A Népszava mai írásában emlékeztet: a november 12-én kedden elfogadott törvény egyik passzusa szerint az idén létrehozott takarékszövetkezeti integrációs szervezet "korlátozhatja, illetőleg megtilthatja a szövetkezeti hitelintézet számára a tulajdonosok és a szövetkezeti hitelintézet közötti ügyleteket, a betétek és más visszafizetendő források kifizetését, a kötelezettségek vállalását".
A jogszabály akkor adna lehetőséget erre a drasztikus lépésre, ha a szövetkezet szavatoló tőkéjével gond van. A takarékszövetkezetek levelet írtak a cikkre reagálva.
Biztonságban vannak a betétek
A 12 magyarországi takarékszövetkezeti vezető által aláírt, MTI-hez csütörtökön eljuttatott levél aláírói hangsúlyozzák: az állam 136 milliárd forinttal növeli meg a szövetkezeti hitelintézetek szavatoló tőkéjét és a szövetkezeti hitelintézetek új Tőkefedezeti Alapját is létrehozza. Ezzel az OBA betétvédelmen túl új pénzalap jött létre.
Minden ellenkező állítással szemben a szövetkezeti hitelintézetekben elhelyezett betétek minden eddiginél nagyobb biztonságban vannak, mert a törvénymódosításnak köszönhetően létrejövő keresztgarancia rendszernek köszönhetően a szövetkezeti hitelintézetekben elhelyezett betéteket a jövőben nemcsak az OBA, hanem az összes többi takarékszövetkezet, a Takarékbank és az Integrációs Szervezet garanciája is biztosítja - írták.
Indokolatlan aggályok
A sajtóban megjelent ideiglenes intézkedések bevezetésére a közlemény szerint kizárólag abban az esetben kerülhet sor, ha a szövetkezeti hitelintézet működéséből eredő problémák olyan szintet értek el, amelyek már veszélyeztetik az intézmény tőkemegfelelését és biztonságos működését - így közvetve az ügyfelek betéteit. A Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezetének ilyen esetekben rendelkezésre álló, a törvénymódosítás által biztosított jogkörei megegyeznek az MNB, mint felügyeleti szerv az összes magyarországi hitelintézetnél - a hitelintézetekről szóló törvényben (Hpt.) deklarált - eddig is gyakorolt jogával - olvasható a közleményben.
Jogi útra terelhetik
A közleményt kiadó takarékszövetkezeti vezetők hangsúlyozzák: elhatárolódnak Dávid Ferenc VOSZ-főtitkár sajtónyilatkozataitól, szerintük ezek "nemcsak a takarékszövetkezeti tagság, hanem az ügyfelek, a betétesek körében is indokolatlan aggályokat szülhetnek". "A főtitkár által vezetett médiakampány kárt okoz takarékszövetkezetek üzletmenetében", miközben azt a látszatot kelti, mintha a szövetkezeti hitelintézetek tagságának és betéteseinek nevében lépne fel - olvasható a közleményben.
A levél aláírói úgy fogalmaztak: "arra kérjük Dávid Ferencet, tartózkodjon a felelőtlen, a takarékszövetkezeteknek kárt okozó nyilatkozatoktól, és attól, hogy látszólag a szövetkezeti hitelintézeti integráció nevében fellépve alaptalan aggodalmakat gerjesszen a takarékszövetkezeti tagság és az ügyfelek körében". "Ellenkező esetben a VOSZ főtitkára által a szövetkezeti hitelintézetek gazdálkodásában okozott károkat kénytelenek leszünk jogi úton érvényesíteni" - áll a közleményben.
12 takarék vs. 70 takarék? "A VOSZ, amelynek több mint 70 takarékszövetkezet a tagja, főtitkáraként testületi felhatalmazás alapján végeztem a munkámat. Az Országos Takarékszövetkezeti Szövetségtől, amelynek elnöke Demján Sándor, aki egyben a VOSZ ügyvezető elnöke is, kaptam megbízást arra, hogy a takarékszövetkezeti rendszer átalakításával kapcsolatos kérdésekben a kommunikációs feladatokat elvégezzem" - így reagált Dávid Ferenc a 12 takarékszövetkezeti vezető levelére. A VOSZ főtitkára az MTI-nek elmondta: az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség elnöksége a jövő héten ül össze, hogy értékelje a helyzetet. Dávid Ferenc kiemelte: a VOSZ szerdai országos elnökségi ülésén elsöprő többséggel hatalmazta fel őt arra, hogy ezt az irány továbbra is képviselje. |