5p

A Tisza Párt sokat ígér a nyugdíjasoknak - mi lenne ebből megvalósítható?
Mekkora lesz várhatóan a novemberi nyugdíjkorrekció?

Nyugdíjszerviz élőben Karácsony Mihállyal és Malicskó Gáborral
Vegyen részt és kérdezze Ön is a szakértőket!

2025. április 11. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Két veszteséges év után – zsugorodó állományok mellett – ismét nyereséges a hazai bankrendszer. Az adatok szerint a késedelmes hitelek arányán belül tovább tart a tartozások korosodása, míg a nettó jutalékbevételek bővülése egyértelműen bizonyítja, hogy a pénzintézetek messze nem hárították át teljes mértékben a fogyasztókra a tranzakciós illetéket.

A hazai bankrendszer az elmúlt év végén összesen 67,59 milliárd forintos adózott nyereséget tudott felmutatni, ami számottevő eredménynek tekinthető a 2012-es 173,5 milliárdos mínuszhoz képest. Összességében 2010. óta a hazai hitelintézeti szektor még a mostani „szép”, -0,3 százalékról +0,2 százalékra (a jegybank szerint - akik az adózás előtti eredménnyel számolnak +0,5 százalékra) javuló eszközarányos nyereséget mutató számokkal is 387,671 milliárd forintos veszteséget volt kénytelen elkönyvelni, miközben csak a rendes adófizetési kötelezettségi soron 244,59 milliárd forintot fizettek be a társaságok ebben a kormányzati ciklusban (az ezen felüli "hozzájárulások" - végtörlesztés, árfolyamgát, tranzakciós illeték, stb. - itt nem látszanak) – derült ki az MNB adatsorából. A hazai bankrendszer ugyanakkor még stabilabb lábakon áll: a tőkemegfelelési mutató a 2012-es 16,35 százalékról 17,86 százalékra javult.

A magyar bankszektor eredménye

40 hitelintézet még veszteséges

Tavaly a részvénytársasági hitelintézetek 126,3 milliárd forint, a szövetkezeti hitelintézetek 2,8 milliárd forint, a hitelintézeti fióktelepek 17,8 milliárd forint, a három speciális szakosított hitelintézet pedig 8,3 milliárd forint adózás előtti eredményt értek el. Az adatok szerint a nyereségen 131 hitelintézet osztozik, akik összesen 325,9 milliárd forint nyereséggel zártak, míg a 40 veszteséges hitelintézet 170,7 milliárd forintos mínuszt halmozott fel. (A jegybank aggregált adatai abban nem segítenek, hogy milyen a felosztás a kereskedelmi bankok, a fiókintézetek és a takarékok között a nyereségesség tekintetében.)

2013. IV. negyedévben a hitelintézetek mérlegfőösszege 0,9 százalékkal tovább csökkent 31156 milliárd forintra.

Mennyi illetéket hárított át a szektor?

A jegybank statisztikái szerint a hitelintézetek 2013. évi kamateredménye 1,3 százalékkal, 950,058 milliárd forintra csökkent, eközben ugyanakkor díj- és jutalékbevételek 54,2 százalékkal emelkedtek. A 145,8 milliárd forintos növekményt a jegybank azzal magyarázza, hogy annak jelentős része a tranzakciós illeték áthárításának köszönhető. Ugyanakkor, ha azt nézzük, hogy a költségvetési előírányzat tranzakciós illetékből 301,1 milliárd forint volt, amelyből 259,6 milliárd a legfrissebb statisztikák szerint be is folyt, elmondhatjuk, hogy a hitelintézetek a tranzakciós illeték közel felét lenyelték. (Az arányosítás e tekintetben persze torzít, hiszen a kisebb üzleti volumenek a rendes jutalékbevételeket megcsapolták, így vélhetően az illeték-áthárítás összességében magasabb volt, ám egyértelmű, hogy a bankok bizony jelentős tételt nem tudtak/akartak átterhelni a banki ügyfelekre.)

Kisebb a minősített hitel, de több a 90+-os állomány

Mennyi is a hazai?

A statisztika szerint a kormány vesztésre áll a „hazai” bankrendszer megteremtése terén: bár 2012-höz képest 21,46 százalékról 24,67 százalékra javult a közvetlen hazai tulajdon aránya a hitelintézeti szektoron belül, ám érdekes, hogy 2010-ben ez az arány még 31,19 százalék volt és még 2011-ben . (Persze, az adat ilyen formán szintén torzít, hiszen pl. az OTP esetében nem tudható, hogy a külföldi letétkezelők mögött mekkora arányban áll hazai tulajdonos.)

A hitelintézetek 17865,4 milliárd forint bruttó hitelállományának 23,4 százaléka (4188,1 milliárd forint) volt késedelmes év végén, ezen belül 12,1 százaléka több, mint 90 napja nem törlesztett kölcsön volt. A statisztikából egyértelműen kiderült, hogy nem állt meg a késedelmes hitelek arányának bővülése a lakossági oldalon: a III. negyedév végi 18,4 százalékos 90+-os arány az év végére 18,7 százalékra emelkedett, ugyanakkor kedvezőnek hathat, hogy a bármilyen módon minősített állomány egy év alatt 41,4 százalékról 39,5 százalékra csökkent. Ez azt jelentheti, hogy kevesebb új szereplő kerül késedelembe, ám a már tartozók nem képesek kikerülni a kedvezőtlen spirálból. Azt, hogy e téren lesz-e változás az árfolyamgát kiszélesítése, a 90+-os állomány beengedése nyomán, azt a következő negyedévek adatsorainak ismeretében tudhatjuk majd meg. (Most az prognosztizálható, hogy az év első felében javul majd az adat, ám miután a törvény újból 180 napos tartozás után lehetővé teszi az ügyfél kirakását az árfolyamgátból, boritékolható, hogy az év második felében, főleg az év végén az újból felmondott szerződések gondot okoznak majd.)

A vállalkozások esetében az elmúlt év kedvezőbb folyamatokat hozott felszínre, az utolsó negyedévbe a nem pénzügyi vállalatok 90 napon túl késedelmes hiteleinek aránya a III. negyedév végi 17,3 százalékról év végére 16,4 százalékra csökkent, a minősített állomány egy év alatt 1 százalékponttal, 36 százalékra javult.

Nem segít az átsrukturálás

Az átstrukturált hitelállomány 2885,8 milliárd forint volt az év végén, ami a teljes hitelállomány 16,2 százaléka volt, az állomány 13,3 százalékkal haladta meg a 2012. év végi szintet. Gondot okoz ugyanakkor, hogy az átstrukturált hitelállomány 43,3 százaléka újra késedelmessé vált már.

Az összes hitelre képzett értékvesztés állománya önmagában 0,6 százalékkal mérséklődött a negyedik negyedévben, miután viszont az összes hitelállomány is csökkent, így a céltartalékolás szintje összességében 0,3 százalékponttal növekedett.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Milliárdos kiesést kell lenyelnie a magyar bankoknak
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 14:20
Új becslés készült a banki díjak csökkentésének, befagyasztásának költségeiről.
Pénzügyi szektor Túlteljesített a Gránit Bank
Privátbankár.hu | 2025. április 9. 07:31
2024 végén már több mint 226 ezer ügyfélszámlát vezetett a bank.
Pénzügyi szektor Rangos elismerést kapott az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 14:03
Két kategóriában is első helyen végzett és díjat szerzett az MBH Bank privátbanki üzletága a nemzetközi Euromoney Private Banking Awards idei díjkiosztóján Londonban. A rangos elismeréseket a hitelintézet az „Év Magyarországi Privátbankja Utódlástervezésben”, valamint az „Év Magyarországi Privátbankja Diszkrecionális Portfóliókezelés” kategóriában nyerte el. A hitelintézet privátbanki üzletága harmadik alkalommal tudhatja magáénak az Euromoney elismerését, hiszen 2022 és 2024 után ismét felkerült a díjazottak listájára.
Pénzügyi szektor Hatalmas változás jöhet az MBH Banknál
Privátbankár.hu | 2025. március 27. 10:21
Egyelőre nem erősítették meg a felek.
Pénzügyi szektor Brüsszeli bank itteni leányára csapott le az MNB
Privátbankár.hu | 2025. március 24. 10:29
Tízmillió forintos bírságot kell befizetnie a KBC százszázalékos tulajdonában lévő K&H-nak.
Pénzügyi szektor Lázár János bejelentette az ATM-cunamit
Privátbankár.hu | 2025. március 23. 15:29
Hipersebességgel szórná tele készpénzautomatákkal az országot a kormány. 
Pénzügyi szektor Budapest a nemzetközi biztosítási világ fókuszában
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 20:08
A Brokerslink világszervezet szakemberei Magyarországon találkoztak a Hungarikum Alkusz szervezésében.
Pénzügyi szektor Külföldi biztosítókat hoz helyzetbe a túladóztatás Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. március 4. 10:30
A hazai biztosítók bevételei nemcsak az inflációnak, hanem a növekvő szerződésszámnak köszönhetően is emelkednek – a szektor azonban komoly adóterheket nyög, abban bíznak, hogy legalább a különadót jövőre már tényleg kivezetik. Ellenkező esetben a külföldi szolgáltatók további teret nyerhetnek a hazaiak kárára.
Pénzügyi szektor Egészen döbbenetes hibát vétett egy bank – csak perceken múlt
Privátbankár.hu | 2025. február 28. 14:56
Majdnem egy félelmetes összegű utalás landolt egy ügyfél számláján.
Pénzügyi szektor Véget ért a Matolcsy-éra a jegybankban, búcsúzott az elnök
Privátbankár.hu | 2025. február 27. 18:01
A jegybank elnöke egy az intézmény elmúlt 12 évét összegző könyv bemutatóján vett búcsút beosztottjaitól, és a pénzpiac meghatározó szereplőitől.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG