Donald Trump amerikai elnök május 23-án vacsorára hívta meg a Trump-mémcoin legnagyobb vásárlóit a virginiai golfklubjába. Az eseményt hetek óta promózták, a részvétel feltétele az volt, hogy a vendégek elegendő mennyiségű $Trump tokent vásároljanak. A rendezvényt „felejthetetlen gálavacsoraként” hirdették egy honlapon, ahol rangsorolták a tokenvásárlókat, és pontosan jelezték, mennyi mémcoinra van szükség ahhoz, hogy valaki bejusson a 220 kiválasztott közé. A legjobb 25 vásárló számára exkluzív találkozót is ígértek Trumppal. Ami nem annyira meglepő, hogy a bejelentés után a $Trump értéke 58 százalékkal nőtt, illetve hogy ezzel az amerikai elnök egy tabunak számító dolgot tett: összekötötte hivatalát és üzleti érdekeit.
A mémcoin – olyan kriptovaluta, amelyet gyakran vicces, mémekből eredő vagy popkulturális ihletésből hoznak létre, jellemzően spekulatív céllal – Trump esetében a politikai lojalitás kifejezésére és befolyásszerzésre is alkalmas eszközzé vált. A Reutersnek nyilatkozó pénzügyi professzor, Carol Alexander szerint ezek a tokenek „a támogatás barométereként” működnek, de akár arra is jók lehetnek, hogy befolyást vásároljanak velük a Fehér Házban.
Geopolitikai sakkjátszmák és ingadozó tőkepiacok – Hogyan pozícionáljuk befektetéseinket?
A témában a Klasszis Média május 27-én 17 órától geopolitikai szakértők, gazdasági elemzők, befektetési szakemberek részvételével tart rendezvényt.Vegyen részt Ön is! Klasszis Befektetői Klub - részletek és jelentkezés >>
A kriptopénzekkel kapcsolatban komoly átláthatósági aggályok merülnek fel: bár a tranzakciók technikailag nyilvánosak, a felhasználók személyazonossága gyakran rejtve marad, így nehéz megállapítani, ki áll egy-egy utalás mögött. Ez lehetőséget adhat arra, hogy befolyást vásároljanak politikai döntéshozók környezetében anélkül, hogy ez nyomon követhető lenne. A szabályozási hiányosságok miatt a kriptovaluták könnyen használhatók pénzmosásra, adóelkerülésre vagy akár kampányfinanszírozási korlátok kijátszására is. Különösen kockázatos, ha egy politikai vezető maga is részt vesz ilyen ügyletekben, hiszen így nehezen választható el a közérdek a magánérdektől.
Szélkakas vagy belátó államférfi?
Különös mellékízt ad az eseményeknek, hogy Trump a kriptopénzekkel kapcsolatos nézeteit radikálisan megváltoztatta. Elnöksége első időszakában még úgy nyilatkozott, hogy a bitcoin „nem pénz”, „magas kockázatú”, és „a semmire épül”. Most viszont már saját magát nevezi „az első kriptoelnöknek”, és kijelentette, hogy „biztosítani fogja, az Egyesült Államok legyen a világ kriptófővárosa”.
A Trump-vacsora vendégeinek névsorát nem hozták nyilvánosságra, de a sajtó több szereplőt is azonosított. A Freight Technologies nevű logisztikai cég például 2 millió dollár értékben vásárolt Trump-mémcoinokat, de így sem jutott be a rendezvényre. A cég pénzügyi igazgatója, Donald Quinby szerint a céljuk az volt, hogy kiálljanak a „szabad és tisztességes kereskedelem” mellett. A vendégek között viszont ott volt a kínai milliárdos Justin Sun, aki a New York Times értesülése szerint több mint 40 millió dollárért vásárolt Trumpcoinokat, és további 75 millió dollárt fektetett a Trump család másik kriptós projektjébe, a World Liberty Financial (WLF) nevű cégbe.
At Trump's crypto dinner: Tuxedos, luxury SUVs and a former NBA star https://t.co/wyzc5z3zSR
— MSNBC (@MSNBC) May 23, 2025
Sun az X platformon korábban „büszke Trump-támogatóként” mutatkozott be, és megköszönte az elnök „rendíthetetlen támogatását” a kriptoipar iránt. Befektetései gyorsan megtérültek: az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) korábban csalás és piaci manipuláció miatt indított eljárást ellene, de miután a WLF-befektetését bejelentette, az ügyet 2024 februárjában felfüggesztették.
At Trump's crypto dinner: Tuxedos, luxury SUVs and a former NBA star https://t.co/wyzc5z3zSR
— MSNBC (@MSNBC) May 23, 2025
A Bloomberg adatain alapuló elemzés szerint a vacsora vendégeinek többsége feltehetően külföldi állampolgár volt, akik így próbáltak befolyást szerezni az amerikai pénzügyi szabályozásban. Több vendég a The New York Times-nak elismerte, hogy azért vásároltak mémcoinokat, hogy hatással lehessenek Trump politikájára – különösen a kriptoeszközök szabályozására.
A Trump család üzleti tevékenysége nemcsak a mémcoinokra terjed ki. A WLF nemrég elindította a USD1 nevű stabilcoint – ez egy olyan kriptovaluta, amelynek értékét egy valódi devizához, például az amerikai dollárhoz kötik, így elméletileg kevésbé ingadozik, mint a többi kriptovaluta.
Május elején az Egyesült Arab Emírségek egyik állami tulajdonú vállalata 2 milliárd dollárért vásárolt USD1 tokeneket, majd ezeket a Binance nevű kriptotőzsdén helyezte el befektetési céllal. Mark Hays, az Americans for Financial Reforms szakértője szerint ez rendkívül aggasztó, hiszen kérdéses, mit várnak cserébe az ilyen volumenű befektetésekért. Hays szerint a stabilcoinok szabályozása jelenleg kulcskérdés az amerikai pénzpiacon – a befektetők pedig bankként szeretnének működni, anélkül, hogy vállalnák a bankokra jellemző szigorú ellenőrzést.
A WLF irányításában maga Trump is szerepet vállal „Chief Crypto Advocate” címmel, ami nagyjából vezető kriptófelelősként fordítható, de a cégben érdekelt még közel-keleti különmegbízottja, Steve Witkoff, valamint a fiaik is.
Hays attól tart, hogy ez a helyzet egy új pénzügyi válság előszobája lehet.
A Kongresszusban jelenleg tárgyalt Genius Act nevű törvénytervezet szerinte nem jelent elégséges szabályozást. A javaslat célja, hogy alapvető kereteket vezessen be a kriptoeszközök piacára, de nem tiltaná meg a politikusok személyes érintettségét. Úgy véli, a jelenlegi helyzet emlékeztet a 2008-as válság előtti időszakra, amikor sokan a deregulációt az innováció nevében támogatták.
„A legveszélyesebb az, ha valamit biztonságosnak tüntetnek fel, miközben valójában nem az” – mondta.
A Trump család kriptobevételeit a Fortune magazin 2,9 milliárd dollárra becsüli, ami a State Democracy Defenders Fund jelentése szerint a teljes családi vagyon mintegy 40 százalékát teszi ki. Korábban a család főként ingatlanokból szerezte a bevételét.
A Fehér Ház közlése szerint Trump vagyona egy bizalmi vagyonkezelőnél van, amelyet gyermekei irányítanak, és az elnök „nem vesz részt az üzleti döntésekben, semmilyen összeférhetetlenség nincs”. A kritikák azonban nem csak demokratáktól érkeznek: a Trumphoz közel álló New York Post is arra figyelmeztetett, hogy az ügy akár a Hunter Bidenhez kötődő vádakhoz hasonló botránnyá alakulhat. A republikánusok évekig vádolták Joe Biden fiát, hogy apja nevét felhasználva üzletelt, de a korrupció vádját nem sikerült bizonyítani.
Trump a virginiai klubban tartott gálavacsorán úgy fogalmazott: a kriptopiac támogatása nem öncélú, hanem a köz javát szolgálja.
„Mi fellendítettük a kriptopiacot. Nem magamért teszem. Azért teszem, mert ez a helyes” – mondta, hozzátéve, hogy „a kriptoiparban sok a józan ész”. Azt már mi tesszük hozzá, hogy pár éve még nem így látta.