Elsőként az OTP Bank és az OTP Jelzálogbank hozta nyilvánosságra - a Budapesti Értéktőzsde honlapján -, mennyit veszíthet azon, hogy a kormány elrendelte, 2020. március 19. és december 31. között nem kell a hiteladósoknak megfizetniük az esedékes tőke-, kamat- és díjtörlesztéseiket.
A fizetési moratórium időszaka alatt az OTP Bank az eredménykimutatásában a bevételek között megjeleníti az ügyfelek által meg nem fizetett elhatárolt kamatokat - olvasható a legnagyobb hazai hitelintézet ma este, a tőzsdezárás után egy és egynegyed órával publikált közleményében. Melyből az is kiderül, hogy "ugyanakkor az OTP Bank előzetes, nagyságrendi becslése alapján a fizetési moratórium alatt meg nem fizetett kamatok későbbi, kamattal nem növelt értéken történő megfizetése – részvételi aránytól függően – akár 26 milliárd forint egyszeri veszteséget is okozhat az OTP Core esetében (adózás előtt). A negatív eredményhatás egyösszegű elszámolására a 2020 első negyedévi eredményben, bemutatására pedig a korrekciós tételek között kerül majd sor."
Az OTP Jelzálogbank pedig 13 milliárdot bukhat - tette közzé a hitelintézet.
Csak viszonyításként: az OTP-csoport tavalyi adózott nyeresége 412,6 milliárd forint volt, ennek a most kilátásba helyezett veszteség több mint a 9 százaléka, tehát nem elhanyagolható összeg.
Az OTP Bank ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy "a fizetési moratórium bevezetését önmagában nem tekinti olyan körülménynek, amely megalapozná, hogy a teljesítő ügyleteket az úgynevezett Stage 1-es kategóriából átsorolja a Stage 2, illetve Stage 3 kategóriákba".
A Stage 2 és 3 kategóriákba azon eszközök kerülnek, amelyeknél probléma merült fel. A első, Stage 1 kategóriából a másodikba akkor kerül egy eszköz, amennyiben azzal kapcsolatos kockázati körülményben jelentős romlás következik be (például törlesztése 90 napot meg nem haladó késedelmet szenved), míg a harmadik kategória a nemteljesítő eszközöket foglalja magában.
A hiteltörlesztési moratórumot múlt szerdán hirdette meg Orbán Viktor, annak részletszabályai pedig kedden, nem sokkal éjfél előtt jelentek meg.
A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb, ma kiadott inflációs jelentésében úgy becsülte, hogy a hazai bankok együttesen a közel 450 milliárd forint kamattörlesztés elmaradt kamatai miatt körülbelül 50 milliárd forint veszteséget szenvednek el. Az OTP-n kívül egyelőre más hitelintézet nem számszerűsítette, várhatóan mennyit bukik a törlesztési moratóriumon.