A külföldi bankok nem hiteleztek - majd a magyarok?
Akkor ezzel meg is van a kétharmad Ha a hitelintézetként hazánkban működő részvénytársaságok saját tőkéjét tekintjük, Orbán Viktor álma a Budapest Bank megszerzésével túl is teljesül: kétharmados többsége lesz a "magyar" bankoknak. Részletek >> |
A bankrendszer a 2008-as válság után a devizahitelek problémájával küszködött, nehezen fogadta el, hogy nagyobb részt kell vállalni a közterhekből. A vállalkozások hitelezése lényegében leállt, a hazai bankrendszer alig járult hozzá az elmúlt években a növekedéshez. A hazai leánybankok külföldi anyabankjaik problémáival küszködnek, Magyarországon kívüli okok miatt nem támogatják a növekedést.
A kormány ezért is döntött úgy, hogy a Budapest Bankot megvásárolja a GE-től. Ma megkötötték az előszerződést, ezt még néhány "technikai kivitelezés" követi. 2015 június végére zárulhat le az átadás részéről. A Corvinus Befektetési Zrt. lesz a vevő, az MFB biztosítja majd a szükséges fedezett. A végleges árat még nem árulta el a miniszter, mivel még nem zárult le az átvilágítás - még egy -tól -ig sávot sem jelölt meg. A könyv szerinti érék alapján meg lehet becsülni az árat - mondta Varga.
Az MKB-val együtt terveznek
A BB a nyolcadik legnagyobb hitelintézet - közölte Varga. Erős a lakossági hitelezésben, hitelkártyakibocsátásban, de aktív a kkv-szektorban is. A korábban megvásárolt MKB-val együtt szinergikus előnyök érhetőek el - mondta a miniszter. Arra még korai lenne válaszolni, hogy összevonják-e az MKB-val - válaszolta egy kérdésre. Mindenesetre ha összevonnák a két bankot, akkor rögtön az OTP után következnének a sorban - emlékeztetett.
Azt is elmondta: az államnak nem célja, hogy hosszútávon tulajdonában maradjanak a bankok - a cél az, hogy előbb-utóbb magántulajdonba kerüljenek.
A BB megvásárlása erősebb finanszírozást jelent a gazdaságban, jobb minőségű szolgáltatást az ügyfeleknek, és erősebb versenyt a banki szolgáltatásokban. A profit magyar gazdaságban tartása is előny - közölte Varga.
Tudtuk, hogy ez lesz
A pénzintézet eladásáról korábban már többször is lehetett hallani, évek óta mindenki arról beszélt, hogy a GE értékesíteni kívánja a Budapest Bankot és több más hitelintézetét.
A Privátbankár.hu már október közepén lehetséges állami felvásárlási célpontként jelölte meg a Budapest Bankot, majd november közepén a 444.hu számolt be arról, hogy állami kézbe kerülhet a pénzintézet, s a hírportál információját akkor a Reuters hírügynökség forrásai is megerősítették. Információink szerint a GE az elmúlt hónapokban kivonta azokat a refinanszírozási forrásokat a magyarországi leánybankból, amelyek megnehezítenének egy értékesítést.