A Wirtschaftsblatt című osztrák gazdasági lap hétfői számában arról írt, hogy a világ legnagyobb hitelminősítő csoportja szerint az Erste Group Bank (Erste) és a Raiffeisen Bank International (Raiffeisen) esetében javítani szükséges a tőkének a kockázathoz viszonyított arányát szemléltető RAC (risk-adjusted capital) mutatót. Ez a multinacionális pénzintézeteket tekintve jellemzően 7 és 8 százalék között van, az Ersténél viszont csak 5,6 százalék, a Raiffeisen kétharmadát ellenőrző Raiffeisen Zentralbank Österreich AG-nál pedig 4,1 százalékon áll.
Ezért az S&P a két társaság tőkeerejének növelését sürgeti, leminősítést azonban rövid távon nem tart valószínűnek. A két bank hosszú távú adóskockázati besorolása egyaránt a legmagasabb, "A" kategóriában van és egyik társaság sem áll besorolási megfigyelés alatt, a helyzet azonban középtávon változhat - mondta a lapnak Markus Schmaus, az S&P bankágazati elemzője.
Ugyanakkor "intenzív megfigyelést" igényelnek a frankban eladósodott magyarországi hitelesek törlesztési lehetőségeivel kapcsolatban elindult folyamatok, mert a két társaság "tetemes összegekkel érintett" az ügyben - tette hozzá.
A Wirtschaftsblatt azt írta: az Erste kintlevősége 3 milliárd euró, a Raiffeisené 1,6 milliárd euró.
A két társaság jelenlegi kedvező besorolását az indokolja, hogy rendszerszintű fontossággal bírnak az osztrák bankrendszerben, amiből adódóan arra lehet számítani, hogy az osztrák kormány szükség esetén a segítségükre siet. E státusz nélkül alacsonyabb kategóriában volna mindkét bankcsoport, az Erste az "A mínusz", az Raiffeisen pedig a "BBB mínusz" osztályzatot érdemelné - mondta az elemző.
Az S&P szerint kevéssé érintené az osztrák bankokat, ha tovább romlana az adósságválsággal küszködő euróövezeti tagországok helyzete, hiszen a Raiffeisen kitettsége például Görögországban csupán 118 millió euró, az Erstéé pedig alig 50 millió.
Egy újabb nyugat-európai recesszió viszont erősen sújtaná az osztrák nemzetgazdaságot és a kelet-európai országokat is. Az S&P elemzője úgy véli, a visszaesés Nyugat-Európában "nem csupán Ukrajnát és a periféria többi piacát érné el, hanem még Csehországot és Szlovákiát is".
Korábban már megírtuk, hogy Ausztriában is féltik az osztrák bankokat tőlünk: Michael Spindelegger szerint Ausztria bankjait "létükben fenyegeti" a magyar devizahitelesek gondjainak megoldására kidolgozott magyar kormányzati elképzelés. Részletek>>
MTI, Privátbankár