Pontosították a TBSZ-számlák kártalanítása kapcsán elmondottakat az Országos Betétbiztosítási Alapnál (OBA). A szervezet ugyanis nem fizethet 100 ezer eurónál (30 millió forintnál) magasabb összeget ki kártalanításként - a korábbi közlésből úgy tűnt, mintha a TBSZ- és NYESZ-megtakarítások megmenekülhettek volna a betétbiztosítási és (értékpapíroknál) a befektetésvédelmi korlátok alól. Ez azonban téves közlésnek bizonyul. Az OBA 300 TBSZ számlát talált a DRB bankcsoport tagjainál.
Az igaz, hogy az érintett ügyfelek számlája zárolás alatt áll, mivel - miként arról írtunk - nekik március 25-ig dönteniük kell, hogy a TBSZ-számlákat továbbviszik-e új szolgáltatóhoz, ahol jogfolytonosan folytatódhat a megtakarítási időszak, azaz a kamatadó-mentesség.
Ugyanakkor az ő esetükben - függetlenül a számla egyenlegétől - betétben őrzött pénzek után maximum 100 ezer eurónak megfelelő összeget transzferál az új számlára az OBA, míg befektetési termékek esetében a 20 ezer euró (6 millió) a felső határ - 1 millió forint felett 10 százalékos önrész mellett - amennyit átutalhatunk az új szolgáltatónál vezetett TBSZ-számlára.
Azon ügyfeleknek, akiknek egyszerre volt TBSZ-számlája és egyéb betétje is valamely DRB Banknál és ezek együttes egyenlege meghaladta a 30 millió forintot, a "rendes" betéteket sem fizeti ki egyelőre az OBA, hiszen nem tudható, hogy az ügyfél mit választ: továbbviszi-e a TBSZ-számlát, vagy sem.
Azon ügyfelek esetében, akik a meghatározott időn belül nem válaszolnak a megkeresésre az OBA feltöri a TBSZ-számlát és onnantól már a hagyományos kártalanítási menetrend alapján fizetik ki az ügyfeleknek a biztosított megtakarítást, vagyis az érintettek csak teljes EHO- és kamatadó-fizetési kötelezettség mellett férhetnek csak hozzá megtakarításaikhoz.
Ezen pont ugyanakkor meglehetősen aránytalan büntetés a vétlen számlatulajdonosokkal szemben – ha már úgy is hozzá kell nyúlni a szabályozáshoz a brókercsődök miatt, meglehet egy módosítóval legalább ettől a tehertől mentesíteni kellene a pórul jártakat, s lehetővé tenni számukra, hogy megtakarításaik után éljenek a részleges vagy teljes kamatadó-kedvezményükkel. S ha már itt tartunk - bár a mostani esetben a hírek szerint ilyen számla nem volt -, de a NYESZ esetén még komolyabb a szankció, hiszen a korábbi években esetlegesen igénybe vett adókedvezményt is - ráadásul egyösszegben - vissza kell fizetni.
Fontos hangsúlyozni, hogy a kártalanítási folyamat során a DRB Bankcsoport tagjainál nem talált Nyugdíj Előtakarékossági Számlákat (NYESZ) az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) vizsgálata.
NGM: a kormány előrelátó volt Tegnapi cikkünkre reagálva a Nemzetgazdasági Minisztérium azt közölte, hogy nem volt és jelenleg nincs is mód arra, hogy az Európai Tanács és az Európai Parlament által 2014 tavaszán elfogadott betétbiztosítási irányelv hazai jogba átültetése kapcsán a hazai szabályozás eltérjen az uniós szabályoktól, itt nem volt döntési pont a hazai jogalkotó kezében. Annyit tehetett és tett is a magyar kormány és országgyűlés, hogy nem január 1-jétől, hanem csak a kötelező alkalmazási időpont kezdetétől, azaz 2015. július 3-tól lépnek életbe a szabályok, azaz innentől kötelező a bankok – akár csalással vezetőinek, illetve családtagjaiknak kifizetni a védett szintig a betéteket és kerülnek ki az OBA védettség alól hitelintézetek által kibocsátott kötvények és letéti jegyek. A felvállalt csúszásnak köszönhetően – legalább néhány tízmillió forint erejéig – nagyobb remény van, hogy a visszaélésekben érintett személyek vagyonából a károk megtérülésére. |
A Babakötvény is védett
Hasonlóan problémások lehetnek a babakötvényes Start számlák – az OBA kimutatásai szerint ilyenből 1500 volt a DRB Bankcsoport kezelésében. A helyzet itt egyszerűbb, mivel a korábbi évekkel ellentétben Start számlát már csak a Magyar Államkincstárnál (MÁK) lehet nyitni, ezért azok a szülők, akik az állam támogatását a számlákra helyezve előtakarékosságba kezdtek, a Kincstárhoz utaltathatják át a megtakarításaikat. (Aligha lesz ebben a körben olyan számla, amelyen az őrzött összeg meghaladja az OBA-limitet.) E tekintetben a Privátbankár.hu még egy jogszabály-módosítással élne: legyen automatikus, hogy a becsődölt pénzügyi szolgáltatóknál vezetett Start-számlák állománya átkerüljön a Kincstárhoz – az ügyfeleknek e téren ne kelljen semmit lépniük. A MÁK az átvétel után levélben értesíthetné az érintetteket arról, hogy milyen számon kezeli a gyermek megtakarításait, illetve, milyen módon lehet a számlákra további befizetéseket teljesíteni – amelyekhez jár az állami támogatás.