A Hungarian Business Leader Forum (HBLF) mai üzleti ebédjének központi témája az etikus üzleti magatartás és a korrupció elleni fellépés volt. Dr. Bába Ágnes, a K&H Bank lakossági banki divízióért felelős vezérigazgató-helyettese szerint a hazai bankrendszer az elmúlt négy évben jelentős előrelépést tett a transzparencia megvalósítása terén a MiFID irányelvek és a befektetési szolgáltatásokról szóló törvény rendeleteinek betartásával.
A HBLF – a felelős vállalatirányítás iránt elkötelezett hazai és nemzetközi vállalkozásokat tömörítő szervezet – ma megtartott üzleti ebédjén Huguette Labelle, a Transparency International elnöke volt a díszvendég. Előadásában a vállalkozások felelősségéről beszélt az etikus működés és korrupció elleni fellépés terén. Az eseményen részt vett dr. Bába Ágnes (képünkön), a K&H Bank lakossági banki divízióért felelős vezérigazgató-helyettese, aki a pénzintézetek transzparens működésében az európai uniós MiFID direktíva betartásának hazai tapasztalatait összegzi.
A MiFID minden, az EU területén működésre jogosult befektetési vállalkozást érint, így az irányelvben rögzített szabályok magas szintű védelmet jelentenek a magyarországi befektetőknek és a piac átláthatóságát is biztosítják. Betartásuk a 2007. évi CXXXVIII. évi törvény alapján minden pénzintézet számára kötelező, a törvény 2008 februárjában lépett hatályba.
Dr. Bába Ágnes véleménye szerint az ügyfelek alapos megismerése és mindenre kiterjedő, transzparens tájékoztatása azok a területek, ahol a hazai pénzintézetek jelentős előrelépéseket tettek az elmúlt években.
Felelősség és korrekt tájékoztatás
Az ügyfél megismerését a pénzintézetek az ügyfél kockázatvállalási képességének és hajlandóságának, pénzügyi helyzetének, befektetési ismereteinek, tapasztalatainak valamint céljainak felmérésével kezdik. Mindezek ismeretében tesznek javaslatot a befektetési portfólió összeállítására. A direktíva másik fontos alapelve az ügyfél teljes körű tájékoztatása, ezek között is kiemelt szerepet kap a termékek jellemzőinek, struktúrájának, befektetési politikájának, kockázatainak ismertetése. A transzparens működés fontos biztosítéka a díjak, közvetlen és közvetett költségek, adók közzététele is. A termék kockázatok bemutatása során a különféle kockázatokat, valamint a befektetési döntéseket megalapozó piaci információkat kell az ügyfelek számára érthető formában bemutatni.
Dr. Bába Ágnes véleménye szerint a MiFID szerinti működés nemcsak kötelesség, hanem lehetőség is a bankok számára. Az új eljárások szerinti működésmód az ügyfélkapcsolatok mélyítését, személyre szabott termékek ajánlását teszi lehetővé.
A befektetési döntéseket jelentősen változtathatják az ügyfelek életében bekövetkező változások, melyekre az elmúlt években sok negatív példát láthattunk. Az ügyfelekkel szervezett rendszeres tanácsadói beszélgetések az új élethelyzetekre adnak megoldásokat – tette hozzá a vezérigazgató-helyettes.
Az Európai Unió a MiFID megújítását tűzte ki célul, és egy 2011. február 2-ig tartó konzultációs időszakban a tagállamok, pénzintézetek véleményét gyűjtötte össze a lehetséges változtatásokról. A megújulás várhatóan már a válság időszakának tanulságait is beépítő direktívát eredményez majd.
Privátbankár