Bár az új, 2014-20-as uniós pályázati ciklus során a gazdaságfejlesztés számít prioritásnak – a pályázaton elnyerhető pénzek 60 százaléka vállalkozásfejlesztésre fordítódik, ám az önkormányzatok is várakozóan tekintenek a kiírandó pályázatokra. A hét végi önkormányzati választás előtti kampányban a polgármester- és képviselőjelöltek szép számmal ígérgettek a településeken szükséges további fejlesztéseket, amelyek megvalósulásához bizony elkél majd a pályázati pénz.
Bár egyelőre csak néhány vállalkozásfejlesztési pályázatot nyitottak ki, de természetes, hogy a településeken is komoly várakozás előzi meg a pályázatokat. A lezajlott önkormányzati adósság-konszolidáció után ráadásul sokak szerint könnyebb helyzetben lesznek a helyhatóságok, amikor a szükséges előfinanszírozást, illetve önerőt tervezik. Ennek ellenére a Privátbankár.hu által megkérdezett hitelintézetek szerint több önkormányzat továbbra is számol azzal, hogy a szükséges önerő megteremtéséhez külső finanszírozást vesz igénybe. Ezen az sem változtat, hogy az adósság-konszolidáció után a települések hitelfelvételéhez egyedi kormánydöntésre van szükség – több helyhatóságnál úgy gondolkodnak, hogy az ésszerűen alátámasztott fejlesztési igények esetén a kabinet rábólint az EU-források megszerzését célzó rövid távú hitelek felvételéhez.
Bauer Patrik, az Erste Bank önkormányzati ügyfélkiszolgálási osztályának vezetője szerint az új uniós pályázatok önerő- és előfinanszírozása tekintetében már most vannak érdeklődő önkormányzatok a banknál, de ez várhatóan azzal párhuzamosan fog erősödni, ahogy ténylegesen megjelennek az adott pályázatok. Hasonlóan vélekednek a Raiffeisen Banknál is, megemlítve, hogy sok múlhat majd az új uniós pályázatok kiírásának részletein: azon, hogy milyen támogatás intenzitás mellett lehet majd pályázni, illetve milyenek lesznek az egyéb elvárások.
dr. Pozvai Ferenc, a K&H Bank Intézményi banki igazgatóságának vezetője szerint bizonyosa, hogy az önkormányzatok és az önkormányzati társulások a továbbiakban is jelentős szerepet fognak játszani a nemzeti beruházások tekintetében; ez a szerep ráadásul a bank álláspontja szerint az önkormányzati konszolidációval erősödött is. Az önkormányzatok aktívan érdeklődnek a pályázatokhoz kapcsolt pénzügyi lehetőségek iránt is.
Házon belül megoldják?
A szakértők szerint ugyanakkor érdekes kérdés lehet az, hogy vajon az állam teret enged-e az önkormányzati rendszer számára a külső forrásbevonásra. Azt, hogy van alternatív megoldás, jól mutatja, hogy Kósa Lajos, Debrecen leköszönő polgármestere, a Megyei Jogú Városok Szövetségének elnöke a közelmúltban úgy nyilatkozott, hogy a kormányzattal vizsgálják annak lehetőségét, hogy az állami költségvetésben biztosítható-e az önkormányzati pályázatok saját ereje.