A csökkenő veszteség magyarázata az MNB elnöke szerint az, hogy a végtörlesztés során a jegybank devizát bocsát a kereskedelmi bankok rendelkezésére, amelynek eredményeként árfolyamnyereséget realizál.
A jegybank vesztesége a jövő évi költségvetés egyik lehetséges buktatója, mivel az ebből következő tartalékfeltöltési kötelezettséget a kormány nem tervezte be a büdzsébe.
Orbán Viktor miniszterelnök a hét elején egy interjúban úgy fogalmazott: "a Magyar Nemzeti Bank előállt azzal az igénnyel - amit most vizsgáltatok, hogy egyáltalán megértsem, miről is van szó -, hogy neki több mint 100 milliárd forint vesztesége van, amit az emberekkel akar pótoltatni".
Az MNB erre úgy reagált: a jegybank vesztesége nem lephette meg a szaktárcát, sem a kormányt, mivel rendszeresen beszámolnak eredményeikről.
Simor András jegybankelnök a 2010-es veszteséget korábban úgy kommentálta, hogy a gazdálkodási eredmény nem a jegybanki működés sikerességének a mérőszáma, hiszen a nemzeti bank nem profitérdekelt szervezet. Az eredmény romlását elsősorban a devizaárfolyam-változásból származó korábbi kiemelkedően magas nyereség visszaesése, valamint a pénzügyi műveletek eredményének csökkenése okozta. Ezt kompenzálhatja most a devizahitelek végtörlesztésből eredő jegybanki akció.
MTI, Privátbankár