Magyarország mintegy 1 százalékos tulajdonosi arányát jelentősen meghaladó mértékben részesedik az EIB forrásaiból a projektfinanszírozásban és a kkv-finanszírozásban is.
Az MNB növekedési hitelprogramjának (nhp) hatására tavaly a második félévben némileg mérséklődött a kkv- szektor EIB-finanszírozása, de az idén élénkülésre számít a nemzetközi pénzintézet, előkészítés alatt vannak megállapodások a finanszírozás folytatására, illetve bővítésére a kkv szektorban és azon kívül is.
Hova ment a pénz?
Magyarországon az elmúlt öt évben az EIB-források 32 százalékát az iparban és a mezőgazdaságban, 24 százalékát a kkv-szektorban, 17 százalékát a közlekedési, telekommunikációs szektorban, 12 százalékát az oktatás, 8 százalékát a városfejlesztés, vízügy területén, 7 százalékát az energiaszektorban helyezték ki.
Az EIB 500 millió euróval társfinanszírozta például a budapesti 4. metróvonal építését. Az alelnök lehetőséget lát arra is, hogy az EIB szerepet vállaljon a budapesti közlekedési infrastruktúra (például a metró) felújításának finanszírozásában.
Az EIB 75 millió euróval finanszírozta a transzeurópai gázvezeték-hálózat Magyarországot Szlovákiával összekötő magyarországi szakaszát is.
A Magyar Telekom mobil és vezetékes szélessávú távközlési infrastruktúrája elérhetőségének és minőségének javítását 200 millió euró hitellel segítette az EIB 2013-ban.
Magyarország vasúti infrastruktúrájának újjáépítésére és korszerűsítésére 2013-tól 2016-ig tartó program támogatására 250 millió euró hitelt nyújtott a bank.
Az EIB tavaly 155 millió euró értékben írt alá közvetített kölcsönökre vonatkozó szerződéseket három partner intézménnyel, hogy növelje a kis- és közepes vállalkozások hozzáférési lehetőségeit a kedvező feltételű közép- és hosszú lejáratú forrásokhoz.
A magyar közigazgatás hatékonyságának és minőségének javítására, a közszolgáltatások fejlesztésére 50 millió euró hitelt nyújtott az EIB a múlt évben, s folytatta a Diákhitel Központ finanszírozását egy 100 millió euró összegű hitellel.
A Duna Régióban 2009-2013 között 49 milliárd euró összegű hitelszerződést írt alá a bank, Magyarországon pedig 7,4 milliárd euró összegűt a Duna Stratégiával összefüggésben.
Az Európai Befektetési Alap (European Investment Fund, EIF) 2013-ban Magyarországon 25 millió eurónyi garanciát vállalt, amely 50 millió euró hitelhez segítette hozzá a kkv-kat.
Mi az EIB?
Az EIB az Európai Unió hosszú lejáratú hitelezéssel foglalkozó pénzintézete, amely az EU tagállamainak tulajdonában van. A világ legnagyobb multilaterális pénzügyi intézménye, jegyzett tőkéje a tavalyi 10 milliárd eurós emelést követően meghaladja a 242 milliárd eurót.
A bank az előzetes adatok szerint tavaly nyereségesen működött, profitja meghaladta a 2,5 milliárd eurót, amiből nem fizet osztalékot.