“Szakértők szerint az államnak is elviselhető terhet jelentő egyszeri megoldással meg lehetne oldani a devizahitelesek kisegítését az MFB-nek nyújtott árfolyam-garanciával, illetve a árfolyam-fedezeti ügyletekkel” – írja a Napi.hu meg nem nevezett szakértőkre hivatkozva. Az MFB által devizában felvett kölcsönök árfolyamát felvételkori árfolyamon fixálják, az állam pedig árfolyam-garanciát nyújt a kölcsön mögé. Az ügyletek a költségvetést nem terhelnék, sőt az MFB mérlegében sem szerepelnének, mert függő tételről lenne szó.
A hiteladós számára “a végtörlesztésnél, illetve az árfolyamgátnál alkalmazott szinten fixálnák az árfolyamot, az e feletti részre vállalna portfóliószinten fedezetet az állam” – írják. A fixált szinten kellene számítani az adós tőketartozását is. Az államra így csak az aktuális időszakra vetített árfolyam-különbözet megfizetése hárulna, ez a teher a kölcsönök teljes futamidejére szétoszlana.
A cikk egyszerűsített példája szerint ha a devizahitel-állományt 2000 milliárd forintnak becsüljük és 30 százalékos árfolyam-különbözettel, illetve tíz éves átlagos futamidővel számolunk, akkor a kérdéses árfolyamveszteség 600 milliárd forint lenne, ami tíz évre oszlana szét, egy évre így 60 milliárd körüli összeg jutna. Azt is remélhetjük tőle, hogy ha megoldás születne a problémára, az valószínűleg kedvezően hatna a forintra - feltételezik.
Ezt az összeget sem feltétlenül egészben kellene a költségvetésnek állnia, hiszen működhetne a tehermegosztás a bankokkal. A bankok céltartalékuk jó részét felszabadíthatnák, így “jobb szívvel áldoznának a programra, mint bármilyen más rájuk kényszerített konstrukció esetében” – írja a szerző.