fiatal férfiak létszámát csökkenti – de erről nem esik egy szó se a Kommerszant orosz napilap cikkében), ezért az orosz vállalatoknak lehetőségük nyílik arra, hogy több külföldi munkavállalót, főképpen Indiából érkező vendégmunkásokat alkalmazzanak.
Nemzetközi Mekkorát robbantak az amerikai óriásbombák?
Privátbankár.hu | 2025. július 19. 18:09
Miután kétségek merültek fel azzal kapcsolatban, hogy az amerikai bombák valójában mekkora károkat okoztak az iráni urándúsító létesítményekben, Trump elnök posztolt a közösségi médiában.
Nemzetközi Együtt tüntet a szélsőjobb a fociszurkolókkal Lengyelországban a migráció ellen
Privátbankár.hu | 2025. július 19. 17:20
A Konföderáció ellenzéki tömörülés kezdeményezésére szombaton mintegy nyolcvan lengyel városban, köztük Varsóban is tartottak tüntetéseket a kormány és az Európai Unió (EU) migrációs politikája ellen. Ellentüntetők is utcára vonultak.
Nemzetközi Kezdhetünk aggódni? Kína a világ legnagyobb gátját építi meg Tibetben
Privátbankár.hu | 2025. július 19. 14:05
India aggódva figyeli, amit Tibetben kezdett el Kína.
Nemzetközi Súlyos támadás érhette a Gazpromot – visszaküldik a céget a középkorba?
Privátbankár.hu | 2025. július 19. 12:43
Egy ukrán lapnak olyan információkat adtak át, amelyek szerint betörtek a Gazprom rendszereibe, és ott komoly károkat okoztak. Az információkat egyelőre nem hitelesítették.
Nemzetközi Úgy tűnik, az amerikaiak tető alá hoztak egy tűzszünetet
Privátbankár.hu | 2025. július 19. 09:01
Izrael szerdán támadta meg Szíriát, néhány nap után lezárulhat a vérontás.
Nemzetközi A Trump-éra legmeredekebb ügye: mekkora bajba került az elnök?
Privátbankár.hu | 2025. július 19. 08:44
Trump továbbra is tagadja, hogy ő küldött pajzán levelet a szexuális ragadozó Epsteinnek – 10 milliárd dolláros pert indított a sajtó ellen.
Nemzetközi Az ukránok szerint ez a férfi gyújtotta fel a magyar templomot Kárpátalján
Privátbankár.hu | 2025. július 19. 08:23
A 28 éves helyi férfit az Ukrán Biztonsági Szolgálat a rendőrséggel közösen fogta el.
Nemzetközi Súlyos döntést hoztak Washingtonban – ez nagyon sok embernek fájni fog a világon
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 19:31
Az amerikai képviselőház éles politikai viták után péntek hajnalban elfogadta a külföldi segélyprogramok és médiatámogatások összesen 9 milliárd dolláros csökkentéséről szóló törvényt.
Nemzetközi Telefonált Zelenszkij – újabb francia szupergépeket kaphat Ukrajna
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 17:31
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közösségi oldalain nyilvánosságra hozta, hogy pénteken telefonon beszélt Emmanuel Macron francia elnökkel.  
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG