A források arról tájékoztattak: egyelőre eldöntetlen kérdés, hogy az új, Bázel III szabályozásnak, vagy a korábbiaknak megfelelően definiálják az alapvető tőkét.
Az ügyet jól ismerő banki források elmondták: azokat a bankok, amelyek elbuknak az újabb, keményebb próbán, arra kérik majd, hogy erősítsék meg tőkepozíciójukat. Egy banki forrás szerint "a bankok jelentős hányada el fog bukni a stresszvizsgálatokon". Az EBA kedden azt közölte, hogy a nemzeti hatóságok közreműködésével újabb adatokat gyűjt az európai pénzintézetektől.
A Dow Jones üzleti hírügynökség pénteken jelentette, hogy európai uniós források szerint tagállami vezetők arra kérték fel az EBA-t: vizsgálja felül nyári tesztjeinek eredményeit, hogy azok jobban tükrözzék a romló gazdasági kilátásokat A forrás akkori beszámolója szerint a gazdasági és pénzügyminiszterek október 4-i ülésén már szó volt az újabb tesztekről, és a kormányzatok képviselői egy csütörtöki szakmai értekezletet követően kérték fel az EBA-t a feladatra. A szervezetnek az euróövezeti vezetők október 17-i üléséig kellene végrehajtani a szigorított vizsgálatokat.
A legutóbbi, júliusban közzétett banki stresszvizsgálatok eredményei alapján a 90 vizsgált bankból nyolc bukott el, az OTP a harmadik legjobb eredményt érte el.
Korábban egy előadáson Csányi Sándor azt mondta: 1200 milliárd forint öszegű lakáshitele van az OTP-nek, ebből 548 milliárd a devizahitel. Ha ennek átváltása teljes egészében meg is történik, az OTP tőkemegfelelési mutatója stabil marad, megfelel majd a Tier1 szabványnak - 13% lesz, vagyis messze az előírt követelmények felett. Ráadásul azt az elemzők is értékelni fogják, hogy a devizahitelek által jelentett kockázatok kikerülnek a portfólióból - hangsúlyozta akkor az OTP első embere.
MTI, Privátbankár