Míg a nemzetközi figyelem nagy részét a Hamász a gázai határon átnyúló támadása és Izrael azt követő ottani háborúja irányította, az európai tisztviselők egyre nagyobb aggodalmukat fejezték ki a palesztinok elleni erőszakos cselekmények miatt Ciszjordániában – számol be róla a Reuters.
Az EU 27 tagállama azonban nehezen szánja rá magát a felelősök elleni szankciókra, még azután is, hogy az Egyesült Államok és Nagy-Britannia ilyen intézkedéseket vezetett be. Néhány Izraelhez közel álló EU-tag, például Németország és Ausztria azt mondta, kész jóváhagyni az erőszakos telepesekkel szembeni szankciókat, miután újabbakat szabnak ki a Hamászra, a palesztin fegyveres csoportra.
Magyarország, az izraeli kormány hűséges szövetségese, ellenezte a legélesebben a telepesekkel szembeni szankciókat – állították a források a hírügynökségnek. Mindenesetre, az EU már szankciókat vezetett be a Hamasz ellen az október 7-i támadásokat követően, és diplomaták szerint továbbiak is készülnek.
A javasolt szankciók körüli küzdelem a Közel-Kelet megítélésnek megosztottságát tükrözi. Egyes EU-országok erőteljesen támogatják Izraelt, míg mások inkább a palesztinok felé hajlanak. Diplomaták szerint az eredetileg tárgyalt javaslatok körülbelül egy tucat ember vagy szervezet szankcióira irányultak. Az EU nem részletezte, hogy a szankciók mit jelentenek, de a tisztviselők azt mondták, hogy az EU-ba való utazás tilalmát is magukban foglalják.
„Valószínűleg kevesebb, mint egy tucat (szankció) lesz most a tárgyalások után, de ez rendben is van, mert az a fontos, hogy most hozzuk meg őket" - mondta a diplomata forrás.
A márciusi fiatalok napján engedett a kormány
Diplomaták szerint azonban Budapest most átengedte a javasolt szankciókat az uniós rendszeren. Egyesek szerint a szankciókat hétfőn hagyhatják jóvá az EU külügyminiszterei, mások szerint azonban több időre lesz szükség. „Munkacsoport szinten megállapodás van" - mondta egy diplomata. A külügyminisztérium magyar tisztségviselői nem tudták ezt azonnal kommentálni.
„Rosszabbodott a kontextus a régióban" – utalt egy másik forrás arra, hogy Magyarország meggondolta magát.