Az MNB a Buda-Cash-ügyben is saját érdemének tartja, hogy kiborult a bili, igaz vannak ennek ellentmondó állítások is. Részletek >> |
A Quaestor Értékpapírnál, szabálytalanságokat talált a Magyar Nemzeti Bank, ezért rendelt ki oda felügyeleti biztost, ugyanakkor a kötvénykibocsátás területén is szabálytalanságokra derült fény - mondta Binder István, az MNB felügyeleti szóvivője az MTI-nek csütörtökön. Az értékpapír-kereskedő cégnél volt tetten érhető a kötvénykibocsátó szabályszegése.
A Questor-csoport a befektetők bizalmának erősítése érdekében a Quaestor Financial Hruria Kft. kötvények másodpiaci forgalmát is megteremtette, így derült ki az értékpapírcég mellett a kötvénykibocsátó szabálytalansága is - mondta Binder István. A szóvivő emlékeztetett, az MNB megállapította, hogy a jegybank által nem felügyelet papíroknál "túlbocsátásról", azaz fiktív, illegális kibocsátásról van szó.
A Quaestor Financial Hruria Kft. 210 milliárd forint vállalati kötvényt bocsátott ki, ebből 150 milliárd fiktív kötvénykibocsátásról lehet szó - jegyezte meg. Alapos jogi vizsgálatot igényel, hogy e "kötvénynek látszó tárgyak", fiktív kötvények - amelyek létre sem jöttek, a központi értéktár nem is tartotta őket nyilván - pontosan minek minősíthetők: az értékpapír-cégnél lévő ügyféleszközöknek-e, vagy pedig ténylegesen kötvényeknek. Ha az előbbi meghatározás lenne igaz, akkor ezek esetében is felmerülhetne a Befektető-védelmi Alap (Beva) garanciája, ha a Quaestor Értékpapír Zrt. felszámolás alá kerülne - fejtette ki Binder István.
A Questor-csoport hétfőn jelentette be, hogy a visszaváltások a Buda-Cash ügyek miatt megnövekedtek, ezért öncsődöt jelentenek. Ezzel szemben Magyar Nemzeti Bank azt gyanítja, hogy a jegybank felügyeleti vizsgálata indította el a Quaestor-csoport lépését, a Buda-Cash ügyének a bejelentett csődhöz nincs köze - mondta a szóvivő.