3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A megtakarítási hajlandóság és pénzügyi attitűd változatos képet mutat a válság után újraébredő országokban. A kilábalás üteme is eltérő, ahogy azok a közvetlen hatások is, amelyeket az emberek saját bőrükön éreznek. És mi a helyzet velünk, magyarokkal? Nos, a helyzet nem túl biztató.

A TNS piackutató felméréséből – amelyet 19 országban végeztek a megtakarítási szokásokról – kiderül, hogy Európában elsősorban a németalföldi országok, a kontinensen kívül pedig az ázsiai nemzetek érezték meg legkevésbé a változó gazdasági környezet pénzügyi hatását. A vizsgált országok többségében romlott az egyének pénzügyi helyzete, aminek legfőbb okaként az árak emelkedését és az állások elvesztését jelölték meg.

A válság hatása a megtakarításokra

A pénzügyi helyzet romlásának egyik vetülete a megtakarítási szokások átalakulása: minden vizsgált nemzet lakosságára igaz, hogy legalább harmaduk kevesebbet tud félretenni, mint korábban. A helyzet különösen rossz Romániában, ahol a lakosság háromnegyede, míg Spanyolországban és Olaszországban a lakosság kétharmada tud kevesebbet megtakarítani saját bevallása szerint, mint a válság előtti években. Részben az eltérő kulturális gyökereknek és az anyagi javakhoz való viszonyulásnak köszönhető, hogy az ázsiaiak – főként Indiában és Thaiföldön – még a megcsappant megtakarításaik mértékével is elégedettek.

A megtakarításokkal összefüggésben felmerül a költési attitűd is, amiben nemzetközi szinten nagy különbségek figyelhetők meg: Közép-Kelet-Európában a lakosság tizedének esetenként a számlák kifizetése is gondot okoz, míg további 20-28 százalékuk épp, hogy csak fedezni tudja a csekkeket. Németalföld előnyét mutatja, hogy Hollandiában és Luxemburgban rendre csak 8 ill. 10 százalék ez az arány.

Az egyéni pénzügyi helyzet egy másik fontos mutatója, hogy van-e olyan tartalék, amihez vészhelyzet esetén nyúlhatnak. Ebben is Luxemburg és Hollandia vezet, ahol a lakosság felének 1500 eurónál is több olyan megtakarítása van, amihez akár egy héten belül is hozzáfér. Közép-Kelet-Európában viszont a lakosság kétharmada-háromnegyede legfeljebb 500 eurót (vagy annak megfelelő összegű helyi valutát) tud mozgósítani váratlan helyzetben.

Magyarországi helyzet

Nyitrai Győző, az OTP Bank Megtakarítási Szolgáltatások Főosztályának igazgatója a hazai megtakarítási szokásokról elmondta: a bank által készíttetett Öngondoskodási Index adatai azt mutatják, hogy a lakosság 30 százalékának egyáltalán nincs megtakarítása. Akinek van, azoknak negyede otthon őrzi a vagyonát, ami a nyilvánvaló biztonsági kockázatok mellett azt is eredményezi, hogy ők elesnek a pénz által elérhető haszontól, sőt, az infláció miatt pénzük észrevétlenül ugyan, de folyamatosan veszít értékéből.

Aggasztó, hogy az elmúlt évben még csökkent is a megtakarításaikat csak a bankban és a pénzpiacon tartók aránya (22%-ról 16%-ra), míg nőtt azoké (22-ről 27%-ra), akik a pénzintézet mellett a párnacihában próbálják gyarapítani a félretett pénzt. A malacpersely nagyon hasznos találmány, de például kamatot sem fizet – tette hozzá az OTP Bank igazgatója.

Európai átlag alatt

Az OTP Öngondoskodási Indexből azt is megtudhattuk, hogy az emberek többsége ingatlanra és tanulásra (33-33%), valamint ruházkodásra (32%), nyaralásra (27%) tartalékol idehaza. Váratlan helyzetre az emberek közel harmada tesz félre, ez nagyjából megfelel a régiós átlagnak, azonban még messze van az európai élmezőnytől – mondta el a nemzetközi összehasonlításról Nyitrai Győző.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Amundi-közgyűlések futószalagon
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 16:12
Tavaly több mint 10 ezer részvényesi közgyűlésen szavazott az Amundi vagyonkezelő.
Pénzügyi szektor Az MNB elmagyarázta, hogy mi történik az inflációval
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 11:45
Az infláció és a maginfláció is a jegybank márciusi Inflációs jelentése előrejelzési sávjának közepén alakult - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank márciusi inflációs adatokhoz fűzött elemzése.
Pénzügyi szektor MNB: Fokozott befektetői kockázattal járhatnak a kriptoeszközök
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 09:58
A jegybank felkészül a kriptopiaci szereplők felügyelésére.
Pénzügyi szektor Csütörtökön talán valami csodára készül a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 07:18
Erősödött kissé a forint csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Nem „gyengeelméjűek" az elemzők – tudhattuk meg a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 10. 15:01
Szabó Balázs, a Hold Alapkezelő vezérigazgatója - többek között - az extremitásokról is beszélt a Klasszis Klub Befektetői Univerzum című rendezvényén.
Pénzügyi szektor Hogyan lehet megvédeni a családi vagyont? Ezt is körbejártuk a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 8. 15:09
A családi vagyontervezés és -védelem állt a legutóbbi Klasszis Klub Live! második panelbeszélgetésének fókuszában, amely során főszerkesztőnk, Csabai Károly PIllár Zsolttal, az Equilor Alapkezelő Zrt. vezérigazgatójával, Varga Szabolccsal, a Bank Gutmann magyarországi vezetőjével és Magyar Csabával, a Cyrstal Worldwide Zrt. vezérigazgatójával cserélt eszmét.
Pénzügyi szektor Soha nem lesz vége a kamatstopnak?
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 14:39
Azt már korábban megtudtuk, hogy június 30. után is marad, most Nagy Márton azt is kilátásba helyezte, meddig szeretné kitolni a piacellenes intézkedést.
Pénzügyi szektor Folytatódik a harc a bankok és a csalók között: figyelmeztetést küldött mindenkinek az MNB
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 12:24
Jelentősen csökkent az átutalásos kibercsalások száma és a károk összege a múlt év utolsó negyedévében, de a kártyás visszaéléseké tovább nőtt.
Pénzügyi szektor Élesedik a verseny a banki megtakarítások között - segítünk a legjobbat választani
Privátbankár.hu | 2024. április 7. 16:35
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) az idei év egészében maximum 5 százalékos inflációt vár. Ennek fényében érdemes áttekinteni a banki betéti ajánlatokat.
Pénzügyi szektor Csak találgathatnak a szakértők is, hogy mitől erősödött a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 4. 07:57
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggel a szerda kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG