Az összeomlás határára került a világ legrégebb óta működő pénzintézete. Az olasz Banca Monte dei Paschi di Sienának külső források bevonására lenne szüksége, ám a bank legnagyobb részvényese nem egyezett bele egy januári, 3 milliárd euróba kerülő részvényeladásba, a feltőkésítést pedig májusra halasztották – írja a Business Insider. A világ legrégebb óta működő pénzintézetének azért van szüksége külső forrásokra, mivel vissza kell fizetnie azt a 4,1 milliárd eurót, amit még állami segélyként kapott év elején.
Az olasz kormány közlése szerint ők nem érdekeltek abban, hogy állami kezekbe kerüljön a bank, a segélyként adott pénzt szeretnénk viszont látni. A bank igazgatóságának elnöke és vezérigazgatója állítólag azt fontolgatja, hogy a pénzintézet helyzetének rendezetlensége miatt lemond.
A bank feltőkésítésére azért is lenne mihamarabb szükség, mivel a bankszektort érintő újabb vizsgálatok miatt egyes európai pénzintézetek is tőkét igyekeznek bevonni, így elképzelhető, hogy kevés marad az a pénz, mely a Banca Monte dei Paschi di Siena rendelkezésére állhat a piacokon. A bank legnagyobb részvényese, a Monte dei Paschi alapítvány állítólag azért igyekszik halogatni a döntést, mivel így nagyobb arányban adhat túl a bankban lévő részvényein, és visszafizetheti saját adósságait is. Az alapítvány vezetője szerint az esetleges januári tőkeemelés azt eredményezné, hogy felhígulna az alapítvány részesedése, és gyakorlatilag semmije sem maradna, amivel 340 millió eurós adósságát ki tudná fizetni.
Amerikai példa
Az Egyesült Államokban húsz bank ment csődbe az idén. Az állami betétbiztosítási alap szerint a csődhullám három éve tetőzött; a bezárt bankok száma 2010-ben 157-re nőtt az egy évvel korábbi 140-ről. Két éve 92 bank ment csődbe, tavaly 51. A 2007 vége óta csődbe jutott bankok száma közelít az ötszázhoz.
A betéttulajdonosok vagyonát fejenként 250 ezer dollárig (mintegy 55,6 millió forint) biztosítja az amerikai betétbiztosítási alap.
Az Európai Unióban az Egységes Szanálási Testület döntene arról, hogyan kell a bajba jutott pénzintézeteket megmenteni. A végső szót mégsem a szervezet mondja ki. Az Európai Bizottság szerint a szigorúbb szabályok miatt biztonságosabb lesz a bankrendszer. Részletek>> |
Elemzők szerint a bankok növekvő profitja és a kevesebb csődbe jutott bank egyértelműen azt jelzi, hogy az ágazat már kiheverte a 2008-as válságot.
Tavaly az összesített profit 141,3 milliárd dollár volt, 19 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit, és egyben minden idők második legnagyobb ágazati nyeresége volt. Az ágazatban 2006-ban jegyezték fel az eddigi legnagyobb profitot, 145,2 milliárd dollárt.