A mai naptól, azaz november 1-től már csak az idén márciusban megjelent, megújult 1000 forintos bankjegyekkel lehet fizetni, ezeket fogadják el a kereskedők, a régi, bevont címleteket már nem.
A régi, 2017 előtt kibocsátott 1000 forintos bankjegyekkel csak október 31-ig lehetett fizetni, azokat október utolsó napján a Magyar Nemzeti Bank bevonta a forgalomból.
A megújított 1000 forintosok dinamikusan terjedtek el a készpénzforgalomban, október utolsó napjaira a régi bankjegyek 81 százalékát újakra cserélték.
Mit jelent, ha egy bankjegyet bevontak?
Az MNB honlapján szereplő leírás szerint a bankjegyek bevonása csak azt jelenti, hogy az adott bankjegycímlet elfogadása például a boltokban való fizetések során nem kötelező. A régi ezresek bevonásáról például először itt írtunk a Privátbankár.hu-n. >>>
Mit kell tenni, ha lejárt pénzt kaptunk mégis?
Kétségbeesnünk semmiképpen sem kell, mivel a jegybank a kivont bankjegyeket a kivonás napjától kezdve névértéken 20 évig még átváltja törvényes fizetőeszközökre. Abban az esetben, ha nincs időnk eljutni az MNB lakossági pénztárához, két opció is felmerülhet.
Egyrészt a jegybanktörvény vonatkozó rendelkezése alapján a forgalomból bevont bankjegyeket 3 évig a posták is átváltják. Emellett több banknál és postánál a 3 éven túl is lehetőség van a beváltásra, illetve sok helyen a szolgáltatások igénybevételénél is elfogadják fizetségként.
Érdekesség, hogy ez nem csak a bankjegyekkel van így, a forgalomból bevont érméket a bevonás határnapjától számított 1 évig a hitelintézetek és a postahivatalok is átváltják.
Rengeteg területen hozott változásokat a november
Nemcsak az ezresek tűnnek el a mai naptól a készpénzforgalomból, hanem a kormány is november elsejétől duplázza meg az elhelyezkedési juttatását azoknak a közfoglalkoztatottaknak, akik sikeresen helyezkednek el a versenyszférában. Így a munkabér mellett járó elhelyezkedési juttatás havi 45,6 ezer forintra emelkedik.
Emellett november 1-ig kell csatlakozniuk az elektronikus egészségügyi szolgáltatási térhez (eeszt) azoknak a nem közfinanszírozott egészségügyi ellátást nyújtó egészségügyi szolgáltatóknak, amelyek a Központi implantátumregiszter vagy a Nemzeti csípő- és térdízületi endoprotézis beültetés regiszter rendszerébe kötelesek adatokat szolgáltatni. Szintén csütörtökig csatlakozik az online egészségügyi rendszerhez az Országos Mentőszolgálat. Korábbi cikkünkből kiderül, hogy mi változik még a mai naptól. >>>