6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ha a Trump-Putyin megállapodás egy olyan Ukrajnát eredményez, amely ki van téve az orosz agresszió további kockázatának, és meggyengül az atlanti szövetség, a Fehér Háznak súlyos politikai visszacsapással kell szembenéznie. Bár várható volt, hogy a Trump-elnökség számos kihívást fog jelenteni Európa számára, úgy tűnik, hogy az USA és Európa közötti partnerség teljes keretrendszerét újra kell gondolnia kontinensünknek. Káncz Csaba jegyzete.

Amint Trump felborítja a globális rendet, úgy tűnik, hogy az egyik első áldozat Európa lesz, amely most saját biztonságának jövőjét firtatja. Oroszország leginkább a szankciók feloldását, az USA pedig Moszkva kínai kapcsolatainak lazítását szeretné elérni, kérdés, hol lesz a közös nevező, de Amerika hajlik az előbbi esetén az engedékenységre, ellentétben Európával.

Marco Rubio külügyminiszter a rijádi tárgyalás után telefonon beszélt európai kollégáival, ebben kijelentette, hogy addig maradnak az Oroszország elleni szankciók, amíg nincsen megállapodás az ukrán békéről – de ezt Trump nagyon gyorsan össze akarja hozni. Moszkva a hírek szerint a szankciók teljes feloldását szabta meg a tűzszünet feltételeként.

Az Amerika-öblön kívül mire lehet majd még büszke Donald Trump?
Az Amerika-öblön kívül mire lehet majd még büszke Donald Trump?
Fotó: X/@POTUS

Diplomaták szerint tárgyalások folynak az EU 27 tagállamának rendkívüli csúcstalálkozójáról, hogy a vezetők végleges álláspontot alakíthassanak ki arról, hogyan lehetne véget vetni Oroszország ukrajnai inváziójának. Mióta Trump a múlt héten bombaként ható döntést hozott a Moszkvával való tárgyalások megkezdéséről, az európai válaszlépések összehangolása többnyire kisebb csoportosulásokban történt, nem pedig az Európai Tanács teljes ülésén.

Kontinensünk dilemmái

Európa nagyon lassan reagált ezekre a változó realitásokra. Most az a feladat vár a vezetőire, hogy biztosítsák, hogy az USA-Európa partnerség alakítására való képességük bizonyos mértékig megmaradjon.

Párizsban a Macron elnök által vezetett tanácskozásokon Európának biztosítania kell, hogy megállapodásra jusson arról, hogy többet költ saját védelmére. Azt is meg kell majd néznie, hogyan tud gondoskodni Ukrajna biztonságáról a tűzszünet után. A Washingtonból érkező felháborító retorika és a kiszámíthatatlanság érzése, amelyet Trump Putyinhoz való közeledése váltott ki, elbizonytalanította az európai vezetőket a transzatlanti kapcsolatok jövőjét illetően.

Miután három éven át erőforrásokat, valamint diplomáciai és katonai tőkét fektettek abba, hogy megpróbálják elhárítani az orosz területi előrenyomulást, valamint az Egyesült Államok szövetségesének tekintette magát, az amerikai támogatás hangnemében és irányultságában bekövetkezett változás mélyen megdöbbentette kontinensünk hatalmainak vezetőit.

Fennáll a veszélye annak, hogy Trump a béke nevében alkut köt Putyinnal, és ezzel Európát örökös hátrányba hozza. Az a félelem, hogy a rövid távú politikai célszerűség hosszú távú költségeit Európa fogja viselni, az a félelem, amely most az európai válaszokat alakítja.

Emmanuel Macron francia elnök külön is szerveződne
Emmanuel Macron francia elnök külön is szerveződne
Fotó: The Independent

Európa közvetlenül érintett a háború kimenetelében, és a kormányzat elképzelése szerint Európa jelentős szerepet játszik a rendezés végrehajtásában, békefenntartó vagy biztonsági erők biztosításával –  amerikai erők nélkül. Washington állítólag felkérte az európai tisztviselőket, hogy készítsenek terveket ezekre az erőkre vonatkozóan. A tisztviselők szerint azonban Európa nem fog részt venni egy olyan rendezésről szóló tárgyalásokban, amelyben saját csapatait is veszélybe sodorhatja.

Az európaiak megkérdezése nélkül Trump azt mondta, hogy szeretné, ha Oroszország visszakerülne a G8-ak közé, miután a G7-ek kizárták Oroszországot a Krím 2014-es elfoglalása után. A szövetségesekkel szembeni ilyen elutasító bánásmód a biztonságukat közvetlenül érintő kérdésekben aligha fogja növelni a kilátásokat arra, hogy segítsék az amerikai erőfeszítéseket.

Moszkva domináns pozícióban

Putyin – a feketeöves KGB ügynök – semmit sem szeretne jobban, mint kétoldalú tárgyalásokat folytatni Trumppal a háború rendezéséről és Európa tágabb biztonsági architektúrájáról, ideális esetben négyszemközt, ahol hízelegni és manipulálni tudná Trumpot. Ha közvetítői erőfeszítései működni akarnak, Trump jól tenné, ha nem felejtené el, hogy Zelenszkijnek bele kell egyeznie a feltételekbe. Február 16-án Zelenszkij leszögezte, hogy „soha nem fogadná el” a csak az Egyesült Államok és Oroszország által elért megállapodást.

A Financial Times szerkesztőségi állásfoglalása azt tanácsolja: „Európának továbbra is hosszú távú érdekei szerint kell cselekednie, még akkor is, ha ma amerikai támogatás nélkül nehezen tudná megvédeni magát. Jövőbeli biztonsága Ukrajnában fog eldőlni, ezért elsőrangú kötelessége, hogy fokozza a Kijevnek nyújtott katonai támogatást azáltal, hogy finanszírozza az ukrán fegyvergyártást, forrásokat önt a drón- és drónellenes technológiába, támogatja az expanziós gyártókapacitást, és hosszú távú szerződéseket köt az USA által szállított felszerelések, például a légvédelem és a nagy hatótávolságú csapásmérő eszközök helyettesítésére”.

Vlagyimir Putyin orosz elnök a saját nótáját húzatná
Vlagyimir Putyin orosz elnök a saját nótáját húzatná
Fotó: MTI/EPA/Szputnyik/Orosz elnöki sajtószolgálat/Grigorij Sziszojev

A Wall Street Journal kolumnistája, Walter Russell Mead úgy érvel, hogy Európa és az Egyesült Államok egyfajta zsákutcába jutott. Vance alelnök müncheni beszéde egy felsejlő igazságot volt hivatott közvetíteni, írja Mead: „Európa általában, és különösen Németország nem számíthat többé az amerikai védelem örökké tartó bújócskájára. ... Trump elnök Európa-politikájának valószínűleg kétféle kimenetele lesz. Működhet sokkterápiaként, megrázva az európaiakat, hogy megtegyék azokat a változtatásokat, amelyek megújíthatják Európa erejét, és reményt adhatnak egy új és reálisabb szövetségre. Vagy pedig a transzatlanti közösség végének kezdetét jelentheti, amely a Római Birodalom csúcspontja óta a leghosszabb relatív békés korszakot biztosította Európának.”

Trump rizikós játszmája

De miközben porig alázta európai szövetségeseit, nem biztos hogy belegondolt abba, milyen rizikós geopolitikai játszmába fogott bele. Putyin ugyanis elhúzhatja a tárgyalásokat abban a reményben, hogy Trump végül elfogadja követelései nagy részét, és az amerikai elnök még mindig rákényszerítheti az ukránokat és az európaiakat, hogy elfogadják a nekik nem tetsző megállapodást.

Ha azonban ez a megállapodás egy olyan Ukrajnát eredményez, amely ki van téve az orosz agresszió további kockázatának, és egy belső megosztottság és neheztelés miatt meggyengül az atlanti szövetség, az elnöknek súlyos politikai visszacsapással kell szembenéznie. Trumpot ugyanúgy társítanák egy vereséggel, mint elődjét, Joe Bident Afganisztánnal – sőt jóval nagyobb léptékben, mert Európában Oroszországgal szemben veszíteni stratégiailag jelentősebb, mint Ázsiában a Talibánnal szemben.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi „Ha nincs kenyér, nincs Gáza” – az éhínség árnyékában méregdrága a liszt
Kollár Dóra | 2025. május 24. 14:18
Közel 600 napja tart az izraeli offenzíva Gázában, a civil lakosság helyzete pedig katasztrofálissá vált.
Nemzetközi Új pénzügyi válságtól tartanak Trump kriptós hálózata miatt
Privátbankár.hu | 2025. május 24. 10:18
Donald Trump újabb határt lépett át az amerikai politikában: virginiai golfklubjában exkluzív vacsorára hívta meg saját mémcoinjának legnagyobb vásárlóit. Az eseményre csak az juthatott be, aki elegendő $Trump tokent vásárolt – a legjobbak személyes találkozót is kaptak az elnöktől. A kritikusok szerint ezzel a kriptovaluta nemcsak a politikai lojalitás mércéjévé, hanem befolyásszerzési eszközzé is vált.
Nemzetközi Meglett az első konkrét eredménye a múlt heti orosz-ukrán tárgyalásnak
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 19:46
Ukrajna és Oroszország végrehajtotta az ezer-ezer fős fogolycsere-megállapodás első szakaszát, amelynek keretében 390 ukrán fogoly tért haza – számolt be Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és a hadifoglyok ügyeivel foglalkozó ukrán koordinációs törzs pénteken közleményben.
Nemzetközi Orbán Viktor egy olyan ország vezetőjével tárgyalt, amelyen az energiaellátásunk múlik
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 19:14
Orbán Viktor miniszterelnök pénteken munkalátogatás keretében találkozott Alekszandar Vucsics szerb elnökkel Belgrádban – közölte a Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály.
Nemzetközi ENSZ-főtitkár: a legkegyetlenebb szakaszát szenvedik el a gázaiak a háborúnak
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 18:02
António Guterres szerint a Gázai övezet ostrom alatt álló északi részébe továbbra sem jutott be segély.
Nemzetközi Tiltott technológia jutott el Oroszországba egy uniós cégen keresztül
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 15:01
Egy német technológiai óriás szlovén leányvállalata több millió euró értékben szállított megfigyelésre is alkalmas eszközöket Oroszországba, hónapokkal azután, hogy az EU újabb szankciókkal tiltotta meg a hasonló exportokat. A Kontron pénzügyi kapcsolata azóta szankcionált orosz partnerével is kérdéseket vet fel. Úgy tűnik, vannak még kiskapuk.
Nemzetközi Trump kést tesz Európa nyakára: 50 százalékos vám jöhet
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 14:44
Trump szerint az EU kihasználja az Egyesült Államokat.
Nemzetközi Közeleg a tűzszünet? Moszkva hamarosan átad valamit Kijevnek
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 14:16
Szergej Lavrov szerint Oroszországban már előrehaladott stádiumba került a leendő ukrán békeszerződésről szóló memorandum kidolgozása.
Nemzetközi Zuhan a lakásépítések száma Németországban
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 13:31
Meredeken csökkent a Németországban épült lakások száma tavaly az előző évhez képest a Destatis pénteken közölt adatai szerint.
Nemzetközi A Hamász ezt a segélyszállítmányt talán már nem tudja ellopni?
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 12:55
Az ENSZ és más szervezetek újabb 107 teherautónyi segélyszállítmánya jutott be csütörtökön a Gázai övezetbe – közölte az izraeli hadsereg (IDF).
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG