Ugyanakkor nem kell attól tartani, hogy újból túlzottan eladósodik a magyar lakosság - írja a portál. A lakáshitel felvétel a válság miatti 80 százalékos visszaesést követően már látható pozitív elmozdulást mutat ugyan, az első fél évben a magánszemélyek közel 200 milliárd forinttal több hitelt fizettek vissza, mint amennyit felvettek. Összességében tehát még mindig csökken a lakosság hitelállománya - mutatott rá Sándorfi Balázs a Bankmonitor.hu ügyvezető igazgatója a közleményben.
A dilemma
Elemzésében a portál kitér a keresőnként havi 150 ezer forint nettó jövedelemmel és 7 millió forintos hiteligénnyel rendelkező átlagos hitelfelvevő dilemmájára, hogy a legolcsóbb pillanatnyi megoldást választja és 48 ezer forintos havi törlesztő részlet mellett dönt, vagy hajlandó ennél 10-16 százalékkal többet, azaz havonta 52-56 ezer forintot fizetni, azért, hogy az esetleges kamatemelkedés ne jelentsen extra terhet.
A két megoldás között ott van még az állami kamattámogatásos hitel is. Történelmi mélyponton áll a hazai kamatszint, így a kamatemelkedés kockázatával és annak kezelésével számolni kell - hívta fel a figyelmet Sándorfi Balázs.
Egy kis matek
A portál adatai szerint egy átlagos hitelfelvevőnek a 3 legjobb banki lakáshitel átlagos teljes hiteldíjmutatója (THM) jelenleg 5,9 százalék 20 éves futamidőre, ami 48 ezer forintos havi törlesztést eredményez.
Az állami kamattámogatással rendelkező lakáshitelek azonos feltételekkel számolt átlagos THM-je 6,5 százalék, ami 50 ezer forintos havi törlesztő részletet jelent.
A legújabb piaci innovációként megjelent, 20 évig fix törlesztő részletet jelentő hitel ma 6,9-7,7 százalékos THM-mel érhető el, aminek havi törlesztő részlete 52-56 ezer forint a Bankmonitor.hu szerint.