A lap által megkeresett nyolc jelentős banknál kevesebb mint 2300-an kérték eddig az árfolyamrögzítést. A pénzintézetek szerint a végtörlesztés hírére sok adós a kivárás politikáját választotta - írta a lap.
Az árfolyam rögzítése esetén a devizahitelesek fizetési terhei annyiban mérséklődnek, hogy a forint/deviza árfolyamváltozások hatásai a hitel törlesztő részleteiben egy átmeneti - maximum 36 hónapos - időszakban nem jelennek meg. Az átmeneti időszak lejáratát követően azonban újra az aktuális piaci árfolyam lesz a mérvadó, azaz a hitelt a korábbi feltételek szerint kell törleszteni tovább. Az árfolyamrögzítés időszaka alatt felhalmozódott különbözet lényegében további (forint alapú) hitelfelvételt jelent, amelyet kamatokkal együtt kell visszafizetni.
Egy kormányrendelet alapján a törlesztőrészletek ugyanakkor a rögzítés lejártát követően sem emelkedhetnek 15 százalékot meghaladóan, így a visszafizetés akár évekkel is elhúzódhat a futamidő meghosszabbodásával.
A jelenleg az Orsázggyűlés előtt álló törvénytervezet szerint viszont a rögzített árfolyamon történő végtörlesztés az ügylet költségeit a bankokra terheli.
Privátbankár, Világgazdaság