6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kilenc hitelintézet megy perre a jegybankkal szemben a március, banki díjemelésekkel kapcsolatos döntéssel kapcsolatban. Bár a bankok között is megoszlik a vélemény, hogy érdemes-e keménykedni az MNB-vel, ha a kilencek bizonyos pontokon győznek, a többiek helyzete is változhat. Az ügyfelektől ugyanakkor szinte biztos, hogy senki nem kéri majd vissza a kiutalt összegeket.

Négy kereskedelmi bank és öt takarékszövetkezet nyújtott be keresetet a jegybank által korábban kirótt büntetések ellen. Így bíróságra megy a Raiffeisen, az Erste, az FHB, a DRB Bank is, a takarékok közül a Szabolcs, a Hévíz és Vidéke, a Tisza, a Fontana Credit Takarékszövetkezet valamint a Mohácsi Takarék Bank Zrt. perel – monda a Napi Gazdaságnak Binder István, a Magyar Nemzeti Bank felügyeleti szóvivője. A jogi utat választó bankok közül többnek is a maximális büntetéshez közeli összeget kellene megfizetnie, így a Raiffeisennek és az Erstének egyaránt 98 millió forintot, míg az FHB-nek 95-öt. A perelő takarékszövetkezetek büntetése 12 és 35 millió forint között mozog.

Az MNB március közepén jelentette be, hogy elmarasztalt 35 pénzintézetet, mert jogszabályellenesen számítottak fel díjakat. A bankoknak összesen 1,2 milliárd forint büntetést kell megfizetniük, valamint 33-nak a szabálytalanul felszámított díjakat is vissza kell utalnia ügyfeleinek. (Azt korábban a Világgazdaság vette észre, hogy a bírságdöntés kapcsán az MNB tudatosan kerüli, hogy bárhol szóba kerüljön a tranzakciós illeték, amelynek áthárításával kapcsolatos a jegybanki bírságok jó része.)

A bankok eltérően reagáltak a büntetésre, többségük úgy döntött, hogy inkább fizet és nem tesz további lépéseket. Az az ügyben megszólaló pénzintézetek kivétel nélkül kiálltak amellett, hogy működésük és díjszabásuk jogszerű volt, az elmarasztaló döntés pedig méltánytalan és megalapozatlan. A jegybanki bírságok azon részét, amelyeket például a határidők betartásának elmulasztása, vagy az ügyféltájékoztatás egyéb objektív előírásainak megszegése miatt rótt ki a felügyelet ugyanakkor kezdetektől fogva lényegében senki nem vitatta.

A perre nem menők a „jobb a békesség” elvén álltak el igazuk érvényesítésétől, mondván, nem akarnak hadakozni az utóbbi időben egyre aktívabb szabályozóként fellépő jegybankkal és így újabb konfliktusokat keresni. (A piaci pletykák arról szólnak, hogy a jegybank egy sor területen a jelenlegi banki gyakorlatot alapjaiban megváltoztató szabályok bevezetésére készül.) Mások vélekedése szerint ugyanakkor érdemes már az elején szembehelyezkedni a jegybank jogilag kifogásolható lépéseivel, a belenyugvás ugyanis azt a látszatot keltheti, hogy a piac minden esetben szemet huny a szabályozó túlkapásaival szemben.

Megvárja a bíróság döntését a jegybank

Azt, hogy alapjaiban új helyzettel állunk szemben a márciusi bírságok kapcsán, az is jelezheti, hogy a jegybank a perre menőkkel szemben nem alkalmazza azt a jogát, hogy a döntések annak ellenére is végrehajtandóak, ha azokat peres úton megtámadja az adott hitelintézet. Mindez abból szűrhető le, hogy a jegybank közölte: az érintetteket nem érinti a visszautalások egy hónapos meghosszabbításának határideje, esetükben a bírósági eljárás kimenetele lesz a döntő – ahol az MNB úgy gondolja, jó eséllyel bizonyítja majd igazát.

A Privátbankár.hu megkeresésére Binder István megerősítette, hogy a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságon benyújtott kereseteknek a határozatok végrehajtására nincs halasztó hatálya, a hitelintézetek azonban a keresetlevélben kérhették a bíróságtól a határozatok, vagy az abban előírt egyes intézkedések — így pl. a jegybank megítélése szerint jogtalanul beszedett díjak fogyasztók számára történő visszatérítése — végrehajtásának felfüggesztését. A végrehajtás felfüggesztésére irányuló kérelemről a bíróság határoz, a felügyelet ugyanakkor - amennyiben a felfüggesztési kérelem tudomására jut - annak elbírálásáig nem foganatosíthat végrehajtást. Az adott helyzetben tehát az érintett hatósági rendelkezések végrehajtása iránt az MNB a bíróság döntéséig nem intézkedik - jelezte a szóvivő.

Finomítanak?

Ugyanakkor vannak olyan hírek is a piacon, hogy a jegybank az első határozatokból kitetsző kemény álláspontján finomítani is kész – ez például azokra az esetekre vonatkozik, amikor bizonyítható, hogy bizonyos bankok számlakedvezményeinek nyújtását mégis lehet úgy értelmezni, hogy azok az ügyfél által megismerhetően kötött időpontot határoztak meg. (A 0 forintos díjakat feltüntető kondíciókkal kapcsolatban korábban jeleztük: sem a nyelvtani magyarázat, sem a hatályos – például az adózási területen a kamatadóra vonatkozó – joganyag nem támasztja alá azt a jegybanki vélekedést, hogy a 0 forintos díj megemelése új díjtételt jelentene.)

