4p
A devizahitel szerződések olyan polgárjogi egyezségek két fél között, amelybe fő szabály szerint nem lehet beavatkozni, bizonyos esetekben azonban a két fél módosíthatja a szerződést, vagy az egyik fél bírósághoz fordulhat a módosítás érdekében. Sőt nagyon ritka esetben akár a jogszabályváltozás is változtathat a szerződésen.

November végén jogegységi eljárást kezdeményezett a devizahitelek érvényességének bírói gyakorlatban felmerült elvi kérdéseiről Wellmann György, a Kúria polgári kollégiumának vezetője.  A Kúria akkor 7 kérdést tett fel a devizahitelezéssel kapcsolatban, amelyből hatot decemberben meg is válaszolt. A Privátbankár.hu sorozatában az egyes kérdéseket és az azokra adott válaszokat elemzi és értelmezi.

A sorozat első része: Forint- vagy devizahitel? >>
A sorozat második része: Érvényesek-e a szerződések? Uzsora-e a devizahitel? >>
A sorozat harmadik része: Mit mond el a bank? >>A sorozat negyedik része: Mi van, ha semmis? >>A sorozat ötödik része: A részleges érvénytelenség >>

Milyen jogi lehetőségei vannak a bíróságoknak arra, hogy a felek tartós jogviszonyában a szerződéskötés után bekövetkezett körülményváltozások valamelyik szerződő fél lényeges jogos érdekét sértő hatását orvosolják?

A hatályos polgári törvénykönyv lehetővé teszi a szerződések bírósági úton történő módosítását. Ez egy egészen kivételes jogi eszköz - mondta Istvánovics Éva, ügyvéd a Privátbankárnak.

Hogy módosulhat a szerződés?

Istvánovics Éva

A szerződés módosítása főszabály szerint akkor lehetséges, ha azt a felek egybehangzóan akarják. Közös megegyezés vonatkozhat a szerződés tartalmára vagy a szerződés jogcímére például kölcsön, vagy bérlet stb.

A tartalmában vagy jogcímében megváltoztatott szerződésnek a módosítással nem érintett része változatlan marad. Például, ha a hitelező és az adós megállapodik abban, hogy az adós gyorsabb ütemben fizeti vissza a kölcsönt, mert mielőbb szabadulna a kötelemből és a fizetőképessége ezt lehetővé teszi és a rövidebb lejáratért cserébe nagyobb törlesztőrészleteket vállal. Ilyen esetekben a szerződés módosítással nem érintett rendelkezései változatlanul fennmaradnak és kötik a feleket

A szerződést egyezséggel is lehet módosítani, ehhez azonban már kell egy olyan körülmény, amely vitássá teszi a szerződést vagy bizonytalanná az értelmezést - mondta az ügyvéd.  Az egyezséghez az kell, hogy a felek kölcsönösen engedjenek a fennálló pozíciójukból, a vitás kérdéseket közös megegyezéssel rendezzék. Az egyezség akkor is érvényes, ha valamelyik fél tévedésben volt a jogvita vagy a bizonytalan kérdés tekintetében.

Hogyan módosíthatja a bíróság a szerződést?

A bírói szerződésmódosítás esetében kivételesen van lehetőség arra, hogy az egyik fél kérelme alapján a bíróság módosítsa a szerződést, beavatkozzon a felek között fennálló, egyébként szabadon alakítható magánjogi viszonyokba - mondta Istvánovics Éva.

Hogy ez lehetséges legyen, a felek között tartós szerződéses jogviszonynak kell fennállni és a szerződés érvényessége alatt, a szerződéskötés után beállt körülmény miatt a felek valamelyikének érdekei sérültek, a szerződés az eredeti tartalomhoz képest lényegesen megváltozott. Ebben a felborult egyensúlyi helyzetben a szerződő felek nem mindig képesek egymással megegyezésre jutni, ezért a sértett fél a bíróságtól kéri a szerződéses egyensúly helyreállítását.

