A felügyelet csak néhány napja közölte: visszavonta a DRB Bankcsoporthoz tartozó kisbankok tevékenységi engedélyét, azt azonban már a Buda-Cash-botrány kirobbanása, a tulajdonosi körhöz köthető bankokhoz a felügyeleti biztosok kirendelése, a kifizetések részleges befagyasztása óta lehet tudni: ezek a fiókok már soha többé nem térnek vissza a rendes üzletmenethez.
Az ügyfelek ezért már egy ideje keresik, hol vezethetnék bankszámláikat, a folyamat azonban akkor indulhat be igazán, amikor megkapják az OBA-tól a kártalanítás összegét, magyarán újra pénzükhöz jutnak. Ez legkésőbb március végéig meg is történik, de a korábbi tapasztalatok alapján szinte biztos, hogy a nagy többség ennél jóval hamarabb pénzéhez jut (hogy hogyan, arról itt írtunk bővebben >>).
A DRB Banknak 16, az ÉRB-nek 34, a DDB-nek 37, a BRB-nek 26 fiókja van - az ügyfelekért pedig beindult a harc. A helyi hirdetési újságokban leginkább a helyben működő takarékszövetkezetek aktívak.
Takarékok harca a "Buda-Cash-es takarékok" ügyfeleiért
Nem véletlen: bár a DRB-csoport tagjai bankként működtek, ez azonban nem rég óta volt így: korábban takarékszövetkezetekként ismerhették őket az ügyfelek. A DRB már 2009-ben bankká alakult, de a szektorban csak "Buda-Cash-es takarékkokként" ismert másik 3 pénzintézet a szövetkezeti hitelintézetek integrációjáról szóló – előzetesen a köztársasági elnök által már visszaküldött - törvény végleges, 2013. július 5-i elfogadása előtt egy nappal adta be kérelmét a bankká alakulásról a felügyeletnek, így úszhatták meg az új intergrációba való belépést. Végül 2013. december 9-én kapták meg az engedélyt a felügyelettől - összességében másfél évig sem működött bankként a négyből három DRB-intézmény.
A helyi hirdetőújságokban mostanában megjelent hirdetések fő üzenete nem véletlenül a biztonság és megbízhatóság: kettős betétvédelmet ígérnek, hiszen az integrációba tartozó takarékszövetkezetek betéteit 100 ezer euróig az OBA, e fölött az integráció garanciaközössége biztosítja, így a 30 millió fölötti betétrészek sem vesznek el egy esetleges csőd esetén. Igaz, a pénzintézeti bedőlések szempontjából rekordévnek számító 2014-ben nagyrészt takarékszövetkezetek hullottak (4 takarék, 1 hitelszövetkezet és 1 bank dőlt be), de azt ígérte az integráció: a tisztulási folyamatnak ezzel vége, bedőlt, aminek be kellett.
A képet azért nem szépíti, hogy a most kártalanításra váró ügyfelek jó ideig takarékszövetkezetben tartották pénzüket a bankká alakulás előtt - igaz, a bedőlés körülményei most igencsak speciálisnak mondhatóak. Azt azonban még jó darabig bizonygatni kell majd az ügyfeleknek, hogy más takarékokkal vagy frissen bankká alakult pénzintézetekkel nem fordulhat elő az, ami az elmúlt egy évben többször is a címlapokra tolta a szektort.
Hamarosan indul a harc a forintosított devizahitelekért
És ha már betéteseket happolnának el a pénzintézetek, egyúttal egy másik harcba is beszállnak: természetesen a forintosított devizahiteleket is szívesen kiváltják, egyedi ajánlatokat is ígérnek az ügyfeleknek - a közeljövőben a hitelkiváltás komolyabb ügyfélvándorlást is beindíthat a bankszektorban. Az elszámolási és forintosítási időszak alatti hitelkiváltási hullámhoz kapcsolódó ajánlatok várhatóan néhány héten belül megjelennek majd.