Ilyet is ritkán látni az amerikai tőzsdék nyitása előtt, hogy az S&P 500 index határidős értéke 2,8, a Nasdaq futures pedig 3,8 százalékkal emelkedik, pedig a jellemző elmozdulás ilyenkor csak pár ezrelék szokott lenni. Kirobbanó optimizmus várható, miután bejelentettek egy amerikai-kínai vámmegállapodást.
Az európai tőzsdék indexei is jellemzően egy-másfél százalékos pluszban vannak, Kínában a CSI 300 index 1,2, a Hong Kongi Hang Seng pedig 3,0 százalékkal ment fel. Az indiai indexek pedig közel négy százalékkal ugrottak fel, bár minden bizonnyal inkább az indiai-pakisztáni fegyveres konfliktus hírei nyomán.
Esnek viszont a gyógyszerrészvények, miután az amerikai elnök bombasztikus bejelentést tett országa gyógyszerárainak rendeleti úton történő lenyomásáról, ugyanakkor a részletek még nem ismeretesek. Kedden fontos amerikai fogyasztói inflációs adatok érkeznek majd. Emellett kiskereskedelmi és ipari termelési adatok is érkeznek a héten az Egyesült Államokból.
Nem tartotta meg az OTP a BUX-ot
A pénteken még csúcsot döntő BUX index hétfőn 0,7 százalékkal csökken, pedig az OTP 1,1 százalékkal felfelé tart. A mutatót a Richter 3,8, a Mol 1,8 és a Telekom fél százalékos süllyedése húzza le. A dollár jelentős erősödése mellett a forint gyengül, az euró 405,40, mintegy 1,5 forinttal többet ér a péntekinél. Kedd reggel a Richter, szerdán reggel a Magyar Telekom gyorsjelentése érkezik majd.
Az arany menekülőeszköz-szerepéhez hűen nagyot esett az amerikai-kínai vámmegállapodás hírére. A földgáz és a kőolaj is mintegy három százalékkal drágul Európában, amiben szintén szerepe lehet a vámmegállapodásnak. (Hiszen magasabb gazdasági növekedést várhatnak miatta, ami nagyobb nyersanyagkeresletet okoz.)
Nem a földgázért kapunk vámcsökkentést
Az amerikai-kínai vámmegállapodás után az EU esetében arra lehet számítani, hogy gázvásárlásért cserébe fog majd az Egyesült Államok kedvezményeket adni – írja az Erste Befektetési Zrt. Az amerikai LNG– (cseppfolyósgáz-) behozatalt olyan mértékben lehet növelni, hogy az 3,5-35 milliárd euróval csökkentheti a kereskedelmi deficitet. Csakhogy az EU 235 milliárd euró többlettel rendelkezik az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelemben.
Körülbelül 200 milliárd többletet kellene eltüntetni még akkor is, ha megdupláznánk a tavalyi 63 milliárdos amerikai LNG-behozatalt az EU-ba.
Amerika, a szolgáltatóház
A szolgáltatásokat is figyelembe véve már jobb a helyzet. Ugyanis ebben a szegmensben az Egyesült Államoknak 109 milliárd dolláros többlete van az EU-val szemben. De több gázt véve az Egyesült Államokból még így sem fog megoldódni a nullszaldó, marad mintegy százmilliárd euró deficit, amit nehéz lehet majd eltüntetni.
Van még mit tenni ez ügyben – tették hozzá.
Növekvő bevételt, stabil marzsokat várnak a Richtertől
Május 13-án a reggeli órákban ismerhetjük meg a Richter első negyedéves eredményét – foglalta össze az Equilor Befektetési Zrt.
- Az AbbVie Vraylar értékesítései 765 millió dollárra rúgtak, 10,3 százalékos növekedést tudott elérni a tavalyi első negyedévhez képest.
- Az elemzők 223,9 milliárd forintos árbevételt és 69,6 milliárd forintos tisztított üzemi eredményt várnak a Richtertől.
- A gyógyszervállalat márciusban új stratégiai irányvonalat mutatott be.
A bitcoin lekötözte az Amazont
A kibocsátott összes bitcoin piaci értéke, azaz a kapitalizáció elérte a 2057 milliárd dollárt, és ezzel megelőzte az Amazont – írta a Traders Union. Így a negyedik legnagyobb tőzsdei eszköz lenne a hagyományos tőzsdéken a Microsoft, az Apple és az Nvidia után.
Fotó: Traders Union
Az árfolyam egyébként az amerikai-kínai megegyezés hírére felugrott ugyan 104 ezer dollár közeléből 105 ezerre hétfő hajnalban, de csak rövid időre. Most 104 600 dollár, csekély pluszban áll. Jobban hízik az ether, amely a múlt héten is felülteljesítő volt, most négy százalékkal megy fel (2576 dollár), a solana pedig kettővel drágul (176-ra).
Az utóbbi 30 napban a bitcoin ára 25, az etheré 63, a solana 42 százalékkal emelkedett.
Trump kriptókkal korrumpáltatja magát?
Donald Trump olyan szélesre nyitotta a korrupció csatornáit, mint előtte egyetlen más amerikai elnök sem. Már most ömlik hozzá a pénz, milliárdokat kap a kriptoüzletein keresztül, arab állami alapok és kétes vállalkozók vásárolnak így hozzáférést a Fehér Házhoz – állítja a német N-Tv.de.
Például márciusban az Egyesült Arab Emírségek állami befektetési társasága, az MGX bejelentette, hogy kétmilliárd dollárt fektet a Binance kriptotőzsdébe. Majd május elején kiderült, hogy a vagyonalap Donald Trump kriptovállalata, a World Liberty Financial stabilérméjét, az USD1-et fogja használni az üzlethez.
Geopolitikai sakkjátszmák és ingadozó tőkepiacok – Hogyan pozícionáljuk befektetéseinket?
A témában a Klasszis Média május 27-én 17 órától geopolitikai szakértők, gazdasági elemzők, befektetési szakemberek részvételével tart rendezvényt.Vegyen részt Ön is! Klasszis Befektetői Klub - részletek és jelentkezés >>
Zsíros üzletek az elnöki bőröndben
Ennek eredményeként Trump vállalata egy csapásra kétmilliárd dollárt kap egy külföldi kormánytól, amit befektethet és milliós kamatokat kereshet vele szinte kockázat nélkül. Az amerikai elnök és családja a World Liberty Financial nyereségének 75 százalékát kapja, hivatalosan a platform népszerűsítéséért.
Rádásul Trump keddtől Szaúd-Arábiába, Katarba és az Egyesült Arab Emírségekbe utazik. Poggyászában stratégiai AI-partnerségek, chipek exportjára vonatkozó engedélyek és új fegyverüzletek lehetnek – írja a portál. A World Liberty Financial mellett pedig Trump létrehozott egy második csatornát is, amelyen keresztül a Fehér Ház megvásárolható: A TRUMP nevű mémérmét, amelynek 80 százalékát az elnök állítólag közvetlenül birtokolja.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.