Orbán szerint egyeztettek, Demján szerint ez nem egyeztetés
A kormányfő pénteken levélben válaszolt Demján Sándor, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség elnöke által írt korábbi levélre. A miniszterelnöki válaszlevélben Orbán Viktor azt írta: a takarékszövetkezeti integrációról szóló, az Országgyűlés által elfogadott jogszabályt intenzív munka, többhónapos egyeztetés előzte meg, és a döntés összhangban van "azzal az érintett szereplőkkel történő egyeztetés során született közös felismeréssel, hogy a takarékszövetkezeti rendszer jelentős átalakításra és nagyobb állami szerepvállalásra szorul".
"Nem tudom elfogadni a levelében leírt állítást, hogy többszörös érdemi egyeztetés volt" - reagált Demján Sándor. Az OTSZ elnöke szerint Vojnits Tamás kormánybiztos rosszul hajtotta végre feladatát, a takarékszövetkezetek számára összehívott konzultáción nem mondta el, hogy kész a törvényjavaslat, amit még az adott héten el is fogad a parlament - ezt írásos jelentéssel és hanganyaggal is kész igazolni Demján.
Nem akarják elveszíteni a többségi tulajdont a takarékok
Az Országgyűlés által elfogadott, a szövetkezeti hitelintézetek integrációjáról szóló törvény mind a szövetkezeti hitelintézetek betétesei, mind azok tulajdonosai számára a jelenleginél biztonságosabb és versenyképesebb szövetkezeti integrációs rendszer létrejöttét szolgálja - véli a PSZÁF. Részletek >> |
Demján Sándor hétfői levelében kiemelte: a tagszervezeteiknek - az Alaptörvényben biztosított alapjogaik szempontjából - kiemelten fontos, hogy megfelelő garanciákkal, az állam részéről történő írásos kötelezettségvállalással alátámasztottan legalább "legyen biztosított, hogy az OTSZ - a Magyar Postához hasonlóan, névértéken - jegyezhessen annyi részvényt a Takarékbankban, amelynek nyomán ismételten megvalósul a szövetkezeti hitelintézetek többségi tulajdona."
Az OTSZ elnöke ehhez kapcsolódva felhívja a figyelmet arra, hogy a törvényben rögzítettek szerinti, a Magyar Posta általi névértéken történő jegyzéséhez hasonló további 100 milliárd forint tőke hatása nyomán a szövetkezeti hitelintézetek tulajdoni részesedése a rendszer egészében 30 százalék alá csökken. A levelében megfogalmazottak alapján ezzel a miniszterelnök sem érthet egyet - írta Demján Sándor.
Kinek adja majd el az állam a részét?
"Láttak már ilyen törvényt?"Láttak önök olyat, hogy a tulajdon leváltja a tulajdonost? - tette fel a kérdést korábbi sajtótájékoztatóján Demján Sándor. Az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség elnöke szerint jogi nonszensz, hogy a kisebbségi tulajdonos olyan jogosítványt kap, hogy az általa meghatározott áron többségi tulajdonrészt tud szerezni. Részletek >> |
"Teljesen elfogadhatatlan, hogy a törvény preambulumában megfogalmazottak szerint az állam majd külső befektetőknek értékesíti részesedését. A vevő várhatóan csak magántulajdonos lehet és a Takarékbank hatósági jogosítványaival biztos, hogy eltulajdonítja a több mint 100 ezer kistulajdonos értékeit."
Az OTSZ elnöke a továbbiakban arra kéri a miniszterelnököt, hogy biztosítsák a visszavásárlás lehetőségét a szövetkezeti hitelintézeteknek arra az esetre, ha a magyar állam a szektorban lévő pozícióit értékesíteni kívánja.
"Ehhez a magyar állam biztosítson tízéves futamidejű alárendelt kölcsöntőkét a szövetkezeti hitelintézeteknek, megteremtve ezáltal annak a lehetőségét, hogy a Takarékbank és a szektor továbbra is a szövetkezeti hitelintézeteken keresztül magyar, szövetkezeti tulajdonban maradjon, az ne kerüljön a szektoron kívüli, esetleg külföldi személy(ek) tulajdonába" - írta Demján Sándor a miniszterelnöknek írt válaszlevélben.
Lehessen nemmel is szavazni!
Az OTSZ elnöke arra is kitér a válaszában, hogy a Takarékbank új elsőbbségi részvényeihez továbbra is a Takarékbank alapszabályában a szavazatelsőbbségi részvényekhez jelenleg biztosított jogosítványok társuljanak.
Azt is indítványozza, hogy az Integrációs Szervezet igazgatóságában és felügyelőbizottságában "legyen biztosított a szövetkezeti hitelintézetek megfelelő, többségi képviselete (3 főből 2 fő), az általuk jelölendő személyek útján, és a szövetkezeti hitelintézetek többségi képviselete érvényesüljön a Takarékbank közgyűlése által választandó vezető testületekben is."
Demján Sándor szerint "legyen biztosított a szavazati jog szabad gyakorlása az által, hogy az MFB nem él a törvényben biztosított vételi jogával, amennyiben a Takarékbank közgyűlésén a szövetkezeti hitelintézet nemmel szavaz, tartózkodik, vagy távol marad."
Az OTSZ elnöke végezetül biztosította a miniszterelnököt arról, hogy a szövetkezeti hitelintézetek - egy konszolidált gazdasági szereplőtől elvárhatóan - tiszteletben tartják a törvényt, s "tagjaik ezután kialakításra kerülő véleményének ismeretében be is fogják azt tartani." Ugyanakkor kiemelten fontosnak ítélte a köztársasági elnök alkotmányos kifogásaira épülő azon megállapítását, hogy a törvénnyel nem ért egyet - írta Demján Sándor, az OTSZ elnöke a miniszterelnöknek.