Önszabályozzák magukat a bankok: a Magyar Bankszövetség ajánlást adott ki, amelyben a kényszerértékesítési kvótarendszer önkéntes fenntartására kéri a bankokat a továbbiakban is. Mint ismert, 2011-ben az árfolyamgát törvény mellett olyan szabályozás jött létre, amely időben és területileg differenciált mértékben kvótarendszer alapján korlátozta a lakáshitelek fedezetéül szolgáló ingatlanok kényszerértékesítését. Ennek értelmében 2014 utolsó negyedévében egy-egy hitelnyújtó egy adott megyében, illetve a fővárosban az általa nyújtott, 90 napnál hosszabb késedelemben lévő lakáshitelek fedezetét biztosító ingatlanok legfeljebb 5 százalékát jelölheti ki kényszerértékesítésre. Ez a törvényi korlátozás - amely évről-évre magasabb kijelölési arányt határozott meg - az év utolsó napjával lejár, és nem akadálya többé a felmondott hitelek mögött álló ingatlanfedezetek érvényesítésének.
A Bankszövetség elnöksége ugyanakkor jelzi, hogy a végrehajtások továbbra sem elsősorban a hitelekhez, különösen nem a devizahitelekhez kötődnek, több mint 80 százalékban önkormányzati, adó, közmű, telekommunikációs vagy parkolási tartozások miatt indulnak. |
A Magyar Bankszövetség elnöksége ugyanakkor azt kéri minden érintett tagintézményétől, hogy a fenti változásoktól függetlenül 2015 első félévében továbbra is önkéntesen tartsa fenn a ma érvényes kvótát. Ekként a lehetséges ingatlanoknak legfeljebb 5 százalékát jelölje ki kényszerértékesítésre. A bankok eddig sem árvereztettek a kvótának megfelelő számú ingatlant: 2014. IV. negyedévében a lehetséges kvóta kihasználtság 25-40 százalék között mozgott megyénként - a kvótát legjobban Budapesten, a legkevésbé Tolna megyében használták ki a hitelintézetek az MNB adatai szerint. Az átlag a IV. negyedévben 33 százalék, a legmagasabb kvótakihasználtságot tavaly az utolsó negyedévben mérték, de akkor is csak a kényszerértékeítésre kijelölhető ingatlanok 75 százaléka esetében került sor ilyen lépésre.
Ahogy az már a szövetség keddi tájékoztatóján elhangzott, a Magyar Bankszövetség kezdeményezte, hogy a kormányzat szélesítse ki a Nemzeti Eszközkezelő (NET) tevékenységét, az általa befogadható 25 ezres kvótát duplázza meg, annak érdekében, hogy minél több rászoruló család ilyen formában is segítséget kaphasson. Mindezt úgy kezdeményezték, hogy továbbra is vállalják a NET esetében még szigorúbb ingatlanérték-megállapítási szabályokat a felajánláskor.