Azt is érintheti, aki nem perel

Fontos látni, hogy az igazi kérdést ezekben a vitatott esetekben sem a banki bírság – egyébként nem csekély – összege jelenti, hanem az, hogy a jegybank arról is intézkedett, hogy a megítélése szerint jogtalanul felszámított banki díjakat az érintett hitelintézeteknek vissza kell utalniuk az ügyfeleiknek. Ez ugyanis az összességében 1,2 milliárd forintos bírság több mint tízszeresét kitevő tételt jelent a bankoknak - egyes hírek szerint egy-egy banknál önmagában milliárdos tételt jelenthet.

Az érdekes az lesz/lehet, ha a jegybank bizonyos vélekedése elbukik a bíróság előtt. Ekkor ugyanis – függetlenül attól, hogy az adott bank vitatta-e a döntés jogosságát – a hasonló jogi álláspont alapján megbüntetett bankokkal szembeni jegybanki álláspont is csorbát szenved - még ha az adott hitelintézet nem is ment perre és így a határozat "jogerőssé" vált.

A visszautalt pénzt nem lenne jó ötlet visszakérni

Az ugyanakkor kezdetektől fogva tudott, hogy - mint arról korábbi cikkünkben is írtunk - a bankok győzelme legfeljebb pirruszi győzelem lehet, hiszen legfeljebb a bírság összegét „kérhetik” vissza az MNB-től, az ügyfeleknek visszautalt összeget nem lehetne visszaszedni, hiszen egy ilyen lépés - még ha a bírósági döntésre hivatkozhatnának a hitelintézetek - olyan szintű bizalomvesztést hozna, amelynek reputációs vesztesége többszöröse a visszautalt összegnek.

Ezt jó eséllyel egyik bank sem vállalna fel. A fenti helyzet lehet a magyarázata annak, hogy miért születhettek a felfüggesztésre vonatkozó kérelmek, illetve ez lehet a magyarázata annak is, hogy sokaknak úgy tűnhet, mintha a jegybank ment volna elébe a perre menőknek azzal, hogy mintegy "megelőlegezte" az intézkedések felfüggesztését és azt sem kommunikálta, hogy legalább a bírság összegének befizetését elvárja az érintettektől. Azt ugyanakkor a Népszava cikkéből tudhatjuk, hogy még a perre menő hitelintézetek is befizették a rájuk kirótt bírság 90 százalékát. Ez megintcsak azt nézetet támasztja alá, hogy a perre menőknél sem a bírság elkerülése, hanem az előírt visszautalások jogcímeinek csökkentése a cél - egyes bankoknál akár 70-100 ilyen tétel is lehet.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Bajban az elfoglalt családok, ahol beteg egy idős hozzátartozó
Natív tartalom | 2024. november 21. 10:53
Ki ne ismerne olyan családot, amely bajba került egy idősebb hozzátartozó váratlan betegsége miatt? Most egy merőben új lehetőség segítheti az idősgondozói ellátást Magyarországon. Huszár Viktóriával a Golden Palace Göd Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk.
Pénzügyi szektor Terjeszkedik a Rotschild, ez az új célpont
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 08:47
A gazdagokra ugranak.
Pénzügyi szektor Mérföldkövet ért el a K&H Bank
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 14:32
A pénzintézet ügyfeleinek száma 2024 szeptember végére átlépte az egymilliót
Pénzügyi szektor Szoboszlai Dominik menedzsere megerősítette a hírt
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 16:09
Lapcsoportunk megkeresésére, miszerint megszűnik Szoboszlai Dominik e-sporttal foglalkozó cége, Esterházy Mátyás sportmenedzser, üzletember az alábbi választ adta. 
Pénzügyi szektor Még inkább bevásárolta magát az MBH Bank a Fundamentába
Privátbankár.hu | 2024. november 11. 18:35
Több hónapos együttműködés után.
Pénzügyi szektor Választhatnak a magyar autósok: 32 800 vagy 46 600 forint?
Privátbankár.hu | 2024. november 11. 11:24
A november 2-án kezdődött év végi kgfb-kampány első hetében a személygépkocsival rendelkező ügyfelek 32 800 forintos átlagdíjon kötöttek új szerződést, miközben biztosítójuk átlagosan 46 600 forintos díjat ajánlott számukra – közölte az Insura.hu biztosításközvetítő. 
Pénzügyi szektor Lehúzza a rolót Szoboszlai Dominik cége
Privátbankár.hu | 2024. november 8. 16:04
Utolsó napjait éli a nagy reményekkel indult DomiNation Esport Kft., amelyet 2021-ben alapított a Liverpool magyar futballistája.
Pénzügyi szektor A Covid óta másodszor csökkentett kamatot a Bank of England
Privátbankár.hu | 2024. november 7. 14:37
A várakozásoknak megfelelően negyed százalékponttal 4,75 százalékra csökkentette alapkamatát a Bank of England.
Pénzügyi szektor Ön UniCredit-ügyfél? Akkor most elégedetten dörzsölheti a tenyerét
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 17:21
Újabb rekorddal zárta a harmadik negyedévet a bankcsoport.
Pénzügyi szektor Elfogyott a türelem, alaposan megleckéztetné a bankokat a svájci kormány
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 15:07
Ahogy az korábban kiszivárgott a médiába, a svájci kormány bekeményít az ország nagybankjaival szemben azt követően, hogy egyiküket tavaly az adófizetők pénzét betolva kellett kivakarni a csődből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG