5p
Több, mint 50 százalékos mérlegfőösszeg-ugrást tervez a hiteloldal megnyomásával a Takarékbank, ahol Vojnits Tamás az elnöki posztról az elemzési osztály vezérigazgató-helyettesévé lépett vissza.

A Takarékbank május 29-i rendkívüli közgyűlésén a Társaság részvényesei elfogadták a bank konszolidált beszámolóját és 2014-es üzleti tervét. A konszolidált beszámoló szerint a szövetkezeti hitelintézetek központi bankja és az érdekeltségébe tartozó vállalkozások 2013-ban 498 millió forint adózott eredményt és 151 millió forintos mérleg szerinti eredményt értek el. A mostani átalakítás előtti utolsó évben, 2012-ben a Takarékbank Zrt. a konszolidációs körébe tartozó cégekkel számottevően magasabb, 248 milliós mérleg szerinti nyereséggel zárta az évet.

Nehezen fellelhető adatok

A Takarékbank gazdálkodásával kapcsolatosan furcsa, hogy az elemző a sajtóközleményekre kénytelen hagyatkozni, miután a társaság honlapján nem frissítik az időszaki jelentéseket, ami olyan társaság esetében, amely komoly befektetési tevékenységet is végez, meglehetősen kifogásolható. A rendelkezésre álló közlemények pedig meglehetősen szellős képet adnak.

A mostani közgyűlésről kiadott kommüniké például arról szól, hogy a Takarékbank 2014-es üzleti terve számottevő üzleti volumen- és hitelportfólió bővülést, összességében pedig 55 százalékos mérlegfőösszeg növekedést irányoz elő – a szomorú csupán az, hogy a bázisadatok sehol nem kerülnek feltüntetésre. Némi nyomozás után – egy másik közleményből – kiderül, hogy a szövetkezeti hitelintézetek központi bankja a tavaly is számottevően, 391,3 milliárd forintról 498 milliárd forintra bővülő mérlegfőösszeget akarja növelni, azaz a tervek teljesülése esetén a Takarékbank mérlegfőösszege 772 milliárd forintra nőne.

Miután a bank betétoldalon eddig is erős volt – döntően a takarékszövetkezetek társaságnál parkoltatott pénzei, vagyis a takarék-ügyfelek betétjei okán -, így ilyen szintű megugrást jórészt csak a hitelezés drasztikus felfutásával lehet elérni. Ez nem lesz könnyű: a társaság utolsó nyilvános jelentése, a 2013. I. félévi beszámoló szerint a Takarékbank ügyfélhitel-állománya rendkívül szerény mértékben, 81 milliárd forintról 83,9 milliárd forintra nőtt. Maga a bank éves adatait közlő közlemény pedig arról tájékoztatott az idén április végén, hogy a bank nettó kamatbevételének jelentős, 15,5 százalékos növekedése elsősorban a dinamikusan emelkedő hitelállománynak köszönhető, amiben döntő szerepet játszott a Növekedési Hitelprogram pozitív hatása.

A teljes szövetkezeti hitelintézeti szektor a jelentés szerint 85,665 milliárd forint kihelyezést eszközölt 2013-ban a Növekedési Hitelprogram keretében, amiből a Takarékbank 21 milliárd forintot folyósított saját jogon. A kamatbevételeken valóban nagyot alkothatott a bank a második félévben, hiszen a féléves adatok még arról szóltak, hogy a bázis 1,828 milliárd forintjáról tavaly júniusig 988 millió forintra csökkent a nettó kamatbevétel. A megnövekedett üzleti aktivitásnak köszönhetően a nettó jutalék- és díjbevétel 16,5 százalékkal emelkedett – igaz, ez már az újszerű integráció előtti időszak adataiból kitetszett.

A pénzintézet az idei drámai mérlegfőösszeg-bővülést egyértelműen az NHP-ra bízza, s a bővülő üzleti volumenből adódóan jelentős jutalékbevételt és kamateredményt vár, összességében a nettó bevételek 23 százalékos növekedésével számol 2013-hoz képest. A május végi összesített - szektorszintű - NHP-adatok alapján ez talán túlzott önbizalomnak tetszik - vagy épp a Takarékbank tud valamint, ami mi nem.

