MTI Fotó: Soós Lajos |
Az adótörvényekhez a szerdai kormányülésen javasolni fogom, hogy a gazdasági növekedést vállaló hitelintézetek adóvisszatérítést kapjanak - mondta el Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter rendkívüli tájékoztatóján. A bankok 2016-tól évente összesen legfeljebb 10 milliárd forint adóvisszatérítést igényelhetnek, amelynek alapja a vállalkozói hitelállomány-bővülés mértéke, de maximum a bankadó mértékének 30 százaléka. Ha az összes igény meghaladja a 10 milliárd forintot, arányosítottan kerül felosztásra az adóvisszaigénylés összege - mondta el Varga Mihály. Az NGM egyeztetett a Bankszövetséggel erről a javaslatról, s a Bankszövetség támogatja a kezdeményezést, így Varga szerint el lehet térni az EBRD-megállapodástól.
Privátbankár-komment Az NGM és a jegybank csatájából a bankok jöttek ki jól: megmarad a bankadó-csökkentés és ezen felül némi jutalmat is kapnak, ha bővül a vállalati hitelállomány. Nyerésben lesznek azok a hitelintézetek, akik akkor még nem is voltak a piacon (pl. Gránit Bank, illetve viszonylag alacsony vállalati aktivitásuk volt. Meglepő lehet, de ebbe a körbe tartozik a két tőzsdei pénzintézet, az OTP és az FHB is. |
Kérdésre válaszolva Varga hangsúlyozta az NGM javaslata - ellentében az MNB megszorítást tartalmazó javaslatával - pozitív ösztönzést jelent a hitelezés felfuttatására. A feltétel az, hogy a bankok állománya a 2009-es hitelezési állomány fölé növekedjen. Amennyiben a szektorszintű növekmény összegszerűen meghaladja a 10 milliárd forintot, a bankok között az állomány növekedésének megoszlásának arányában osszák szét.
A forintosítás és elszámolás kérdését a szerdai kormányülés áttekinti majd - mondta egy másik kérdésre válaszolva Varga Mihály.
Bírálat az ellenzéknek
A költségvetéshez a pénteki végső határidőig beadott módosítók azt tükrözik, hogy a költségvetés szerkezetét az ellenzéki javaslatok nem kérdőjelezték meg - mondta Varga. Ugyanakkor az ellenzéki javaslatok zöme első áttekintétésre egyenlegrontó, hiánynövelő, felelősségtelen beadvány Varga szerint, amelyek jelentős kiadásnövelést fogalmaznak meg. A módosítások forrását a javaslatok zöme nem jelölte meg - hangsúlyozta a miniszter. Ez a hiány elszállását jelentheti, ami okán EU-pénzektől eshetne el az ország, vagy - mivel más megoldás nem látszik - a javaslatokat csak megszorításokkal lehetne végrehajtani - hangsúlyozta Varga Mihály.
Erős nem a progresszív adóra
Az ellenzéki pártok átlagosan 2000 milliárd átcsoportosításra tennének javaslatot. Két párt is visszaállítaná a korábbi progresszív adózást, amiről Varga azt mondta: az egykulcsos rendszerről az emberek 2010-ben döntöttek, s a kormány ragaszkodni akar ahhoz a megoldáshoz, amely azt segíti, hogy aki többletmunkát vállal, ne járjon rosszabbul.. A kabinet kitart az adócsökkentés, a bérintézkedések és a beruházások fenntartása mellet.
Ugyancsak nem támogatható, hogy egyes javaslatok a tartalékok terhére akarna újabb kiadásokat rendelni, a felelős gazdálkodáshoz hozzátartozik a tartalékok fenntartása. A minisztériumok által kötelezően megképzendő 1 százalékos tartalék terhére sokan adtak be módosítást, de a cél itt is a felelősség: a tárcák ehhez az összeghez csak akkor férhetnek hozzá, ha októberig tartják az előirányzatot - emlékeztetett Varga.