A legnagyobb európai hitelminősítő közölte hétoldalas elemzésében, hogy feltételezése szerint a piaci árfolyam alatti végtörlesztési lehetőséggel a jogosult magyar devizahitelesek 25 százaléka él majd. Ennek alapján a Fitch Ratings megerősítette azt a már korábban is közölt becslését, hogy a lejárati idő előtti törlesztések hozzávetőleg 1,5 százalékpontnyit emészthetnek fel el a magyar bankszektor alapszintű - Tier 1 - tőkemegfelelési rátájából.
A cég szerint ettől még nem válna azonnal szükségessé a magyar bankok tőkepótlása a tulajdonos bankok vagy a magyar állam részéről. Tekintettel azonban arra, hogy a rendszeren belül jelentős különbségek vannak az egyes bankok Tier 1 szintű tőkemegfelelési rátái és devizaalapú jelzáloghitel-kitettségei között, egyes bankok az összesített számítás által sugalltnál nagyobb tőkeveszteséget szenvedhetnek el - áll az elemzésben.
A Fitch Ratings londoni elemzői felidézik, hogy a cég nemrégiben jelentősen lefelé módosította az idei és jövő évi magyarországi gazdasági növekedésre adott előrejelzéseit, 2,8 százalékról 1,6 százalékra, illetve 3,2 százalékról 1,5 százalékra. A cég szerint Magyarország fő nyugat-európai kereskedelmi partnereinek romló növekedési kilátásaival, valamint a hazai költségvetési takarékossági intézkedésekkel összehasonlítva "eltörpülnek" a végtörlesztésből a gazdasági aktivitásra gyakorolt hatások, ám ez az intézkedés visszafoghatja a bankok hitelfolyósításának élénkülését, és a Magyarországgal kapcsolatos befektetői várakozások is romolhatnak, aminek középtávon kedvezőtlen hatásai lehetnek a gazdasági növekedésre.
A Fitch Ratings az elemzésben közölte: véleménye szerint a devizaalapú adósságteher problémájával kapcsolatos magyar kormányzati intézkedések kockázatokat jelentenek a bankszektorra és Magyarország befektetői megítélésére is.
A jövőbeni adósosztályzati lépések fő vezérlő tényezői azonban a középtávú deficit- és közadósság-csökkentés melletti elkötelezettség, valamint a növekedési kilátások és a külső finanszírozási kockázatok lesznek - áll a hitelminősítő szerdai londoni elemzésében. A Fitch hangsúlyozta: a devizaalapú hitelek végtörlesztésével kapcsolatos kormányzati intézkedések önmagukban nem gyakorolnak Magyarország adósosztályzatára olyan mértékű további nyomást, amely negatív hitelminősítői lépéshez vezetne.
A Moody´s kedd éjjel bejelentette, hogy több magyar bank önálló pénzügyierő-osztályzatait, illetve adósi és betéti besorolásait leminősítési felülvizsgálat alá vette. A cég a lépést a devizaalapú adósságok végtörlesztéséből eredő potenciális veszteségekkel indokolta.
Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium stratégiai államtitkára egy interjúban annak a meggyőződésének adott hangot, hogy egyetlen bank sem hagyja el Magyarországot, mert a következő időszak növekedési potenciálja a keleti régióban van. Részletek >>
MTI, Privátbankár