A bíróság csak az egyes konkrét szerződéseket módosíthatja, nincs olyan bírói döntés, ami azonos szerződéses konstrukció, mint a devizaalapú hitel valamennyi szerződését módosítaná - hívja fel a figyelmet Istvánovics Éva.

És amikor valamilyen jogszabály változik?

A törvény kimondja, hogy jogszabály a hatályba lépése előtt megkötött szerződések tartalmát csak kivételesen változtathatja meg. A jogalkotónak van lehetősége általános jelleggel beavatkozni a szerződéses viszonyokba, de csak kivételes esetben. Ilyen kivételes beavatkozás volt a végtörlesztés lehetősége, az árfolyamgát bevezetése is. Ez utóbbi is olyannyira kivételes lehetőség volt, hogy a kormány megoldást keresve a deviza alapú kölcsönszerződések bajaira  az Alkotmánybírósághoz fordult az Alaptörvény értelmezését kérve, hogy tisztázódjon milyen alkotmányossági feltételekkel kerülhet sor fennálló szerződések jogszabály útján történő módosítására.

Érdemes-e perelni a Kúria döntése után?

Ezt mindig csak az adott egyedi esetben lehet eldönteni. A megfontolt tanács az, hogy lehetőség szerint mindenki teljesítsen, vagy keresse az egyezség lehetőségét a hitelezővel. Sok függ attól is milyen szakaszában van a szerződés, van-e késedelem, felmondták-e a szerződést, folyik-e végrehajtás, van e lehetőség végtörlesztésre, a fedezet érvényesítése milyen módon történik. stb. A helyzet bonyolultsága miatt megéri szakemberhez fordulni - mondta az ügyvéd.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Összeolvadással zárul az év a nyugdíjpénztáraknál – itt a bejelentés
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 16:40
Az Aranykor Önkéntes Nyugdíjpénztárba olvad a Postás Önkéntes Nyugdíjpénztár az év utolsó napján.
Pénzügyi szektor Valakik már megint adtak 10 milliárd forintot az Orbán-kormánynak
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 12:05
Hozamcsökkenés mellett értékesített 6 hónapos diszkont kincstárjegyet szerdai aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Pénzügyi szektor Olyan bizonytalan a forint, mint egy első választó a szavazófülke magányában
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 07:29
Vegyesen alakult, kevéssé változott a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerda reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor A 400 fölötti forint alaposan megmozgatta a magyarok befektetéseit
Privátbankár.hu | 2024. december 14. 09:26
Az értékpapírok közül újra a befektetési alapok voltak a kisbefektetők nagy kedvencei, miközben állampapírok iránti kereslet megcsappant októberben – derül ki a Bank360.hu elemzéséből.
Pénzügyi szektor Magyar bankokról mondtak véleményt
Privátbankár.hu | 2024. december 12. 19:31
Pénzintézetek osztályzati kilátásait javította stabilra a Fitch Ratings.
Pénzügyi szektor Fontos hír jött Londonból – mit jelent ez a magyar bankoknak?
Privátbankár.hu | 2024. december 5. 13:52
A Moody’s hitelminősítő csütörtökön módosította több magyar bank besorolását és kilátásait.
Pénzügyi szektor Döntöttek: az európai uniós országok megoszthatják egymással ügyféladataikat
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 15:58
Az Európai Unió Tanácsa szerdán bejelentette, hogy megállapodásra jutott a pénzügyi adatokhoz való hozzáféréssel (FIDA) kapcsolatban javasolt keretrendszerről, amelynek célja, hogy a pénzügyi intézmények hozzáférjenek egymás ügyféladataihoz.
Pénzügyi szektor Valakik újra alaposan megfinanszírozták az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 13:00
Hozamemelkedés mellett értékesített 6 hónapos diszkont kincstárjegyet keddi aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Pénzügyi szektor Nem káprázik a szeme, tényleg ilyen gyenge a forint
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 07:47
Vegyesen alakult, kevéssé változott szerda reggelre a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Eldőlt, marad a tető a kamatok felett
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 08:02
Meghosszabbította a kormány a kamatstopot. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG