Az észak-olaszországi Veneto tartomány két, régóta bajban levő bankját menthetetlennek nyilvánította az EKB péntek késő esti közleménye. A Banca Popolare di Vicenza SpA és a Veneto Banca SpA sorsa ezzel alighanem megpecsételődött.
Az Eurózóna központi bankja korábban adott időt ezeknek a pénzintézeteknek, hogy feltőkésítési terveiket bemutassák, de hiteles, előremutató megoldás bemutatására nem került sor – írta a Reuters. Az olasz kormány várhatóan még a hétvégén megindítja a régóta fejfájást okozó bankok felszámolását, és azt a folyamatot, amellyel a rossz hiteleket egy rossz banknak nevezett cégbe szervezik ki, és leválasztják a „jó bankokról”.
A beteg ember beteg bankjai
A két bank de facto már eddig is csődben volt – céloznak rá több lapban. A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) szerint mintegy tízmilliárd eurónyi rossz hitellel rendelkeznek, melynek visszafizetése kétséges. Már hónapok óta keresték hiába a megoldást a két, saját tőkéjét elvesztett bank problémájára. Így a bejelentés nem jött éppen váratlanul.
Az olasz gazdaság, azon belül az olasz bankrendszer problémái miatt pedig Olaszországot sokan Európa beteg emberének tartják, amely sokkal nagyobb veszélyt jelent a régió, az Eurózóna egységére, fennmaradására, mint például a jóval kisebb Görögország.
A pánikot kerüljük
Ez még csak két kisebb bank, de nagyon nagy bajt okozna, ha általános bankpánik törne ki, a bankok előtt a pénzükért sorban álló emberekkel. Az olasz kormány állítólag villámgyorsan össze is ült, és még a hétvégén megtesz mindent, hogy elkerülje a hasonló veszélyes szituációkat.
Ezek az olasz bankcsődök várhatóan megint összeütközésbe kerülnek azzal a korábban meghozott döntéssel, hogy az európai bankok megmentésének ne az adófizetők pénzéből kelljen megtörténnie. Ezt az elvet már nem sokkal korábban a nagyobbacska Monte dei Paschi di Siena esetében sem tartották be – emlékeztet a FAZ. Ennél külön engedélyt kaptak az olaszok, hogy állami eurómilliárdokkal segítsék ki a bankot.
Nagyot kaszálhat a konkurens
A megoldásból annyi látszik még, hogy a „rossz bankokat” egyik konkurensük, az Intesa Sanpaolo egy eurós jelképes árért megvenné. Az olasz állam meg állná a majdnem ezer fiókkal rendelkező két pénzintézet 11 ezer dolgozójából várhatóan 4000 fő idő előtti nyugdíjazását.
Megvannak a vesztesek
Valószínűleg a vesztesek az olasz adófizetők lesznek, akiknek a két bank szanálása ötmilliárd eurójába is kerülhet. Az európai szabályok értelmében a pénzintézeteket elsősorban a bankok részvényesei, a hitelezők (köztük kötvényes kisbefektetők) és a 100 ezer euró feletti betétesek rovására kéne szanálni.
Olaszországban azonban nemsokára választások lesznek, és a kisbefektetők érintettsége, főleg a banki kötvényeken keresztül, igen magas. Ezért valószínű, hogy az olasz politikusok megint kibuliznak valami lehetőséget a szabályok alól való kibújásra, és inkább állami pénzből bankmentenek.