Az összességében 9,5 százalékkal zsugorodó bankszektorban a Takarékszövetkezeti Integrációba tömörült hitelintézetek mérlegfőösszege a TakarékBankot nem számítva is nőtt, mintegy 1,5 százalékkal, a bankkal együtt pedig 1860 milliárd forintot ért el, ami 5,9 százalékos piaci részt biztosított.
Tere lehet a hitelbővülésnek
Az aktivitás fenntartásában jelentős szerepe volt a végtörlesztésnek, amelynek keretében mintegy 70 milliárd forintnyi új devizahitel-kiváltó forintkölcsönt helyeztek ki a takarékok. Az új kihelyezések részben ellensúlyozták az év közben lejáró egyéb hiteleket és hozzájárultak ahhoz, hogy az év végén fennálló lakossági forinthitel-állomány 306 milliárd forintos összege csaknem 30 milliárd forinttal múlja felül a 2011. december végit. Ennek köszönhetően az integrációba tartozó hitelintézetek részesedése a lakossági hitelpiacon 10,6 százalékra nőtt az egy évvel korábbi 10,2 százalékról.
Varga Antal, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség ügyvezető igazgatója |
A vállalkozói nettó forinthitel-állomány ugyanakkor az elhúzódó válság és a nehéz gazdasági körülmények miatt nem nőtt, 224 milliárd forintos szintje mintegy 1 százalékkal marad el az előző évitől. Miután azonban a bankszektorban ennél valamivel nagyobb mértékben zsugorodott a vállalkozói hitelezés, az integráció 8,3 százalék körüli piaci része meghaladta az egy évvel korábbit. A többi hitelintézethez hasonlóan az integrált takarékok vállalkozói és önkormányzati kihelyezési lehetőségeit is befolyásolta a visszaesett hitelkereslet, a beruházások visszafogása, ugyanakkor elmondható, hogy a takarékok minden körülmények között igyekeztek fenntartani a vállalkozói finanszírozást – mondta Varga Antal az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség ügyvezető igazgatója.
Az összesen 1245,7 milliárd forintot elérő betéteken belül a lakossági forintbetétek 1,5 százalékkal, míg a vállalati forintbetétek 6 százalékkal bővültek. Ennek megfelelően a takarékszektor megőrizte előkelő helyét a háztartási forintbetétek gyűjtésében, 1050 milliárd forintos állományával piaci részesedése csaknem fél százalékponttal nőtt és megközelíti a 16 százalékot. A gazdasági körülmények javulásával jelentős tere lehet a hitelbővülésnek, a takarékszektor hitel/betét aránya ugyanis 52 százalék, szemben a bankszektor mintegy 120 százalékával.
A takarékok 10 milliárdos profitot értek el, míg a bankszektor veszteséges
Az üzleti aktivitás fenntartása hozzájárult az eredménytermelő képesség fokozásához. Míg a teljes bankszektor a tavalyi évet adózás előtt közel 106 milliárd forintos veszteséggel zárta, addig az integrációba tartozó hitelintézetek - a TakarékBankkal együtt számítva mintegy 10,8 milliárd forint összegű adó előtti profitot értek el. A takarékszövetkezetekre mindig is jellemző volt a kiszámítható, lépésről lépésre való növekedés, amelyet döntően a lakosságtól begyűjtött forintforrásokra alapoztak, így maradhattak nyereségesek a válság ellenére is – mondta Varga Antal.
A takarékok összesített hatékonysági mutatói, ha szerény mértékben is, de tovább javultak: a tőkearányos nyereség az előzetes adatok szerint az integrációban – a TakarékBank adata nélkül - 8,37 százalék, míg az eszközarányos megtérülés közelíti a 0,7 százalékot. Az OTSZ-tagok összesített saját tőkéje december végén 121,6 milliárd forint volt 7,5 százalékkal több, mint az azonos tartalmú egy évvel korábbi adat.
Az összes takarékszövetkezet közel 80 százalékát tömörítő integrációban idén a piaci részesedés további mérsékelt növekedésével kalkulálnak, amiben szerepe lehet a TakarékBank kisebbségi állami tulajdonosa által biztosított új üzleti lehetőségeknek is. Ezért a takarékszektorban új fiókok nyitására, és a mintegy 7 ezer fős alkalmazotti létszám bővítésére is számítani lehet.