A Magyar Nemzeti Bank 2013 júniusában útjára indított növekedési hitelprogramja keretében január végéig összesen mintegy 19 400 vállalkozás jutott finanszírozáshoz több mint 1300 milliárd forint összegben - közölte a frissen összesített adatokat a jegybank kedden honlapján.
Az adatok szerint 2015. január 30-áig a program második szakaszában részt vevő hitelintézetek 601,2 milliárd forint összegű szerződésről nyújtottak be adatszolgáltatást az MNB-hez, amelyből eddig 484 milliárd forintot folyósítottak, 20 750 ügylethez és több mint 14 ezer vállalkozáshoz kapcsolódóan.
A második szakaszban létrejött 601,2 milliárd forintnyi szerződés közel 97 százaléka új hitel (a hitelkiváltás a keretösszeg maximum 10 százaléka lehet). Ezen belül az új beruházási hitelek (és új lízingügyletek) részesedése 62, az új forgóeszközhiteleké 26 százalék, míg az EU-s támogatások előfinanszírozására folyósított hiteleké 12 százalék.
A nagybankok kihelyezéseinek felét teszik ki a beruházási hitelek, míg a kis- és közepes bankoknál, valamint a takarékszövetkezeteknél a hitelek túlnyomó többsége ilyen célú. Az EU-s hitelek nyújtásával főként a nagybankok foglalkoznak a programban. A mikrovállalkozások hitelfelvétele közel 80%-ban új beruházási hitelekre irányul, míg a kis- és közepes vállalkozásoknál 50% körüli az új beruházási hitelek részesedése.
Az ágazati eloszlást tekintve a mezőgazdaság, a kereskedelem, javítás és a feldolgozóipari ágazatok részesedése kimagasló, a hitelek közel háromnegyede ebbe a három ágazatba irányul.
Ahogy mindenben, az nhp-ben is vízfejű az ország - a legtöbb pénz abba a régióba folyik, ahol a legtöbb vállalkozás működik.