A Reuters hírügynökség bennfentes forrásokra hivatkozva azt írta, hogy egy európai felügyeleti szerv büntetést fog kiszabni a Barclays, a Royal Bank of Scotland, a Deutsche Bank, a Citigroup és a JPMorgan bankra.
Az öt pénzintézetet a svájci UBS bank "dobta fel", és ezért cserébe kimarad a büntetésből. Egy második forrás szerint a bankokat a "Libor" japán jenre vonatkozó kamatai, illetve a "Tibor" bankközi kamatmutató manipulációjával vádolják.
A Reuters információi szerint a banki bírságról szerdán lesz hivatalos bejelentés.
Így indult az egész
Az azóta globális botránnyá vált, és már eddig is többmilliárdos bírságokhoz vezető ügy közvetlen előzményeként a brit pénzügyi felügyelet még tavaly nyáron feltárta, hogy a City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays kereskedői a 2008-2009-es pénzügyi válság előtt és alatt manipulálták a globális, illetve az euróövezeti irányadó bankközi kamatlábakat, a Libort és az Euribort.
A manipuláció célja a hatósági gyanú szerint a pénzügyi válság előtt a Libor profitnövelő célú emelése volt, a válság elhatalmasodása után pedig a Barclays már inkább a bankközi hitelezés fő kamatlábának csökkentésével próbálkozott, igyekezve leplezni, hogy a cég milyen mértékű piaci stressz alatt állt.
A Libor - London interbank offered rate - a naponta megállapított londoni bankközi kamatláb, amelyet a kereskedelmi bankok által saját nagybani hitelköltségükről beterjesztett becslések alapján rögzítenek londoni idő szerint minden kereskedési nap délelőttjén. Ez a globális nagybani likviditáspiac legfontosabb irányadó kamatlába, amely pénzügyi szolgáltatói adatok szerint 360 ezer milliárd dollár összértékű globális pénzügyi tranzakcióhoz szolgál referenciakamatként. A "Tibor" a "Tokyo interbank offered rate" rövidítése, a japán jen kamataira vonatkozik, és Tokióban határozzák meg minden nap. |