Aki annak idején kiesett Joszif Sztálin kegyeiből, annak fényképét azonnal retusálták az évkönyvekből. A szovjet diktátor tudta, amit George Orwell fektetett le „1984” című regényében: "Aki a múltat irányítja, az irányítja a jövőt. Aki a jelent irányítja, az irányítja a múltat."
Donald Trump és a Republikánus Párt (GOP) ezt a felismerést készül a saját céljaira fordítani. A volt elnök múlt csütörtökön először látogatott újra a Capitoliumba, mióta el kellett hagynia Washingtont. Nem azért tette ezt, hogy megkérdőjelezze a 2021. január 6-i puccskísérletben játszott szerepét, de még csak önkritikát sem gyakorolt. Inkább az volt a célja - Sztálin és Orwell szellemében -, hogy átírja a Capitolum elleni támadás történetét.
A múltat végképp eltörölni
Csupán emlékeztetőül: Trump 2020. december 19-én a legendás „Ez vad dolog lesz” ("It's going to get wild") SMS-ében szólította fel támogatóit: január 6-án zarándokoljanak Washingtonba, és tüntessenek azért, hogy a kongresszus őt erősítse meg elnöknek Joe Biden helyett.
A felhívásra tízezrek reagáltak. A felajzott tömeg megrohamozta a Capitoliumot. Megpróbálta felakasztani Mike Pence alelnököt, mert az nem volt hajlandó végrehajtani Trump utasítását, hogy ne hitelesítse Biden megválasztását.
A képviselőket is a biztonsági erőknek kellett biztonságba helyezniük. Különösen a demokraták voltak életveszélyben. A Capitolium megrohamozása következtében öt ember meghalt.
Trump azonnal véget vethetett volna az eseményeknek, de hagyta, hogy a tömeg több, mint három órán keresztül tomboljon. Ez a republikánusokat is sokkolta. Mitch McConnell, a szenátus többségi vezetője egyértelműen Trumpot tette felelőssé a puccskísérletért. Még a köpönyegforgató Lindsey Graham is kijelentette, hogy neki végképp elege van Trumpról.
A felháborodás azonban csak rövid ideig tartott. Ezt követően a vezető republikánusok egy emberként zarándokoltak el Mar-a-Lagóba, hogy bocsánatot kérjenek és egyben megcsókolják Trump gyűrűjét.
Minden másképp volt
Orwell szellemében azóta a múlt lépésről lépésre történő újra-értelmezésére tesznek kísérletet. Először is elterjesztették azt az elmélet, hogy nem is Trump támogatói rohamozták meg a Capitoliumot, hanem álruhás Antifa-tagok. Aztán Tucker Carlson, aki akkor még a Fox News sztárja volt, azzal az elmélettel állt elő, hogy FBI-ügynökök provokálták a lázadást.
Ez a két összeesküvés-elmélet nem működött. Ezért Carlson megpróbálkozott egy másikkal: A Capitolium sztrájkolóinak nem volt semmi gonosz szándékuk, és szinte kizárólag csupán békés turisták voltak.
Az igazságszolgáltatás azonban más következtetésre jutott. Időközben több mint ezer ilyen "békés turistát" ítéltek börtönbüntetésre, a két milícia, a Proud Boys és az Oath Keepers vezetőit pedig 20 évig terjedően küldték a rács mögé.
Trump és a hősök
Trump is újraértelmezi akkori szerepét. Amikor Cassidy Hutchinson, a Fehér Ház egykori munkatársa a január 6-i eseményeket vizsgáló bizottság előtt legendássá vált szereplése során azt vallotta, hogy Trump megpróbálta kényszeríteni járműve vezetőit, hogy a Capitoliumba vigye, ezt az állítást hevesen cáfolta.
Napjainkban viszont Trump nemcsak megerősíti ezt a kijelentést, hanem még büszke is rá. Az ő szemében a Capitolium sztrájkolói már nem álcázott Antifa-tagok, hanem vagy hazafiak, vagy hősök, akiket túszként tartanak fogva, és azonnal ki akarja szabadítani őket, ha újraválasztják. Ezért van az, hogy a gyűlésein rendszeresen fogolykórus énekli a himnuszt.
Trump mostani látogatása a Capitoliumon azt mutatja, hogy a történelem retusálása működik. Egymás után járultak múlt csütörtökön a GOP képviselői és szenátorai a volt elnökhöz, hogy ismét megcsókolják a gyűrűjét. Csak két női szenátor, Susan Collins és Lisa Murkowski maradt távol az eseménytől.
Egy McConnelltől származó idézet mutatja, mennyire kínos volt az exelnök előtti hódolat. Bár őt és a feleségét Trump már többször is masszívan sértegette és fenyegette, ő mégis megszelídült. "Nincs semmi negatívum, amiről beszámolhatnék" - mondta a találkozó után.
Mit ígér Trump?
Ami a Trumppal folytatott zártkörű kongresszusi találkozókon megvitatott szakpolitikákat illeti, a résztvevők szerint ígéretet tett a jövőre lejáró, a gazdagokat érintő masszív Trump-féle adócsökkentések megújítására. Még az üzleti világ vezető képviselői is megtisztelték az exelnököt, aki meg is jutalmazta őket.
Trump megígérte nekik, hogy ha megnyeri a választást, nemcsak megújítja az adókedvezményeket, hanem még tovább csökkenti a társasági adókat. Egyenesen odáig ment, hogy a jövedelemadó teljes eltörlését és az importra kivetett büntetővámokkal való felváltását javasolta. Ez a javaslat – nem mellesleg - minden gazdasági ésszerűséget áthág.
Trump megjelenése erősen hasonlított egy maffiafőnök viselkedésére – és ez nem véletlen. Az exelnök egyre inkább törvényen kívüliként („outlaw”) tekint magára. Beszédjeiben egyre gyakrabban hasonlítja magát a legendás maffiózóhoz, Al Caponéhoz, és csodálja azt Putyint, aki Oroszországot maffiaállammá változtatta.
Az ijesztő az, hogy ez a mutatvány sikerülhet neki. A The Economist most indította el a novemberre vonatkozó választási barométerét, és arra a következtetésre jutott, hogy Trumpnak bizony jó esélyei vannak ősszel a választás megnyerésére.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)