Kormánykörökből származó értesülések szerint valószínűleg jövő keddig zárva maradnak a ciprusi bankok, és várhatóan meghatározatlan ideig korlátozzák a külföldi bank átutalásokat. A ciprusi bankok már öt napja zárva vannak, jövő hétfő pedig ünnepnap, és kormány azt reméli, hogy addig sikerül valamilyen megoldást találni a fenyegető bankválságra.
Az Unió, az IMF és az Európai Központi Bank trojkája a hét végén 10 milliárd eurós mentőcsomagot hagyott jóvá Ciprus számára, azzal a feltétellel, hogy ehhez Ciprus a maga erejéből 5,8 milliárd eurót hozzátesz. Ezzel együtt jelentették be, hogy 10 százalékig terjedő adót vetnek ki a bankbetétekre, ami pánikot váltott ki a betétesek körében. A ciprusi parlament elutasította a mentőcsomagot. A kormány a feltételek újratárgyalására törekszik és orosz segítségben is reménykedik.
Angela Merkel is megszólalt Ciprus ügyben
A német kancellár sajnálatát fejezte ki, hogy a tegnapi parlamenti szavazás negatív eredménnyel zárult. Merkel szerint elfogadható egy olyan megoldás is, melyből kihagyják a kisbefektetőket, szerinte a 100 ezer eurót meghaladó betéttel rendelkező ügyfeleknek részt kell venniük a mentőcsomagban (annak feltételeként fizetnék ugyanis be a különadót). A kancellár úgy vélte, hogy a szigetországnak arra van szüksége, hogy bankrendszere fenntartható legyen, ez most nem mondható el a ciprusi pénzügyi közvetítőrendszerről.
Az Európai Központi Bank segít, de nem mindenáron
Közben az Európai Központi Bank meg azt mondja, hogy csak fizetőképes bankokat tud likviditással támogatni, ezért a ciprusi kormánynak minél előbb biztosítania kell a pénzintézetek feltőkésítését. Minderről Jörg Asmussen, az EKB igazgatótanácsának tagja beszélt a Die Zeit német hetilapnak adott interjúban. A mentőcsomag elutasítása után megszólalt az EKB és jelezte, hogy biztosítja a ciprusi bankok likviditását.
Jörg Asmussen a lapinterjúban úgy fogalmazott: "nem fenyegetőztünk (a likviditás leállításával), mindössze rámutattunk arra a tényre, hogy csak fizetőképes bankoknak tudunk sürgősséggel likviditást adni, és a ciprusi bankok fizetőképességét nem látjuk biztosítottnak, csak akkor, ha hamar döntés születik egy olyan támogatási programról, ami lehetővé teszi a pénzügyi szektor gyors feltőkésítését".
Az EKB szakembere egyben leszögezte: egyetlen euróövezeti országban sincs a ciprusihoz fogható bankválság, és máshol nincs szükség a ciprusihoz hasonló intézkedésekre. Jörg Asmussen szerint az EKB nyitott arra az ötletre, hogy a kisbetéteseket vonják ki az egyszeri illeték hatálya alól, és a nagyobb betéteket jobban adóztassák meg. Meg kell azonban találni annak módját, hogy miként lehet biztosítani az ország adósságának fenntarthatóságát. Megjegyezte: a javasolt mentőcsomagnak már részét képezi, hogy veszteséget rónak a banki kötvények tulajdonosaira, de egy ilyen intézkedés nem lenne önmagában elegendő, hiszen a ciprusi bankok nagyrészt a bankbetétek útján finanszírozzák működésüket.
Eddig eredménytelenek a ciprusi tárgyalások Moszkvában
Eddig nem hoztak konkrét eredményeket a ciprusi pénzügyminiszter moszkvai tárgyalásai. Mihalisz Szarrisz ciprusi pénzügyminiszter előbb orosz kollégájával, Anton Sziluanovval, majd Igor Suvalov első miniszterelnök-helyettessel tárgyalt az orosz fővárosban. Egy név nélkül nyilatkozó illetékes azt is közölte, hogy az orosz kormány szerint a ciprusi pénzügyi problémákat minden érdekelt fél bevonásával kell megoldani, a bankbetétekre esetleg kivetendő adó hatásának pedig nem szabad más országokra is rávetülnie.
A Rosszija 24 orosz hírtelevízió tudósítója azt jelentette, hogy a ciprusi pénzügyminiszter Suvalov első miniszterelnök-helyettessel véget ért tárgyalásait követően nem az államfőhöz indult megbeszélésre. Mihalisz Szarrisz Anton Sziluanovval folytatott tárgyalása után bizakodó nyilatkozatott tett, mondván, hogy már az is pozitívumnak számít, hogy konstruktív légkörben folyt a megbeszélés. Azt is közölte, hogy addig marad az orosz fővárosban, amíg nem ér el eredményt.
Mindeközben az orosz pénzpiaci hatóság elnöke szerint a ciprusi válság a globális pénzpiaci stabilitást ássa alá. Úgy fogalmazott: "nem számítottunk az Európai Unió butaságára. Azt gondolom, az ötlet az volt, hogy felszámolják (az adóparadicsomot), hogy eltüntessék az illegális pénzeket, de az eredmény inkább a pénzügyi rendszerbe vetett bizalom aláásása volt". Az orosz döntéshozó hozzátette, hogy a ciprusi fertőzés hamarosan Olaszországra és Spanyolországra is átterjedhet, ha nem oldják meg hamar a gondokat.
Eddig nem hoztak konkrét eredményeket a ciprusi pénzügyminiszter moszkvai tárgyalásai - jelentette a Ria Novosztyi orosz hírügynökség szerdán. |
Mihalisz Szarrisz ciprusi pénzügyminiszter előbb orosz kollégájával, Anton Sziluanovval, majd Igor Suvalov első miniszterelnök-helyettessel tárgyalt az orosz fővárosban. A megbeszélések ugyanakkor folytatódnak - tudta meg a Ria Novosztyi hírügynökséghez tartozó Prime gazdasági oldal munkatársa kormányzati forrásból. A név nélkül nyilatkozó illetékes azt is közölte, hogy az orosz kormány szerint a ciprusi pénzügyi problémákat minden érdekelt fél bevonásával kell megoldani, a bankbetétekre esetleg kivetendő adó hatásának pedig nem szabad más országokra is rávetülnie. A Rosszija 24 orosz hírtelevízió tudósítója azt jelentette, hogy a ciprusi pénzügyminiszter Suvalov első miniszterelnök-helyettessel véget ért tárgyalásait követően nem az államfőhöz indult megbeszélésekre. Mihalisz Szarrisz Anton Sziluanovval folytatott tárgyalása után bizakodó nyilatkozatott tett, mondván, hogy már az is pozitívumnak számít, hogy konstruktív légkörben folyt a megbeszélés. Azt is közölte, hogy addig marad az orosz fővárosban, amíg nem ér el eredményt. Mindeközben az orosz pénzpiaci hatóság elnöke szerint a ciprusi válság a globális pénzpiaci stabilitást ássa alá. Úgy fogalmazott: "nem számítottunk az Európai Unió butaságára. Azt gondolom, az ötlet az volt, hogy felszámolják (az adóparadicsomot), hogy eltüntessék az illegális pénzeket, de az eredmény inkább a pénzügyi rendszerbe vetett bizalom aláásása volt". Az orosz döntéshozó hozzátette, hogy a ciprusi fertőzés hamarosan Olaszországra és Spanyolországra is átterjedhet, ha nem oldják meg hamar a gondokat. |