A Széchenyi Hitelszövetkezet, a Széchenyi Bank és a Tisza Takarékszövetkezet betéteseit kifizetve is marad még vagyona az Országos Betétbiztosítási Alapnak - mondta Fekete-Győr András, az OBA ügyvezető igazgatója a Világgazdaságnak. Nagyságrendileg a Széchenyi Hitelszövetkezetnél 2700, a Széchenyi Kereskedelmi Banknál 1400, a Tisza Takarékszövetkezetnél körülbelül 7100 betétesről tudnak, de ezek a számok még változhatnak. A Széchenyi Hitelszövetkezetnél az előzetes adatok alapján körülbelül 8,8 milliárd, a banknál 14,5 milliárd forintnyi betétről tudnak. A Tiszánál 8,6 milliárd forint a kártalanítandó összeg, de még nem indult meg sem a végelszámolás, sem a felszámolás, így ott még nem tudnak beavatkozni.Mint ismert, az OBA 100 ezer euró összeghatárig téríti meg a betéteket számlánként.
Ha az OBA kifutna a pénzből, tud felvenni hitelt, és kötvénykibocsátásra is jogosult. A befizetendő díj jövő januártól 0,1-ről 0,14 százalékra emelése biztonságos működést hozhat annak fényében , hogy a takarékszövetkezetek garanciaközössége a napokban áll fel, s komoly a remény, hogy egy hosszú távon is stabil, működőképes rendszer működik majd - így onnan már nem számít Fekete-Győr András további kártalanításokra. Problémás ügyek persze lehetnek, hiszen a banküzem kockázatos, a devizahiteles ügyek vagy a rossz üzleti modell miatt bármikor mehetnek csődbe hitelintézetek.
Jellemzően azokat a szervezeteket, intézményeket zárta ki a törvény a kártalanításból, amelyek képesek a kockázatokat megfelelően felmérni a befektetéseik során. Ilyenek a biztosítótársaságok, befektetési alapok, pénzügyi vállalkozások, de a tartósan állami kézben lévő vállalatok, önkormányzatok is - ennek okán nem kártalanítja majd az OBA a CIG Pannónia Biztosító leányvállalatát. A magánszemélyek közül egyelőre a banki vezetők és családtagjaik, valamint a könyvvizsgálók vannak kitiltva a biztosítotti körből, de ez jövőre változni fog.
Az OBA ügyvezető igazgatója szerint az év közepén felállt szanálási alap a kockázatok kezelésében mindenképpen segít nekik, mivel egy elsődleges védőhálót képez a hitelintézeti szektorban. Ha egy pénzügyi intézmény elindul a lejtőn, és bekerül a veszélyzónába, a szanálás segíthet megelőzni még idejekorán, hogy ne fordulhasson elő, hogy a betétesek akár egy rövid ideig ne juthassanak hozzá a pénzükhöz.
Az új OBA-törvény értelmében hét munkanapra csökken a kártalanítás ideje, erre elvileg tíz éve lenne az alapnak, de az OBA vállalta, hogy már a hatályba lépéstől kezdve tartja ezt a limitet - hívta fel a figyelmet az OBA első embere. A különböző élethelyzetek következtében például lakás eladásból befolyó összeg miatt átmenetileg kiugró számlaegyenlegeknél nő a kártalanítási összeg, megszűnik viszont a kártalanítás a banki kötvényekre. Ilyen egyébként Magyarország mellett csak Portugáliában volt korábban, a hét napos kártalanításba ugyanis nem férne bele a kötvényesek felkutatása.