Kezd szappanoperává válni az, ami a Nemzetközi Beruházási Bank (angol nevének rövidítésével: IIB) - vagy ahogy Budapesten a régi szovjet idők miatt nevezik: kémbank - körül immár hónapok óta folyik. Az orosz-ukrán háború február 24-ei kitörése után néhány nappal, március elején Csehország és Románia is jelezte, a történtek után nincs maradása az IIB-ben, miután annak legnagyobb részesedésű tagállama az agresszor Oroszország. Nem sokkal később csatlakozott az ezen formában (is) tiltakozókhoz Bulgária és Szlovákia.
Ám a hivatalos kilépési kérelem csak-csak nem akart megérkezni a kémbank budapesti székhelyére - közölték a Privátbankár.hu és az Mfor.hu többszöri érdeklődésére az illetékesek. Legutóbb április elején. Azóta már több mint másfél hónap eltelt, így indokoltnak tűnt, hogy ismét tudakozódjunk az aktuális állapot felől, abból kiindulva, hogy két és fél hónap csak elegendő az effajta szándék hivatalossá tételéhez.
Meglepetésünkre azonban a helyzet semmit nem változott. A bank nemzetközi kapcsolatokért és kommunikációért felelős igazgatója, Anna Lvova ugyanis az írásban feltett kérdéseinkre ugyancsak írásban azt válaszolta:
"Nincs új fejlemény. Még egyik tagállam sem jelentette be hivatalosan a bankból való kilépési szándékát".
Ez azért furcsa, mert már mindenki kész tényként kezeli, hogy az IIB tagállamainak száma 9-ről 5-re szűkül. Miután csak a négyek jelezték a távozási szándékukat, de hozzájuk azóta sem a három Európán kívüli ország, Kuba, Mongólia és Vietnam, sem Magyarország nem csatlakozott. Sőt, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter inkább arról beszélt, hogy az Orbán-kormány még meg is erősítené a jelenlétét, növelve a részesedését.
Az adminisztráció ugyanakkor a banknak sem erőssége. Bár már tavaly novemberben döntöttek arról, hogy az oroszbarátnak számító Szerbia csatlakozna - akkor még úgy tudtuk, tizedikként - a kémbankhoz, erre még mindig nem került sor, déli szomszédaink neve egyelőre nem szerepel a tagok között.
Magyarország egyébként annak ellenére fenntartja a szándékát, hogy az IIB már korántsem tűnik jó biznisznek, miután a hitelminősítését immár két nagy nemzetközi rating cég, az amerikai Moody's és a brit Fitch is visszavonta. Ez ugyanis azt jelenti, hogy ha forrást kívánna bevonni a nemzetközi piacokon, azt feltehetően csak rendkívül magas kamattal tudná megtenni, amely miatt kénytelen lenne a kihelyezéseit is jócskán megdrágítani.