Egy hónappal korábban a 70 válaszadó többsége arra számított, hogy az idei év végéig még egyszer emel jelenleg 1,50 százalékon álló irányadó kamatlábán az EKB. A szeptemberi felmérés azonban már azt mutatja, hogy a szakemberek legalább 2013-ig változatlan európai kamatszintre számítanak. Az EKB áprilisban, majd júliusban emelt 25 bázisponttal irányadó kamatlábán. Azt megelőzően több mint egy évig rekordalacsony, 1,0 százalékos szinten tartotta a refinanszírozási kamatlábát. A lépéseket az akkor "elszálló" energia- és nyersanyagárak inflatorikus hatásával magyarázta a frankfurti nemzetközi pénzintézet.
A megkérdezett elemzők úgy látják: 30 százalék az esélye annak, hogy az euróövezet ismét recesszióba esik vissza az elkövetkező 12 hónapban. Az eredmény azonban még mindig kedvezőbb képet fest, mint a pénzpiacok augusztus eleje óta felmutatott teljesítménye: az európai részvényárfolyamok 15 százalékkal estek azóta, és a piac immár 90 százalékos valószínűséggel vár görög államcsődöt.
Jaksity György, a Privátbankárnak adoott interjújában elemezte az eurózóna, Európa és Magyarország helyzetét és lehetséges jövőjét. Kattintson az interjúhoz >> |
A megkérdezettek közül csupán 2 látta úgy, hogy recesszió felé közelít az euróövezet, legtöbbjük nagyon gyenge növekedésre számít. Az augusztusi 2,0 százalékos előrejelzéssel szemben 1,7 százalékos 2011. évi növekedésre számítanak a közgazdászok, míg 2012-ben a korábban becsült 1,6 százalék helyett csupán 1,2 százalékkal bővülhet az euróövezeti GDP.
Az Európai Központi Bank legutóbbi, szeptember eleji adatközlése szerint az idei évben 1,4-1,8 százalékkal, míg jövőre 0,4-2,2 százalékkal nőhet az euróövezeti bruttó hazai termék. A megkérdezett elemzők szerint az euróövezeti infláció 2012 első negyedévében süllyedhet az EKB céljának számító két százalékos szint alá. Augusztusban 2,5 százalékkal nőttek éves szinten a fogyasztói árak.
Divyang Shah, az IFR Markets elemzője annak a véleményének adott hangot, hogy nem lehetett számítani a növekedés ütemének lassulására. "Olyan gazdasági környezetben élünk, ahol (...) a váratlan események egyre valószínűbbek, ami növeli annak valószínűségét, hogy a központi bankok további monetáris enyhítésről döntsenek" - tette hozzá. A megkérdezett elemzők arra számítanak, hogy egyetlen nagy központi bank, így az amerikai Fed, a japán és brit jegybankok, illetve az EKB sem emel kamatot 2013 előtt.
MTI, Privátbankár