A péntek esti EKB-közleménnyel lényegében veszni hagyott Banca Popolare di Vicenza SpA és Veneto Banca SpA olaszországi pénzintézetek sorsáról példás gyorsasággal, még hétvégén elkészült a terv. (Nem véletlenül, a bankpánik és a kisbefektetők kétségbeesésének elkerülése elsődleges szempont lehetett, már csak a közelgő választások miatt is, amint azt szombaton írtuk.)
A Bloomberg szerint a 17 milliárd eurós bankmentés – ha ezt egyáltalán mentésnek lehet nevezni – az olasz történelem legnagyobb hasonló akciója lesz. Mindjárt felveti a kérdést, hogy ez nem kérdőjelezi-e meg az egész EU bankokkal kapcsolatos jelenlegi szabályozását, hiszen szembe megy azzal. (Az EU ugyanis az állami részvétel helyett a magántőkéből való szanálást támogatja, a részvényesek és nagyobb betétesek felelősségvállalása mellett.)
Egy euróért bankot venni
Amint a kormány hétvégi vésztanácskozása után a pénzügyminiszter, Pier Carlo Padoan elmondta, az állam támogatásával az Intesa Sanpaolo, az ország második legnagyobb hitelintézete jelképes, egy eurós összegért megvásárolhatja a két csődös bank jó eszközeit. Ehhez 5,2 milliárdnyi állami forrást vehet igénybe, hogy a tőkemegfelelési előírásoknak eleget tegyen. A tervet az Európai Bizottság jóváhagyta.
A megállapodás híre jót tett a bankrészvényeknek szerte Európában: miközben az EuroStoxx 50 euróövezeti részvényindex (mely mintegy 70 százalékban német és francia papírokat tartalmaz) 0,9 százalékkal megy fel, a Stoxx 600 0,6 százalékkal, addig a Stoxx 600 Bank 1,1, az olasz FTSE Italia All Share Banks pedig 3,5 százalékkal.
Száguld a bátor vevő
Az Intesa 4,7 százalékkal száguld, de az Unicredit is három százalék feletti pluszban. (A két megszűnő „delikvenst” nem jegyzik a tőzsdén.) Még a német bankrészvények DAX Banks indexe is 1,1 százalékkal emelkedik. Az OTP viszont délutánra elvesztette a nap első felében jellemző pluszát. A bankrészvények általános emelkedése vélhetően annak köszönhető, hogy az EU hatóságai az olasz példa alapján rugalmasabbak lettek a bankok megsegítésével kapcsolatban.
A fiókok ma is kinyitottak
A bankfiókokat ma is nyitva tartják, éppen azért volt szükség állami segítségre, mert a betétesek pénze veszélyben volt – mondják az olasz politikusok. Kétmillió háztartás és 200 ezer vállalkozás pénze forog kockán. A két bank, bár országos vagy európai szinten nem nagyok, a fejlett gazdaságú Veneto tartományban kulcsfontosságúak voltak.
További 12 milliárd eurót az esetleges későbbi veszteségekre tesznek félre, garanciavállalás formájában. A bankokat szétválasztják egy jó bankra és egy rossz bankra. A bankfiókok több mint felét, 600 egységet bezárnak, közel 4000 alkalmazottól meg fognak válni.
Az Intesa az olasz bankmentés nyertese a KBC Equitas szerint. „Néhány héttel ezelőtt már felhívtuk a figyelmet az Intesa-ra, de az azóta látott 6 százalékos emelkedést követően is lehet még potenciál a részvényben” – írták délelőtt.
Extrém alacsony a kamat
A bankok bankjainak bankja, vagyis a központi bankok által fenntartott Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS) jelezte, hogy itt az ideje a kamatemelésnek azoknál a jegybankoknál, ahol extrém alacsony a kamat. A német Bundesbank elnöke pedig ismét a kötvényvásárlási program beszüntetését szorgalmazta az EKB esetében – írtuk ma.
Ezek a hírek azért lehetnek fontosak, mert a bankoknak alapvetően fájdalmas az alacsony, sőt negatív kamatszint, nagyban csökkenti bevételeiket, veszteségeket okoz. A kamatok emelkedése az egész szektornak jót tehet, ez is állhat a mai bankrészvény-áremelkedés hátterében. (Valamint a jó német Ifo-index.)