Suma Chakrabarti, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnöke, Orbán Viktor miniszterelnök és Andreas Treichl, az osztrák Erste Group Bank AG vezérigazgatója a tulajdonrész-vásárlás bejelentésekor. MTI Fotó: Máthé Zoltán |
A magyar állam és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) képviselői a napokban végzik az utolsó számításokat az Erste Bank egy részének megvásárlásáról.
Jelasity Radován, az Erste bank elnök-vezérigazgatója az MTI-nek adott nyilatkozatában kiemelte: az Erste Bank Hungary 2015-ös mérlegének auditált számai, illetve a 2016-2020-ig tartó időszakra szóló üzleti terv az alapja a bank vizsgálatának.
Felidézte, hogy a tranzakció feltétele a bankadó további csökkentése, ezért az ügyletet június végén zárhatják, miután a parlament a 2017. évi költségvetéssel párhuzamosan elfogadja a jövő évi adótörvényeket, benne a bankadó további csökkentését. A tervek nem változtak, az EBRD és a magyar állam is 15-15 százalékban lesz tulajdonos az Erste Bank Hungary-ben - jegyezte meg Jelasity Radován.
22,5 milliárdos veszteség
"Az utóbbi öt év nagyon érzékenyen érintette a bankot a különféle hitelintézeteket sújtó extra adók miatt, büszke vagyok arra, amit az Ersténél elvégeztünk, és büszke vagyok arra is, hogy a tulajdonosunk, az osztrák Erste Csoport mindvégig kitartott a magyar bankpiac mellett" - mondta. Az Erste Bank tavaly "egy szintet felfelé lépett": a lakossági új hitel folyósításban az előző évhez képest közel 40 százalékos bővülést értek el, a nem teljesítő hitelállomány pedig jelentősen csökkent, bár a nettó kamatbevétel visszaesett és a nettó veszteség 72,6 millió euró (mintegy 22,5 milliárd forint) volt.
Hitelkártyában az Erste lesz a legnagyobb
A Citibank lakossági üzletágának akvizíciójával az évtized egyik legnagyobb banki tranzakcióját hozza tető alá az Erste, amelynek eredményeként egy megújult és még vonzóbb bank lesz - mondta Jelasity Radován. Hozzátette, hogy jól halad a Citibank lakossági üzletága beillesztésének előkészítése az Erstébe, az akvizíció mindenképpen növelni fogja a bevételeket.
Kifejtette: a Citibank Magyarországon a lakossági üzletágban elsősorban a vagyonkezelésre koncentrált, a hitelezési tevékenységen belül pedig a hitelkártyákra és a személyi hitelekre, azaz "speciális játékos" a bankpiacon. Jelentős privátbanki betétekkel, és jó ügyfélkörrel rendelkezik, jól kiegészítve az Erste portfolióját. A privátbanki üzletág pedig az Erste hosszú távú stratégiájában prioritás. Az akvizíció eredményeként Magyarország második legnagyobb lakossági bankja jön létre, a hitelkártya portfolióját tekintve pedig piacvezető lesz az Erste.
Másokat is kiszolgál majd az Erste jelzálogbankja
Az elnök-vezérigazgató megjegyezte, hogy a jelzálogkölcsönök és jelzáloglevelek lejáratainak összhangját erősítő új jegybanki szabályozás bevezetése után az Erste elsőként reagált a változásra és megalapította saját jelzálogbankját. "Abból indulunk ki, hogy azoknak a hitelintézeteknek is tudunk majd jelzálogleveleket eladni, melyek túl költségesnek tartották a saját bank alapítását" - emelte ki.
Kiknek dolgozhat majd az Erste jelzálogbankja? Az MNB rendelete alapján minden olyan magyarországi bank, amelyik jelzáloghitelezést folytat, köteles 2016. október 1-től hitelállományának legalább 15%-át jelzáloglevél formájában finanszírozni. korábban háromszereplős volt a piac: FHB, OTP és UniCredit.- a K&H tavaly októberben jelentette be, hogy saját jelzálogbankot alapít - a takarékszövetkezeti integráció nem alapít saját jelzálogbankot, hanem inkább beveszi a klubba az FHB-t. - 2015 decemberében jegyezték be az Erste jelzálogbankját - 2016 februárjában az MKB is megalapította jelzálogbankját - a projektbe beszállt a Gránit Bank is. A Privátbankár.hu megkereste azt a két nagybankot, akik még nem álltak elő megoldásukkal. A CIB Bank azt válaszolta: egyelőre nem tervezi jelzálogbank alapítását. Az érintett szabályozói követelményeknek való megfelelés érdekében más megoldásban gondolkodnak. A Budapest Bank pedig úgy reagált: rövid távon más jelzálogbankon keresztül történő refinanszíroztatással kívánnnak a rendeletnek megfelelni. |