Vojnits Tamás visszatér az elemzői piacra?

Az adatokon túllépve, érdemes a banknál bekövetkezett személyi változásokra is figyelni. Vojnits Tamás, a szövetkezeti hitelintézeti szektor átalakításával megbízott kormánybiztos, majd a Takarékbank elnöke elhagyta pozícióját és a jövőben visszatér (?) az elemzői oldalra: a bank Közgazdasági Elemzési és Integrációs Képzési Divízióért felelős vezérigazgató-helyettesként és belsős igazgatósági tagként dolgozik tovább.

A Takarékbank új elnöke Sebestyén István, a Fókusz Takarékszövetkezet elnök-ügyvezetője lett, aki korábban a felügyelőbizottságban dolgozott. Érdekes, hogy a Fókusz a privatizációs pályázat idején mindössze egyetlen részvénnyel bírt a vevőnek jelölt a Magyar Takarék Befektetési és Vagyongazdálkodási Zrt.-ben, amelynek igazgatósági elnökét, Köbli Gyulát szintén igazgatósági poszt várta. A Takarékbank új fb-tagja, Pénzes Lászlóné magánszemélyként és takarékja, a Hajdú Takarékszövetkezet révén is érdekelt a Magyar Takarék Zrt.-ben.

Közgyűlést tartott az integrációs szervezet is

Ugyancsak megtartotta tavaly júliusi megalakulását követő első közgyűlését a szövetkezeti hitelintézeti szektor intézményvédelmi feladatait ellátó Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete (SZHISZ). A május 29-i közgyűlésen a Szervezet tagjai – 121 szövetkezeti hitelintézet, a Magyar Takarékbank Zrt. és a Magyar Fejlesztési Bank Zrt. – elfogadták az SZHISZ 2013-as beszámolóját, amely szerint az SZHISZ 150,799 milliárdos mérlegfőösszeggel és 147,215 milliárdos saját tőkével zárta a tavalyi évet. A Szervezet saját tőkéjének legnagyobb részét a Magyar Államtól tavaly kapott mintegy 136 milliárd forintos vagyoni hozzájárulás tette ki.

A Magyar Állam az SZHISZ-en keresztül a jövőben is kiterjedt szabályozási jogokkal rendelkezik majd a szektorban, minthogy az Integrációs Szervezet a kormány döntése értelmében tartósan állami tulajdonban marad. Az SZHISZ a jövőben is döntő jelentőségű intézményvédelmi feladatokat lát el, és meghatározó szerepet játszik a szektor szavatoló tőkével történő ellátásában.

A közgyűlés döntése szerint az SZHISZ Igazgatóságának tagjai Lontai Dániel, Nagy Csaba és Polacsek Csaba lettek, a Felügyelőbizottság tagjává Lipcsei Jánost, Eőry Gábort és Alföldi Ferencet választották.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Meghosszabbították a kamatstopot, de szükség van rá?
Herman Bernadett | 2025. június 30. 20:14
Marad az év végéig a kamatstop. A kormány 300 ezer megmenekített családról beszél, a valóságban ennek a tizede sem szorul rá az intézkedésre. Az immár több száz milliárd forintos, nagyrészt fölösleges adósmentés összegét hasznosabban is el lehetne költeni – erről is beszélt főmunkatársunk, Herman Bernadett a Trend FM héfői adásában. 
Pénzügyi szektor Az amerikai GDP a vártnál is jobban csökkent az első negyedévben
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 16:21
Az idei első negyedévben az eddig becsültnél jelentősebben, 0,5 százalékkal csökkent évesítve az Egyesült Államok hazai összterméke (GDP) a washingtoni kereskedelmi minisztérium statisztikai hivatala, a Bureau of Economic Analysis csütörtökön ismertetett végleges adata szerint.
Pénzügyi szektor Új adószabályok jönnek – ezeket érdemes tudni
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 14:21
A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett új adócsomag. A jogszabály számos, eddig veszélyhelyzeti rendeletben szabályozott előírást emelt törvényi szintre, és több ponton is módosította a már érvényben lévő adózási és számviteli szabályokat. Szakértő foglalja össze a legfontosabb változásokat.
Pénzügyi szektor Különleges engedélyt adtak a világ legrégebbi bankjának
Privátbankár.hu | 2025. június 25. 16:04
Az Európai Központi Bank (EKB) feltételekkel ugyan, de engedélyezte az olasz Monte dei Paschi di Siena (MPS), a világ legrégebbi, ma is működő, 1472-ben alapított bankjának azt a tervét, hogy fölvásárolja nagyobbik versenytársát, az 1946-ban alapított Mediobanca Banca di Credito Finanziario pénzintézetet.
Pénzügyi szektor Nagy bejelentésekre készül a Hungarikum Alkusz
Herman Bernadett | 2025. június 25. 15:02
Felvásárlások, tőzsdére lépés, a közvetítői szakma presztízsének javítása, szabályozókkal való együttműködés az extraprofitadó jövőbeli helyzetéről – Keszthelyi Erik, a Hungarikum Alkusz elnök-vezérigazgatója komoly célokat tűzött ki maga elé. Az extraprofitadót kivezetné 2027-től, mert a szektorban és a biztosítókban bizonytalanság van, ami visszaveti az iparágban a fejlesztéseket. 
Pénzügyi szektor Tovább erősödik a rendkívüli összefogás: az Allianz Hungária is csatlakozott
Natív tartalom | 2025. június 24. 16:40
Egyre több hazai biztosító ismeri fel azt, hogy a jövő biztosítási szakembereinek képzése nemcsak egy vállalat belső érdeke, hanem az egész szektor versenyképességének záloga és közös felelőssége. Az Allianz Hungária csatlakozásával már öt meghatározó piaci szereplő sorakozott fel a Magyar Biztosítási Tanácsadók Szövetsége (MBTSZ) átfogó, felsőfokú képzési programja mellé. A kezdeményezés célja nem kevesebb, mint a magyar biztosítási kultúra színvonalának érdemi emelése, a szakma presztízsének visszaépítése, és egy olyan tanácsadói utánpótlás biztosítása, amely képes érdemben válaszolni a jövő ügyféligényeire.
Pénzügyi szektor Global Capital: ismét Magyarország a régió legjobb kötvénykibocsátója
Privátbankár.hu | 2025. június 19. 16:07
A januári 2,5 milliárd eurós kötvénykibocsátással összefüggésben az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) munkáját két szakmai díjjal ismerte el a Global Capital nemzetközi pénzügyi szaklap – tájékoztatta az MTI-t az ÁKK csütörtökön.
Pénzügyi szektor Szebb arcát mutatja a szomszédunkban az infláció
Privátbankár.hu | 2025. június 19. 15:46
Ausztriában a fogyasztói árak éves növekedési üteme az előzetes becsléssel összhangban 3,0 százalék volt májusban, miután áprilisban 3,1 százalékos emelkedést jegyeztek fel – derült ki az osztrák statisztikai hivatal (Bundesanstalt Statistik Österreich – STAT) végleges adataiból.
Pénzügyi szektor Semmi meglepő nem volt a Bank of England mai döntésében
Privátbankár.hu | 2025. június 19. 14:12
A várakozásoknak megfelelően nem módosította 4,25 százalékos alapkamatát a Bank of England.
Pénzügyi szektor Stratégiai áttörés a magyar biztosítási piacon
Natív tartalom | 2025. június 19. 11:40
A Hungarikum Biztosítási Alkusz Zrt. többségi tulajdont vásárolt a Callfactory holdingcégében, amely Magyarország egyik vezető Call Center szolgáltató vállalatcsoportja, és a jövőben HUNFactory néven szolgája ki meglévő és leendő ügyfeleit.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG