3p
A megtakarítási hajlandóság és pénzügyi attitűd változatos képet mutat a válság után újraébredő országokban. A kilábalás üteme is eltérő, ahogy azok a közvetlen hatások is, amelyeket az emberek saját bőrükön éreznek. És mi a helyzet velünk, magyarokkal? Nos, a helyzet nem túl biztató.

A TNS piackutató felméréséből – amelyet 19 országban végeztek a megtakarítási szokásokról – kiderül, hogy Európában elsősorban a németalföldi országok, a kontinensen kívül pedig az ázsiai nemzetek érezték meg legkevésbé a változó gazdasági környezet pénzügyi hatását. A vizsgált országok többségében romlott az egyének pénzügyi helyzete, aminek legfőbb okaként az árak emelkedését és az állások elvesztését jelölték meg.

A válság hatása a megtakarításokra

A pénzügyi helyzet romlásának egyik vetülete a megtakarítási szokások átalakulása: minden vizsgált nemzet lakosságára igaz, hogy legalább harmaduk kevesebbet tud félretenni, mint korábban. A helyzet különösen rossz Romániában, ahol a lakosság háromnegyede, míg Spanyolországban és Olaszországban a lakosság kétharmada tud kevesebbet megtakarítani saját bevallása szerint, mint a válság előtti években. Részben az eltérő kulturális gyökereknek és az anyagi javakhoz való viszonyulásnak köszönhető, hogy az ázsiaiak – főként Indiában és Thaiföldön – még a megcsappant megtakarításaik mértékével is elégedettek.

A megtakarításokkal összefüggésben felmerül a költési attitűd is, amiben nemzetközi szinten nagy különbségek figyelhetők meg: Közép-Kelet-Európában a lakosság tizedének esetenként a számlák kifizetése is gondot okoz, míg további 20-28 százalékuk épp, hogy csak fedezni tudja a csekkeket. Németalföld előnyét mutatja, hogy Hollandiában és Luxemburgban rendre csak 8 ill. 10 százalék ez az arány.

Az egyéni pénzügyi helyzet egy másik fontos mutatója, hogy van-e olyan tartalék, amihez vészhelyzet esetén nyúlhatnak. Ebben is Luxemburg és Hollandia vezet, ahol a lakosság felének 1500 eurónál is több olyan megtakarítása van, amihez akár egy héten belül is hozzáfér. Közép-Kelet-Európában viszont a lakosság kétharmada-háromnegyede legfeljebb 500 eurót (vagy annak megfelelő összegű helyi valutát) tud mozgósítani váratlan helyzetben.

Magyarországi helyzet

Nyitrai Győző, az OTP Bank Megtakarítási Szolgáltatások Főosztályának igazgatója a hazai megtakarítási szokásokról elmondta: a bank által készíttetett Öngondoskodási Index adatai azt mutatják, hogy a lakosság 30 százalékának egyáltalán nincs megtakarítása. Akinek van, azoknak negyede otthon őrzi a vagyonát, ami a nyilvánvaló biztonsági kockázatok mellett azt is eredményezi, hogy ők elesnek a pénz által elérhető haszontól, sőt, az infláció miatt pénzük észrevétlenül ugyan, de folyamatosan veszít értékéből.

Aggasztó, hogy az elmúlt évben még csökkent is a megtakarításaikat csak a bankban és a pénzpiacon tartók aránya (22%-ról 16%-ra), míg nőtt azoké (22-ről 27%-ra), akik a pénzintézet mellett a párnacihában próbálják gyarapítani a félretett pénzt. A malacpersely nagyon hasznos találmány, de például kamatot sem fizet – tette hozzá az OTP Bank igazgatója.

Európai átlag alatt

Az OTP Öngondoskodási Indexből azt is megtudhattuk, hogy az emberek többsége ingatlanra és tanulásra (33-33%), valamint ruházkodásra (32%), nyaralásra (27%) tartalékol idehaza. Váratlan helyzetre az emberek közel harmada tesz félre, ez nagyjából megfelel a régiós átlagnak, azonban még messze van az európai élmezőnytől – mondta el a nemzetközi összehasonlításról Nyitrai Győző.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Megszólalt a gigabank is a Kúria devizahiteles döntéséről
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 17:15
A MBH Bank elkötelezett a tisztességes és átlátható szerződéskötési gyakorlat, a fogyasztókat védő jogi kötelezettségek betartása mellett, minden esetben tiszteletben tartja a magyar bíróságok jogerős döntését, és a jogelőd bankok szerződéskötési gyakorlatát korábban több bírósági döntés is alátámasztotta – hangsúlyozta a pénzintézet a Kúria jogegységi határozatára reagálva az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében.
Pénzügyi szektor Pluszban indítottak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 16:37
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Pénzügyi szektor Több, mint két éve nem fordult elő ilyen az ukrán inflációval
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 17:14
Ukrajnában az előző havi több mint kétéves csúcsot követően lassult a fogyasztói árak éves szintű emelkedésének üteme júniusban.
Pénzügyi szektor Jókedvűen indult a nap az amerikai tőzsdéken
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 16:51
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Pénzügyi szektor Vihar: tömegével zúdulnak a kárbejelentések a biztosítókra
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 11:25
Az Alfa a tízezret is meghaladó bejelentésre számít.
Pénzügyi szektor Lépett a Revolut, itt van, mire számíthatnak a magyarok
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 14:27
Közleményben reagált a szolgáltató a szabályozásra.
Pénzügyi szektor Úgy veszik fel a hiteleket a magyarok, mintha nem lenne holnap
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 12:31
Történelmi csúcsra ugrott a lakossági hitelpiac májusban, rekordszintű lakás- és személyi kölcsönökkel, meglepő jelzálogfelfutással.
Pénzügyi szektor Leolvadtak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 16:26
Szerény csökkenéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Pénzügyi szektor Fontos változás jön az OTP fintech cégénél
Herman Bernadett | 2025. július 1. 12:50
Július 1-től SimplePay Zrt. néven folytatja a működést a fizetési megoldásokat fejlesztő és üzemeltető OTP Mobil Kft. Mostantól SimplePay márkanév alatt egységesítik a vállalkozásoknak kínált digitális fizetési megoldásokat.
Pénzügyi szektor Új korszak indul a bankolásban, minden bankszámlás érintett
Herman Bernadett | 2025. július 1. 12:41
Elindult a Központi Visszaélésszűrő Rendszer (KVR) működésének első szakasza, amely a legkorszerűbb technológiát felhasználva, a másodperc tört része alatt képes felismerni a banki utalásokat célzó csalásokat. A nemzetközi szinten is egyedülálló rendszer része a jegybank „öt csapás” intézkedéssorozatának, amelyet Varga Mihály jegybankelnök jelentett be június elején.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG