- Az ukrán légierő közölte, hogy egy amerikai gyártmányú GBU-39 bombát használt orosz szakaszparancsnoki célpont támadására Oroszország Ukrajna által támadott Kurszk régiójában. Ez egy precíziós irányítású kis átmérőjű bomba, amelynek szárnyai is vannak, így a repülőgépről való leejtés után a beépített navigáció segítségével a bomba célponthoz tud siklani. A szövetségesek, köztük az Egyesült Államok sokszor korlátozásokat vezettek be arra vonatkozóan, hogyan és mikor használhatók fel fegyvereik Oroszországon belül.
- A Biden-kormány mintegy 125 millió dolláros új katonai segélyt küld Ukrajnának, beleértve a légvédelmi rakétákat is. Himars rakéták; Javelin páncéltörő rakétarendszerek és egyéb páncélelhárító rakéták; drónok és elektronika elleni hadviselési rendszerek és felszerelések; 155 mm-es és 105 mm-es tüzérségi lőszer; járművek és egyéb berendezések szerepelnek a listán. Amerikai tisztviselők szerint e fegyvereket az elnöki keretből biztosították, ami azt jelenti, hogy közvetlenül a hadügyminisztérium, a Pentagon készleteiből veszik ki őket, és így gyorsabban szállíthatók.
- Órákig tartó tüzeket és lőszerrobbanásokat okozott Ukrajna csütörtöki dróntámadása az oroszországi volgográdi marinovkai légitámaszponton. Az ukrán SBU biztonsági szolgálat közölte, hogy ő hajtotta végre a távoli rajtaütést a 30 Szu-34-es és Szu-35-ös vadászgépnek otthont adó bázison. Ezek a repülőgépek rendszeres bombázásokat hajtanak végre a frontvonalon lévő ukrán állások ellen. Nem világos, hogy hány repülőgép sérült vagy semmisült meg.
- The result of a massive Ukrainian drone attack on the Russian Marinovka air base in Volgograd (formerly Stalingrad) was significant.
— The Informant (@theinformant_x) August 22, 2024
The location, where dozens of Russian fighters and bombers operated, was heavily hit. Explosions and fire at the site were reported.… pic.twitter.com/7ZERqDj6G9
- Elsüllyedt egy üzemanyagtartályokkal megrakott komp a Krasznodar régió déli részén fekvő oroszországi Kavkaz kikötőben csütörtökön egy ukrán támadás után - közölték a helyi hatóságok. Kavkaz kikötője Oroszország egyik legnagyobb kikötője a Fekete-tengeren, amely üzemanyagot exportál és szállít az oroszok által megszállt ukrán Krím területére.
- Oroszország elkezdett az EU által szankcionált hajókat olajtermék exportra használni – jelentette gazdasági adatokra hivatkozva a Reuters. Az egyik szankcionált hajó, a Barbados lobogója alatt közlekedő Saga Viszockban 33 ezer tonna olajterméket rakodott be, és a Szuezi-csatorna felé tart, ami ázsiai úti célt sejtet.
- Egy másik hajó, a Kavia a balti primorszki kikötőben vett fel gázolajat és ismeretlen cél felé tart. A szankciós listán szereplő hajók nem léphetnek be az EU-tagországok kikötőibe. Több az EU által szankcionált hajót is átneveztek, köztük van a Serenade (korábban NS Stream), az N Cerna (korábban Canis Power) és a Success (korábban SCF Amur), amelyek az adatok szerint jelenleg Fekete-tengert a Földközi-tengerrel összekötő aMárvány-tengeren tartózkodnak.
- Az ukrán határőrszolgálat csütörtökön azt közölte, hogy Kijev nem észlelte fehérorosz csapatok vagy felszerelések mozgásának jeleit a közös határ közelében, annak ellenére, hogy Minszk bejelentette, hogy további erőket küld a térségbe. „Nem látunk mozgást közvetlenül a határunk közelében – sem felszerelést, sem személyzetet” – mondta Andrij Demcsenko, a határőrség szóvivője.
(The Guardian)