Ha az árak alapján döntünk, a bankok ajánlatait könnyen összehasonlíthatjuk a különböző bankfüggetlen összehasonlító oldalak segítségével, ahol számla, betéti sőt már hiteltermékek közül is kiválaszthatjuk a számunkra legjobb ajánlatot. A számlacsomagok összehasonlítása előtt érdemes mérlegelni, hogy a számlát mire és milyen gyakorisággal szeretnénk használni, vagyis érdemes tisztában lenni bankhasználati szokásainkkal. Az árak általában annál kedvezőbbek minél aktívabban használja valaki a számláját és a bankfióki ügyintézés helyett minél aktívabban az elektronikus csatornákat, ezen belül is az internetbanki szolgáltatásokat veszi igénybe - mondták a Privátbankár kérdésére a MagNet Bank szakértői.
Miket kell mérlegelni?
Elsősorban a kondíciós listákban szereplő árak alapján a számlacsomagok költségeit és a bankkártya ajánlatokat érdemes átnézni. Mérlegelni kell a bankfiókok illetve az ATM-ek elhelyezkedését is, és nem árt előrelátónak lenni és figyelembe venni a betét vagy hitel lehetőségeket és a kiegészítő szolgáltatásokat is.
Számos ügyfél nem bankot, hanem ügyintézőt választ magának, akiben megbízhat, aki segítségére van pénzügyi döntéseinél, míg egyre jobban erősödik a tudatos fogyasztói réteg, aki pedig a bank által felkínált értékekkel, küldetéssel szeretne azonosulni.
Most nyitom az első bankszámlámat, mit tegyek?
A bankolás olyan, mint a biciklizés, nem lehet elfelejteni és sosem késő elkezdeni. Olyan ez, mint bármelyik más tanulási folyamat: vagy segítséget kérünk családtagoktól, barátoktól vagy szakértőktől vagy autodidakta módon tanulunk. Azt azonban már a teljesen kezdőknek is érdemes mérlegelni, hogy gyakran vagy ritkán, bankfiókban, vagy elektronikus csatornák útján szeretné majd használni a számláját. A számlacsomagot ezen tényezők alapján érdemes kiválasztani.
Mit tegyek, ha már van bankom, de nem szeretem?
Gyakran halljuk azt az érvelést, hogy a magyarok elégedettek a bankjukkal, mert nagyon ritkán váltanak. Ennek persze nem csak az elégedettség lehet az oka, hanem a bankváltás nehézségei. Ha lekötött betétünk van egy banknál vagy hitelünk, akkor rögtön nehézkessé válik a bankváltás. Nem beszélve arról, ha egy banknál van egy magánszemély lakossági és vállalati számlája is, aminek nem csak az lehet az előnye, hogy kedvezményekre számíthatunk, hanem az ügyeinket is egy helyen el tudjuk intézni.
A MagNet Bank szakértői szerint, ha egy másik bank kondíciói szimpatikusak, értékeljük a bank küldetését vagy az ügyfélkiszolgálás minőségét, akkor érdemes elgondolkodni a bankváltáson. Ilyenkor a hitelhez tartozó számlát meg kell ugyan tartanunk, de ha nem használjuk, a költségeit minimalizálhatjuk. Arra azonban mindig oda kell figyelni, hogy a törlesztő részletre utaljunk elegendő fedezetet arra a számlánkra, ahol felvettük a hitelt.
Akkor érdemes több számlát is vezetni?
Bizonyos esetekben érdemes több számlát vezetni: ha például egy bank olyan kondíciókat kínál, amellyel még úgy is spórolhatunk, hogy közben a nem használt, de hitellel terhelt számlánk számlavezetési díját ki tudjuk gazdálkodni. Akkor is érdeme, ha szeretnénk egy tartalék bankot tartani, sok bosszúsággal járhat, ha egy drasztikus áremelés, fiókbezárás vagy éppen egy elutasított panasz miatt hirtelen szeretnénk bankot váltani, ilyenkor jobb, ha nem egy teljesen ismeretlen közegbe csöppenünk bele. Át kell azonban gondolni, hogy megéri-e a ráfordított energia, idő és pénz (a sorban állás, a számlanyitás, a számlavezetési és egyéb díjak fizetése), vagy elég akkor lépni, ha már tényleg bankot váltanánk.
Ezek mellett annak is lehet létjogosultsága, hogy egy banknál nyissunk több számlát. Ha például devizában szeretnénk pénzt tartani, akkor nyitnunk kell egy devizaalapú számlát is. Természetesen ilyenkor is érdemes megnézni a számlavezetési költségeket, betéti kamatokat és készpénzfelvételi díjakat és átgondolni a lekötési idő hosszát, hiszen jelenleg elég alacsony a kamatkörnyezet. Annak is lehet persze értelme, hogy több forintszámlát tartsunk, például, ha valaki két forint számlát nyit, egyiken a házastársát, másikon a gyerekét adja meg rendelkezőnek.